kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۳۲۴
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۷
نماینده حماس:

 آمریکا باید حمایت‌هایش از رژیم صهیونیستی را متوقف کند

نماینده حماس در تهران، گفت:‌ آمریکا می‌تواند با توقف حمایت‌ها و فشار سیاسی به رژیم صهیونیستی رویه را تغییر دهد اما تا به امروز نتوانسته و نخواسته که فشاری دیپلماتیک علیه رژیم صهیونیستی وارد کند.
 
 
 
 
خالد قدومی، نماینده حماس گفت: شرایطی که ما برای آتش‌بس داریم، شرایطی کاملا منطقی است و دیگران نیز این را تایید می‌کنند که شرایط حماس یک شرایط کاملا منطقی بوده و بدون این شرایط یعنی توقف کامل جنگ، خروج نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی به صورت کامل از غزه، رفع محاصره از غزه و ورود کمک‌های انسانی، نمی‌شود به سمت مذاکره برای رسیدن به آتش‌بس رفت.
وی درخصوص ارزیابی دلایل احداث بندر جدید غزه توسط آمریکا به بهانه کمک‌رسانی عنوان کرد: در مورد طرح آمریکا برای راه‌اندازی بندر غزه باید بگویم که رساندن کمک‌های انسانی از راه هوائی یا دریایی که در مورد آن این روزها شنیده‌ایم که حتی دو کشتی آماده در راه غزه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه هستند، اگر بخواهیم این را با روش کمک‌رسانی از طریق کامیون و زمینی که از گذرگاه رفح انجام می‌شود، مقایسه کنیم، انجام این کمک‌ها از راه زمینی نسبت به راه دریایی و هوائی چهار برابر خواهد بود و شما البته خوب می‌دانید که هدف از این کار ذلت و ذلیل کردن مردم عزیز و بی‌دفاع ما در غزه است.
نماینده حماس در تهران افزود: ما شاهد این بودیم که چطور به مردمی که برای دریافت کمک‌های غذایی تجمع کرده بودند، حمله شد و آنها را به شهادت رساندند و اسرائیل مرتکب جنایات جنگی و شهید کردن مردم بی‌دفاع شد و چندین بار این اتفاق افتاد.
قدومی ادامه داد: آمریکا می‌تواند با توقف حمایت‌ها و فشار سیاسی به رژیم صهیونیستی رویه را تغییر دهد اما تا به امروز نتوانسته و نخواسته که فشاری دیپلماتیک علیه رژیم صهیونیستی وارد کند. آمریکا باید حمایت‌های مالی و تسلیحاتی این رژیم را متوقف کند و حتی در کنگره آمریکا هم می‌گویند که دولت بایدن باید این کمک‌ها به اسرائیل را متوقف کند و به نظر بنده این یک بهانه و دروغ از طرف آمریکا است تا چهره سیاسی خود را در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری کمی بهتر نشان دهد.
وی در مورد اینکه چرا توافق آتش‌بس تاکنون به نتیجه نرسیده است، توضیح داد: در مورد طرح آتش‌بس باید گفت که دو مسئله مهم وجود دارد که به نظر بنده دلیل اصلی نرسیدن به توافق است. اول مسئله روش تفکر دولت راست‌گرا و افراط‌گرای نتانیاهو و وزرای کابینه است که با این روش تفکر نمی‌تواند به سراغ مذاکره برود و تا به امروز نتانیاهو و همین طرز فکر دلیل اصلی عدم انجام آتش‌بس شده است. مسئله دوم تزویر و دورویی آمریکاست. اگر آمریکا واقعا خواهان رسیدن به توافق آتش‌بس است پس چرا تا به امروز به حمایت‌های نظامی و مالی از این رژیم ادامه داده است و چرا اقدامی عملی، لازم و محکم مانند محاصره اسرائیل از لحاظ دیپلماسی و اعمال تحریم علیه این رژیم را انجام نمی‌دهند. شرایطی که ما برای آتش‌بس داریم شرایطی کاملا منطقی است و دیگران نیز این را تایید می‌کنند. لذا به نظر بنده امروز مسئولیت نرسیدن به توافق فقط و فقط به دلیل روش فکری نتانیاهو و حمایت‌های آمریکا از این رژیم است.
نماینده حماس درخصوص انتظارات مردم و مقاومت فلسطین از امت اسلامی در ماه مبارک رمضان گفت، مردم ما امسال را با شرایط بسیار سختی آغاز کردند که حتی دسترسی به آب آشامیدنی هم ندارند به ویژه در مناطق شمالی غزه. وضعیت کنونی بسیار سخت و سنگین است و کودکان و زنان در رنج هستند، ولی به یاری خداوند بزرگ و همت و ایستادگی ملت ما و مقاومت، دشمن امروز خسته و مستاصل شده و مقاومت ما امروز به کل مسلمانان این پیام را دارد که در ماه رمضان به فکر مردم فلسطین باشند چرا که این مردم شجاع و بزرگ تا به امروز ایستادگی کرده‌اند و ثابت قدم و برقرار هستند و در میدان، حامی مقاومت بوده و خواهند ایستاد و این بی‌سابقه است و ضروری است به یاری و کمک این امت اسلام و پیامبر (ص) و مردم مظلوم غزه بیایند.
قدومی ادامه داد: باید به این مطلب مهم اشاره کرد که کمک‌های انساندوستانه تا به امروز که به طور طبیعی و طبق قوانین بین‌المللی باید بدون هیچ تفاهم و مذاکره‌ای به دست مردم برسد و گذرگاه‌های مرزی باز شود، اتفاق نیفتاده است.
وی تصریح کرد:‌ مردم جهان خارج از هر دین و مذهب و عقیده‌ای و به دلیل انسانیت باید صدای خود را به گوش جهانیان در کمک به مردم فلسطین برسانند و با یکدیگر همصدا و متحد شوند و دشمنان بدانند که امت اسلام در برابر این دشمن خونخوار که تا به امروز دست از نسل‌کشی و کشتار برنداشته در کنار یکدیگر هستند و باید از طرف امت اسلامی اقدامی محکم و انسانی برای کمک به مردم مظلوم غزه انجام شود.