kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۰۹۶
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
 دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

داروی «بوپره‌نورفین» برای درمان اعتیاد در کشور تولید شد

 
 
 
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از تولید داروی بوپره‌نورفین برای درمان اعتیاد با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت بهداشت خبر داد.
به گزارش ایسنا، تا مدتی پیش داروهایی که برای درمان معتادان به موادمخدر در کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت، عموماً شامل داروهایی مانند متادون بود و این در حالی بود که در فرانسه ۸۰درصد درمان و در آمریکا بیش از ۸۵درصد درمان اعتیاد با داروی بوپرنورفین انجام می‌شود. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از افزایش تولید و کاهش قیمت داروی بوپره‌نورفین توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت کرد.
داروی بوپره‌نورفین دارویی است که امکان سوءاستفاده از آن وجود ندارد؛ متخصص روانپزشکی نسخه این دارو را تجویز و فرد آن را از داروخانه دریافت می‌کند و تحت درمان قرار می‌گیرد. این دارو برای بسیاری از موارد در کنترل علائم مصرف‌کنندگان مواد افیونی قابل استفاده است.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در گفت‌وگو با ایسنا،‌ درخصوص آخرین وضعیت دارویی درمان اعتیاد توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بیان داشت: خوشبختانه با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری، داروهای جدید مانند بوپره‌نورفین که در درمان اعتیاد مؤثر هستند، در داخل تولید می‌شود و تولید این دارو که به یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها نیازمند است،‌ صورت می‌گیرد.
اسکندر مؤمنی با بیان اینکه داروی بوپره‌نورفین در مانایی،‌ درمان و ترک اعتیاد بسیار مؤثر است، گفت: این دارو تولید و به صورت آزمایشی در جامعه حدود ۴۰هزار نفری پیاده‌سازی شده و نتایج خوبی از آن دریافت شده است.
وی افزود: امید می‌رود نتیجه آزمایش را بتوانیم به کل کشور گسترش دهیم البته اکنون نتیجه موفقیت‌آمیزی از این داروی جدید و شیوه جدید درمانی دریافت شده است.