kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۰۵۳
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲

رقابت پیرمردهای منفور

 
 
در سالی که در روزهای پایانی آن هستیم آمریکا به شدت درگیر رقابت‌های انتخاباتی بود.5 نوامبر 2024 میلادی (15 آبان 1403) انتخابات ریاست جمهوری قرار است در آمریکا برگزار شود. جدای از سلطه ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ بر انتخابات در آمریکا و این که هر شخصی روی کار بیاید متعهد به حفظ منافع بنگاه‌های بزرگ و نظام سرمایه‌داری خواهد بود انتخابات 2024 ریاست جمهوری این کشور تبدیل به رقابت به نوشته رسانه‌های آمریکایی دو پیرمرد منفور شده شده است. «جایی برای پیرمردها نیست» این چکیده تقریباً تمامی نظرسنجی‌ها در آمریکا طی روزها و هفته‌های اخیر درباره صلاحیت جسمی و ذهنی بایدن و ترامپ برای تصدی دوباره قدرت در آمریکاست. تقریباً اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به 70 درصد از مردم این کشور هر دو نامزد اصلی حزب دموکرات و جمهوریخواه را بسیار پیر و فاقد صلاحیت جسمی و ذهنی برای تصدی دوباره سکان ریاست جمهوری آمریکا می‌دانند.
روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی با اشاره به رقابت بایدن و ترامپ که هر دو پیر و منفور هستند نوشته است این مسئله در تاریخ مدرن آمریکا سابقه نداشته است. این روزنامه آمریکایی می‌نویسد:  با خاموش شدن هیجانات انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان پس از سه‌شنبه بزرگ، آمریکا در حال ورود به مرحله جدیدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ است: رقابت تن به تن بین بایدن و رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ که شبیه هیچ رقابت دیگری در تاریخ مدرن نیست. آمریکا هرگز مجبور نبوده است بین دو نامزد این‌قدر پیر یکی را انتخاب کند، و هرگز در دوران مدرن انتخاب بین دو نامزد تا این اندازه منفور که قبلاً سابقه کار در کاخ سفید را داشته‌اند، دیده نشده است. هرگز یک کمپین انتخاباتی در دادگاه و با مجموعه‌ای از پرونده‌های جنائی که می‌تواند یکی از نامزدها، (ترامپ) را روانه زندان کند و یا با قضاوت‌های مدنی نامطلوبی رو‌به‌رو شود که می‌تواند تجارت خانوادگی او را فلج کند، انجام نشده است.» وال‌استریت ژورنال در بررسی نامزدهای کنونی دو حزب مطرح آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهور می‌نویسد: در همین حال، بایدن در مورد سن و سلامت جسمانی و شناختی خود برای ادامه خدمت با شک و تردید مواجه است و باید بر محبوبیت‌های ضعیف غلبه کند تا برای دور دوم برنده شود. نظرسنجی وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که بایدن باید بخش بزرگی از آمریکایی‌ها را متقاعد کند که برای مدیریت موقعیتی که سخت‌ترین پست در جهان به‌شمار می‌رود، از قدرت ذهنی برخوردار است، زیرا تقریباً سه چهارم رای‌دهندگان می‌گویند که او برای کاندیداتوری مجدد خیلی پیر است.ترامپ باید کشور را متقاعد کند که جریان اتهامات جنائی و قضاوت‌های مدنی نامطلوب او را در کاخ سفید تعقیب نمی‌کند و مانع کارآمدی او نمی‌شود.
قحط‌الرجال
رقابت دو پیرمرد منفور که یکی حواس پرت است و آن دیگری خودشیفته دیوانه نشانه بارزی از معضل قحط الرجال در این کشور دارد. 
نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که بایدن در میان رای دهندگان حزب دموکرات از کمترین میزان محبوبیت برخوردار است به طوری که این مسئله رؤسای کمپین‌های انتخاباتی وی و همچنین سران حزب دموکرات مثل باراک اوباما را به شدت نگران کرده است. روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در این باره نوشته است «اوباما می‌داند رقابت بین بایدن و ترامپ بسیار نزدیک خواهد بود و حس می‌کند دموکرات‌ها ممکن است به راحتی ببازند شماری از کارشناسان و رسانه‌های وابسته به حزب دموکرات نیز هشدار داده‌اند که بایدن هم ممکن است تبدیل به یک رئیس‌جمهور یک دوره‌ای شود. کارشناسان بر این باورند زوال عقل و حواس پرتی‌های مکرر بایدن 81 ساله تبدیل به پاشنه آشیل دموکرات‌ها در انتخابات شده است. گزارش رسانه‌های آمریکایی نشان می‌دهد علی‌رغم محبوبیت بسیار پایین بایدن، سن بالا، شرایط جسمانی ضعیف، زمین خوردن‌های مکرر، گاف‌های 
گاه و بیگاه و مشکل حواس پرتی دموکرات‌ها گزینه بهتری برای شکست ترامپ در سال 2024 ندارند. 
حزب دموکرات طی یک سال اخیر به شدت درگیر معضلی به نام گاف‌های بایدن بوده است و با تشدید رقابت‌های انتخاباتی این مسئله خود را بیشتر نشان داده است. رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین گاف خود گفته است که این کشور تجهیزات ضروری را «برای اولین بار از طریق مسیر هوائی به «اوکراین» ارسال خواهد کرد که البته منظور او از اوکراین، نوار غزه بوده است. بایدن چندی پیش نیز حین صحبت درباره درگیری در منطقه، مصر را با مکزیک اشتباه گرفته بود. وی حتی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را با «فرانسوا میتران» و «هلموت کهل» را با «آنگلا مرکل» اشتباه گرفته بود. بایدن حتی جنگ اوکراین را با جنگ عراق که در ۲۰۱۱ پایان یافت، اشتباه گرفته و مدعی شده بود که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، در حال از دست دادن جنگ عراق است! او همچنین پس از سخنرانی درباره کنترل سلاح گفته بود، «خداوند ملکه را حفظ کند!» درحالی‌که «الیزابت دوم» ملکه پیشین انگلیس درگذشته است. بایدن حتی سمت «ریشی سوناک» را که نخست‌وزیر انگلیس است، به اشتباه رئیس‌جمهور اعلام کرد. بایدن رؤسای جمهور روسیه و چین را نیز با هم اشتباه گرفته بود.
در اردوگاه جمهوری خواهان  نیز مثل حزب دموکرات مشکل قحط‌الرجال موج می‌زند. بعد از انتخابات مقدماتی سه‌شنبه بزرگ تقریباً مسجل شده است که ترامپ نامزد اصلی این حزب در انتخابات آبان ماه خواهد بود. جمهوری خواهان نیز گزینه بهتری از ترامپ 78 ساله که به روایت رسانه‌های این کشور یک دیکتاتور دیوانه خودشیفته است ندارند..  کارشناسان، مقامات و رسانه‌های نزدیک به حزب دموکرات هشدار داده‌اند که بازگشت مجدد ترامپ به کاخ سفید پایانی خواهد بود بر دموکراسی آمریکا. به گفته آنها ترامپ در این دوره، دیکتاتوری خود را تثبیت و از ارتش و اختیارات گسترده نهاد ریاست جمهوری برای سرکوب مخالفان و تثبیت قدرت خود استفاده خواهد کرد. در بیرون از آمریکا نیز ائتلاف ناتو به شدت نگران بازگشت دوباره ترامپ به قدرت است او به صراحت گفته است پولی به اوکراین نخواهد داد، ممکن است آمریکا را از ناتو بیرون بکشد و حتی پوتین را برای حمله به اعضای ناتو تشویق هم بکند. ترامپ در حالی نامزد پیشتاز جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 است که به دلیل تلاش برای ابطال انتخابات 2020، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده، شورش طرفدارانش در 6 ژانویه 2021 (17 دی 1399)و حمله به کنگره و اشغال چند ساعته آن و چندین پرونده فساد اقتصادی و اخلاقی با احتمال محکومیت به 561 سال زندان مواجه است.گفته می‌شود ترامپ در مجموع با بیش از 78 اتهام در این پرونده‌ها مواجه است. رقابت دو پیرمرد یکی حواس‌پرست و دیگری دیوانه خودشیفته با 78 مورد اتهام سیاسی، اقتصادی و اخلاقی که البته هیچ کدام نیز سر سوزنی به ارزش‌های اخلاقی و انسانی به دلیل حمایت‌های گسترده از کشتار زنان و کودکان فلسطینی توسط اسرائیل پایبند نیستند به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا چگونه گرفتار بحران قحط الرجال در یک دموکراسی تهی از اخلاق و انسانیت گرفتار شده است.