kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۰۲۷
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۲
آمریکا

نوجوانان بدون تلفن همراه احساس بهتری دارندبر اساس نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات «پیو»، تقریبا سه‌چهارم نوجوانان آمریکایی می‌گویند وقتی گوشی هوشمند خود را به همراه ندارند، احساس شادی یا آرامش می‌کنند.
به گزارش ایسنا، در نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد، این مؤسسه تحقیقاتی همچنین دریافت به‌رغم ارتباط مثبت زندگی بدون تلفن، بیشتر نوجوانان نتوانسته‌اند استفاده از موبایل یا رسانه‌های اجتماعی را محدود کنند.
این نظرسنجی در حالی انجام می‌شود که سیاست‌گذاران و حامیان کودکان به طور فزاینده‌ای نگران روابط نوجوانان با موبایل و رسانه‌های اجتماعی خود هستند. پاییز گذشته، ده‌ها ایالت از جمله کالیفرنیا و نیویورک از شرکت متا پلتفرم، مالک اینستاگرام و فیس‌بوک به دلیل آسیب رساندن به جوانان و کمک به بحران سلامت روان جوانان با طراحی آگاهانه و عمدی ویژگی‌هایی که کودکان را معتاد می‌کند، شکایت کردند. در ماه ژانویه، مدیران عامل متا، تیک‌تاک، ایکس و دیگر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به کمیته قضائی سنا رفتند تا درباره آسیب‌های پلتفرم‌هایشان به جوانان شهادت دهند.
این نظرسنجی از ۲۶ سپتامبر تا ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۳ انجام شد و در آن ۱۴۵۳ نوجوان با یکی از والدین آنها حضور داشتند. درصد خطای این نظرسنجی حدود ۳.۲ در نظر گرفته شده است.
همچنین حدود نیمی از والدین یعنی ۴۷درصد می‌گویند مدت‌زمانی که نوجوان‌شان می‌تواند با تلفن خود باشد را محدود می‌کنند، در حالی که سهم مشابه یعنی حدود ۴۸درصد گفته‌اند که چنین کاری را انجام نمی‌دهند.
تقریبا از هر ۱۰ والدین و نوجوانان، چهار نفر یا حدود ۳۸درصد می‌گویند که حداقل گاهی اوقات با یکدیگر در مورد مدت زمانی که نوجوان‌شان صرف تلفن می‌کند، بحث می‌کنند. ۱۰درصد از هر گروه گفتند که این اغلب اتفاق می‌افتد و آمریکایی‌های اسپانیایی‌تبار بیشتر این بحث‌ها را داشته‌اند.
۴۲درصد از نوجوانان می‌گویند تلفن‌های هوشمند یادگیری مهارت‌های اجتماعی خوب را سخت‌تر می‌کند، در حالی که ۳۰درصد گفتند که این کار را آسان‌تر می‌کند.
به گزارش یورونیوز، حدود نیمی از والدین نیز گفتند خودشان هم زمان زیادی را صرف موبایل می‌کنند. والدین با درآمد بالاتر نسبت به والدینی که درآمد پایین‌تری دارند زمان بیشتری را به استفاده از تلفن همراه اختصاص می‌دهند.