kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۰۲۶
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۲
سردار شریف عملکرد و دستاوردهای سپاه در سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد

از رونمایی موشک‌های ‌هایپرسونیک و پرتاب موفقیت‌آمیز دو ماهواره

تا برپایی بیمارستان صحرایی و آبرسانی به مناطق مختلف کشور سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و توفیق بهره‌مندی از فیوضات معنوی و نورانی این ماه پرخیر و برکت و همچنین آرزوی پیروزی و رهایی ملت فلسطین به‌ویژه مردم مظلوم و مقاوم غزه از ظلم و جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی، در ماه مبارک رمضان، در گفت‌وگویی عملکرد و دستاوردهای عمده سپاه در سال 1402 را تشریح کرد.

سردار رمضان‌ شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تشریح عملکرد، اقدامات و دستاوردهای عمده سپاه در سالی که گذشت اظهار کرد: در سال 1402 پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه تقویت بنیه دفاعی کشور در نیروهای زمینی، دریایی و هوافضای سپاه محقق شده است و به‌ویژه در حوزه آموزش، اشراف اطلاعاتی، الحاق تجهیزات جدید و تقویت قدرت بازدارندگی کشور دستاورد‌های بسیار خوبی را شاهد بوده‌ایم. وی افزود: نیروی دریایی سپاه در سال جاری 6 نوبت الحاق تجهیزات و توانمندی‌های تخصصی و راهبردی شامل شناورها، موشک‌ها، پهپادها و سایر تجهیزات، ادوات و سلاح‌های پیشرفته مورد نیاز داشته است. در این زمینه از نظر کمی و کیفی نسبت به گذشته با ارتقا و رشد بهتری مواجه شده‌ایم و دست نیروی دریایی سپاه با ورود شناورهای بزرگ‌تر که قابلیت دریانوردی بیشتری دارند، برای حفاظت از منافع کشور بلندتر شده و در حال حاضر قادریم از مسافت‌های دور نیز از منافع ملی کشور دفاع کنیم.
رونمایی موشک‌های ‌هایپرسونیک و پرتاب موفقیت‌آمیز دو ماهواره
سخنگوی سپاه با تاکید بر ادامه داشتن روند پیشرفت کنونی در سپاه و ساخت و الحاق تجهیزات جدید، گفت: در نیروی هوافضای سپاه نیز همین روند رو به پیشرفت ادامه دارد و شاهد رونمایی از موشک‌های جدیدی از جمله موشک ‌هایپرسونیک فتاح 1 با حضور رئیس‌جمهور و پرتاب موفقیت‌آمیز دو نوبت ماهواره «نور 3» و نیز «ماهواره ثریا با پرتابگر قائم 100» در سال 1402 بودیم که بخشی از پیشرفت‌های حاصل شده است.
سردار شریف همچنین به بازدید حدود دو ساعته مقام معظم رهبری از نمایشگاه هوافضا سپاه اشاره کرد و ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در جریان این بازدید از نزدیک شاهد مهم‌ترین دستاوردهای سپاه بودند و از پیشرفت‌ها به ویژه در زمینه موشکی، پهپادی، پدافندی و راداری اظهار رضایت کردند. در این بازدید از موشک ‌هایپرسونیک فتاح 2، سامانه پدافندی متحرک مهران و سامانه ارتقاء یافته 9 دی در حضور معظم‌له رونمایی شد. همچنین لازم به تاکید است که در سال‌های آتی شاهد تجهیزات پیشرفته‌تری در نیروی هوا فضای سپاه خواهیم بود.
مسئول روابط عمومی سپاه در ادامه به تجهیزات و امکانات جدید و ویژه نیروی زمینی سپاه در راستای چابک‌سازی نیروهای رزمی اشاره کرد و گفت: در سال جاری برای اولین بار جابه‌جایی به هنگام نیروهای رزمی با هلی‌برن و رعایت نکات ایمنی لازم در مسافت‌های طولانی انجام شد و توانستیم در چندین نوبت، نیروهای رزمی را از عمق کشور به نقاط مرزی و ساحلی منتقل کنیم و در همین فرآیند عملیات‌های شبانه گوناگونی در حجم بالا تمرین شد.
دانشگاه جامع امام حسین پس از دانشگاه تهران رتبه دوم دانشگاه‌های برتر در کشور را به دست آورد
سخنگوی سپاه با بیان اینکه در حوزه تحقیقات سپاه شاهد رونمایی از طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی برای همه نیروهای سپاه در سال جاری بودیم، گفت: در زمینه تربیت نیروی انسانی و کادر سپاه نیز پیشرفت‌های منحصر به فردی در دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین‌(ع)، دانشگاه جامع امام حسین‌(ع) و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) را شاهد بودیم به گونه‌ای که دانشگاه جامع امام حسین پس از دانشگاه تهران، رتبه دوم دانشگاه‌های برتر در کشور را به دست آورد. کسب این رتبه یکی از افتخارات بزرگ مجموعه مدیریتی و فرماندهی دانشگاه جامع، اساتید و دانش‌پژوهان این دانشگاه است که مورد توجه بسیاری قرار گرفت.
وی با اشاره به مجموعه اقدامات سپاه در حوزه سازندگی و پاسخ به نیازهای کشور، خاطرنشان کرد: در سال گذشته شاهد افتتاح چندین طرح ملی بودیم که با حضور رئیس‌جمهور یا فرمانده کل سپاه مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در حال حاضر بیش از 165 پروژه در سطح ملی توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء در حال اجراست که تعداد قابل توجهی از آنها در سال جاری به بهره‌برداری رسید. از سوی دیگر عمده تمرکز قرارگاه نیز در سال گذشته بر روی نیازمندهای آنی و فوری کشور به ویژه در زمینه آب (آب آشامیدنی، آب کشاورزی و آب صنعتی) بوده است.
آبرسانی و تأمین آب پایدار در مناطق مختلف کشور در اولویت طرح‌های سپاه
سردار شریف اعلام کرد: طرح‌های بزرگی مانند غدیر، آبرسانی به خوزستان، آب همدان هم از جمله طرح‌هایی بود که در دستور کار قرار گرفت و بحمدالله انجام شد. همچنین پروژه‌های آبرسانی و تامین آب پایدار در تعداد بسیار زیادی از روستاهای کشور در همه استان‌ها و در قالب قرارگاه امام حسن مجتبی‌(ع) و قرارگاه جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه انجام شد که در کنار و یا مکمل طرح‌های بزرگ و پروژه‌های ملی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم.
برپایی بیمارستان صحرایی در نقاط پرجمعیت و کم برخوردار کشور
به گفته سخنگوی سپاه، برپایی بیمارستان صحرایی در نقاط پرجمعیت و کم برخوردار کشور مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، خراسان جنوبی و از جمله دستاوردهای سپاه در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم است که بهداری رزمی سپاه در نیروی زمینی و دریایی و معاونت بهداشت و درمان سپاه در آن نقش‌آفرینی و مشارکت داشته‌اند.
وی با اشاره به وقوع سیل در سیستان و بلوچستان، گفت: در زمینه کمک به آسیب‌دیدگان حوادث و بلایای طبیعی نیز شاهد انجام اقدامات خوبی بوده‌ایم، به عنوان مثال هم اکنون نیروی زمینی، نیروی دریایی و قرارگاه سازندگی و قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه در لبیک به توصیه‌های مقام معظم رهبری و تاکید فرمانده کل مشغول خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان هستند. امیدواریم آلام مردم گرفتار در این سیل تسکین پیدا کرده و اسکان محکم‌تر و مطمئن‌تری برای آنها احداث و فراهم شود تا کمتر شاهد خسارت‌ها و تخریب‌های این‌چنینی باشیم. سردار شریف همچنین به برگزاری اردوهای راهیان نور و راهیان پیشرفت و آبادانی اشاره کرد و گفت: در این طرح تعداد بسیاری از دانشجویان، نخبگان و اساتید علاوه‌بر بازدید از مناطق جنگی دوران دفاع مقدس از دستاوردها و پروژه‌های ملی و توانمندی فنی و مهندسی کشور بازدید کردند که در این زمینه با توجه به حجم عملیات روانی سنگین دشمن برای القای ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی، می‌توان گفت راهیان نور و راهیان پیشرفت می‌توانند به مثابه پادزهر عمل کنند و امیدواریم بتوانیم آن را توسعه دهیم تا تعداد بیشتری از دانشجویان و اساتید از دستاوردهای عظیم و افتخارآمیز کنونی بازدید به عمل آورند. البته تداوم چنین طرح‌هایی از سال گذشته به صورت جدی در دستور کار سپاه قرار گرفت. چرا که در سال گذشته و به‌ویژه پس از اغتشاشاتی که شاهد آن بودیم، دشمن با عملیات‌های روانی گسترده‌ای که داشت هیجان‌آفرینی در جوانان در دستور کار خود قرار داده بود. بنابراین انجام چنین فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی برای خنثی‌سازی نقشه دشمن مؤثر بوده است. سخنگوی سپاه تاکید کرد: همه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که منجر به تقویت بنیه دفاعی کشور، ایجاد امنیت پایدار برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضور در عرصه‌های سازندگی و محرومیت‌زدایی کشور شده است با سرمایه‌گذاری وسیع و هزینه‌های سنگین معنوی و انسانی سپاه به‌ویژه با تقدیم شهدای ارزشمندی در حوزه‌های مختلف همراه بوده است. این شهدای گرانقدر در واقع منشأ خیر و برکت برای مجموعه سپاه بوده‌اند و جا دارد در اینجا از شهدایی که در حمایت از مردم مظلوم فلسطین توسط اسرائیل جنایتکار در چند مرحله به شهادت رسیدند مانند شهید گرانقدر سیدرضی موسوی و دیگر شهدای مدافع حرم که الگو گرفته از دوران دفاع مقدس و شهدای امنیت‌ساز برای کشور هستند یاد کنیم و نام آنها را همواره در خاطر و در میدان زندگی و عمل خود زنده و گرامی داریم. وی همچنین اقدامات سپاه در ایجاد امنیت به‌ویژه در مقاطع حساس مانند انتخابات را از مهم‌ترین محورهای عملکردی سپاه در سال 1402 توصیف کرد و افزود: در فرآیند انتخابات اسفند ماه امسال، با وجود تهدیدات و اقدامات کوری که دشمن درصدد انجام آن بود، توانستیم با همکاری سایر دستگاه‌های امنیتی از جمله وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دیگر دست‌اندرکاران، امنیت مناسبی در کشور برقرار کنیم. البته باید خاطرنشان کرد سازمان اطلاعات سپاه در این حوزه نقش قابل توجهی داشت و در سال گذشته و سال جاری تیم‌های متعددی که قصد خرابکاری و برهم زدن امنیت کشور را داشتند، توسط این سازمان شناسایی  و با آنها برخورد شد.
بازگرداندن اموال بابک زنجانی به کشور توسط اطلاعات سپاه
سردار شریف با اشاره به دیگر اقدامات سازمان اطلاعات سپاه در سال جاری گفت: بازگرداندن اموال بابک زنجانی که به عنوان مطالبه ملی در کشور از آن یاد می‌شود، از جمله اقدامات موفق مجموعه اطلاعات سپاه است. در این فرآیند توانستیم با همکاری قوه قضائیه، بیت‌المال را به خزانه کشور بازگردانیم. این نوع اقدامات سازمان اطلاعات سپاه از تداوم ایجاد فساد در کشور می‌تواند مؤثر باشد و همه کسانی که نیت‌های سوء دارند، بدانند که زیر دید و تیر سازمان اطلاعات سپاه قرار دارند. معاون روابط عمومی سپاه درباره برگزاری مجمع سراسری فرماندهان سپاه نیز اعلام کرد: در سال گذشته و پس از شیوع ویروس کرونا، مجمع سراسری فرماندهان سپاه به صورت تجمیعی را برگزار کردیم. در این مجمع 3000 نفر از فرماندهان و مسئولان سپاه شرکت کردند و دیداری شوق‌انگیز و پرشور با مقام معظم رهبری داشتند به بیانات معظم‌له گوش جان سپردیم و رهنمودهای راهگشای ایشان در راستای برنامه‌ریزی برای چگونگی به سرانجام رساندن ماموریت‌های سپاه به بهترین شکل ممکن نصب‌العین خواهد بود. به گزارش تسنیم، سردار رمضان شریف خاطرنشان کرد: در مجمع فرماندهان، مجموعه‌های اصلی سپاه گزارشی از عملکرد، اقدامات و پیشنهادات خود ارائه کردند. یکی از کارهای خوب انجام شده در سال گذشته، برگزاری این مجمع بود که هم‌افزایی قابل توجهی برای پیشبرد ماموریت‌های سپاه ایجاد کرد. محور اصلی این مجمع نیز یاد شهید سلیمانی و نوع نگاه او بود.  هرچند سردار سلیمانی وجود فیزیکی نداشت اما به معنای واقعی فرماندهان و مسئولین سپاه در همه لحظات این همایش حضور مؤثر و تعیین‌کننده او را حس کردند.