kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۹۹۱
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۱
سرتیپ حیدری:

هوانیروز بیش از ۸۰۰ نوع قطعه مورد نیاز خود را می‌سازد

 

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: هوانیروز امروز با تکیه بر همان بنای محکمی که پیشکسوتان بنا گذاشته‌اند و با وجود فرماندهانی مانند امیرقربانی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته و توانسته است بیش از ۸۰۰ نوع قطعه‌های مورد احتیاج خود را تهیه کند و به خودکفایی برسد و امروز نزدیک به ۱۰ درصد از نرم جهانی برای ادوات پروازی جلوتر هستیم.
آیین تکریم و معارفه فرمانده هوانیروز ارتش روز سه‌شنبه با حضور امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش، فرماندهان پیشکسوت این نیرو و تعدادی از خانواده‌های شهدا در ستاد فرماندهی هوانیروز برگزار شد.
سرتیپ حیدری در این آیین اظهار داشت: هوانیروز امروز یک الگوی بسیار خوب در عرصه آسمان همیشه نورانی کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش ایرنا، فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اینکه با مرور سوابق هوانیروز بدون شک به یاد شهدای ارتش می‌افتیم، ادامه داد: هوانیروز جمهوری اسلامی ایران در روزهای آغازین انقلاب اسلامی در بیعت با امام(ره)و مقتدای انقلاب پیشتازی کرد و یک روز به نام آنها ثبت شده است.
وی افزود: پس از آن در عرصه برقراری امنیت، اولین یگانی که بر فراز آسمان برای مقابله با ضد انقلاب حضور پیدا کرد هوانیروز بود. هوانیروز اولین پرنده‌هایی بودند که روی سر دموکرات، کومله، انواع گروهک‌هایی که بعد از انقلاب مثل قارچ سر بیرون آورده بودند، حاضر شدند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: پرنده‌های هوانیروز در جنگ تحمیلی و در همه عملیات‌ها به صورت ویژه حضور داشت و شهدای عزیز این نیرو هر کدام به عظمت یک کشور بودند که توانستند کشورشان را نجات دهند. در جنگ تحمیلی هوانیروز در نقش یک پرنده تیز پرواز‌ تانک و توپ‌های دشمن را منهدم کرد و در نقش پشتیبانی از رزمندگان در انتقال و جابه‌جایی مهمات و نیرو و در نقش انتقال مجروحین به پشت جبهه، بسیار خوب عمل کرد.
وی تاکید کرد: یکی از نقش‌های بی‌بدیل هلیکوپترهای هوانیروز این بود که توانست در دوران دفاع مقدس هواپیمای دشمن را در آسمان مورد هدف قرار دهد و سرنگون کند. سرتیپ حیدری گفت: بعد از دفاع مقدس ماموریت هوانیروز خاتمه نیافت و هیچ زمانی خاتمه نمی‌یابد به دلیل این که یک بازوی قدرت پروازی است که هر لحظه باید در اراده امر ولی امر مسلمین باشد تا ماموریت‌ها را انجام دهد. اگر در نقطه‌ای از این کشور، زلزله‌ای به وقوع بپیوندد مردم نگاهشان به آسمان است که چه زمانی هلیکوپترهای ارتش برای انتقال مصدومان از راه می‌رسند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: در زلزله غرب کشور در یک نیمروز ۵۳۰ سورتی پرواز صورت گرفت که با افتخار اعلام می‌کنم تا ساعت ۴ بعد از ظهر روز اول زلزله یک نفر مصدوم به جا مانده وجود نداشت و یک پل هوائی مناسب در سرپل ذهاب کرمانشاه ایجاد شد که پس از آن رهبر معظم انقلاب فرمودند در این موضوع زلزله غرب، بعضی‌ها خوش درخشیدند. وقتی از رهبر معظم انقلاب پرسیدند منظور از خوش درخشیدند چیست، گفتند که منظورم نیروی زمینی ارتش است.
وی با بیان اینکه امروز هوانیروز سرفراز است، ادامه داد: در سیلی که طی سال‌های گذشته در چندین استان آمد حضور هوانیروز آن‌قدر مؤثر بود که رهبر انقلاب فرمودند در موضوع سیل ارتش جلوتر از ستاد بحران مستقر شد که این باز به دلیل تلاش‌های هوانیروز بوده است. همچنین در حوادث سیاسی کشور و در انتخاباتی که تاکنون برگزار شده هوانیروز خوش درخشیده است.
فرمانده نیروی زمینی ارتش با تاکید بر اینکه هوانیروز همواره یک بازوی پرتوان و یک مشت گره کرده در ذیل و فرمان رهبر معظم انقلاب است، گفت: هوانیروز امروز با تکیه بر همان بنای محکمی که پیشکسوتان بنا گذاشته‌اند و با وجود فرماندهانی مانند امیرقربانی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته و توانسته است بیش از ۸۰۰ نوع قطعه‌های مورد احتیاج خود را تهیه کند و به خودکفایی برسد و امروز نزدیک به ۱۰ درصد از نرم جهانی برای ادوات پروازی جلوتر هستیم.
سرتیپ حیدری با بیان اینکه امروز هوانیروز متفاوت از هوانیروز چند سال گذشته است، خاطرنشان کرد: امروز دانشمندان هوانیروز دوربین‌هایی ساخته‌اند که حتی می‌توانم بگویم نمونه‌های آن در ناتو نیست. امروز هوانیروز شب را برای خود به روز تبدیل کرده است. روز و شب برای هوانیروز تفاوتی ندارد که این اتفاقات مبارک به وسیله نیروی انسانی ولایی، با بصیرت و معرفت و دانشمند کشورمان اتفاق افتاده است.