kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۸۱۳
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۰
نخستین اظهار نظر رسمی سرمربی تیم ملی والیبال:

رسیدن به المپیک غیرممکن نیست ادامه همکاری‌ام با ایران به نتایج لیگ ملت‌ها بستگی دارد

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: رسیدن به المپیک، سخت است اما غیرممکن نیست و باید نتایج خوبی کسب کنیم تا شاید یکی از ۵ سهمیه باقیمانده را به دست بیاوریم. 
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
پس از چندین ماه مذاکره فدراسیون والیبال ایران با بیش از ۲۰ مربی خارجی در نهایت پنج‌شنبه دهم اسفندماه مائوریسیو موتا پائز مربی ۶۱ ساله برزیلی- فرانسوی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال مردان ایران در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد و قراردادی برای همکاری وی با فدراسیون والیبال ایران تا پایان المپیک ۲۰۲۴ پاریس امضا شد که این قرارداد در صورت رضایت طرفین قابلیت تمدید به صورت ۲+۲ را خواهد داشت. 
این مربی برزیلی- فرانسوی پس از معرفی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال، لئوناردو آفونسو که سابقه هدایت تیم‌های سیت والی (سوئیس)، سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، وولتا ردوندا در کشور برزیل در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، فارما برزیل در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و النصر امارات در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ در پرونده دارد، به عنوان مربی بر روی نیمکت تیم ملی والیبال مردان ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ انتخاب شد.
البته انتخاب مائوریسیو موتا پائز با انتقادهایی از سوی برخی کارشناسان والیبال همراه بود و حتی تعجب رسانه‌های خارجی را هم به دنبال داشت تا جایی که یک رسانه لهستانی به انتخاب سرمربی جدید والیبال ایران واکنش نشان داد و آن را کاملا غیر منتظره دانست. پلست‌ اسپورت لهستان در واکنش به انتخاب سرمربی جدید والیبال ایران نوشت: یک تصمیم شگفت‌انگیز! نه ویتال ‌هاینن، نه آلبرتو جولیانی! فدراسیون ایران نام سرمربی جدید تیم ملی والیبال را اعلام کرد که کاملاً غیر منتظره بود. مائوریسیو موتا پائز از برزیل سرمربی جدید والیبال ایران خواهد بود.
این رسانه لهستانی در ادامه آورد: فدراسیون والیبال ایران چند ماهی است که دنبال سرمربی جدید تیم ملی مردان خود می‌گردد. در طی این زمان با بسیاری از مربیان مشهور صحبت‌هایی انجام شد. در میان کاندیداها، رسانه‌ها به نام‌هایی چون آلبرتو جولیانی، ویتال‌هاینن و همچنین روبرتو پیاتزا، جان‌لورنزو بلنجینی و ولادیمیر آلکنو اشاره کردند. در نهایت مائوریسیو موتا پائز سرمربی جدید تیم ملی ایران شد. او سال ۱۹۶۳ در ریودوژانیرو به دنیا آمد و بخش زیادی از دوران حرفه‌ای‌اش را در فرانسه گذراند؛ جایی که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به عنوان بازیکن بازی کرد. او همچنین به عنوان مربی در فرانسه کار کرد. پائز مربی بازیکنان والیبال ساحلی در بازی‌های آتلانتا ۱۹۹۶ بود.
 مربیان اسم و رسم‌دار را منصرف کردند
این انتقادات تا آنجا ادامه داشت که وحید مرادی سرپرست فدراسیون والیبال مجبور به واکنش شد و در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: اگر انتخاب پائز خیلی پر سروصدا نبوده و برخی از دوستان نسبت به اسمش آگاهی ندارند، دلیل بر این نیست که جزو مربیان نام‌آور نیست. فدراسیون والیبال دنبال اسم نیست چون قرار است مربی کار کند نه اسم‌ها. این مربی حاضر است در این شرایط بجنگد و برای ایران افتخارآفرینی کند. البته معنی این حرف صعود قطعی به المپیک نیست، حتی اگر رزنده هم بیاید ممکن است انتخاب شویم یا نه اما باید همه تلاشمان را کنیم و از یک مربی که ذهن برنده دارد، استفاده کنیم. اگر نتیجه گرفتیم دل مردم شاد می‌شود و تلاشمان را می‌کنیم که اگر صعود هم نکردیم پیش مردم شرمنده نباشیم. خودمان را از قبل بازنده نمی‌دانیم و با ذهن برنده به سمت مسابقات لیگ ملت‌ها می‌رویم. 
سرپرست فدراسیون در واکنش به اینکه از مربیان اسم و رسم‌داری مثل لورنزوتی و پیاتزا به پائز رسیده‌ایم که نسبت به آنها کمتر شناخته شده است، گفت: بزرگ یعنی مربی اثرگذار. ما با مربیان اسم و رسم‌دار زیادی مذاکره کردیم که همین دوستان از ایران شیطنت کردند و آنها را منصرف کردند. شرایطی را به وجود آوردند که مذاکرات ما به بن‌بست خورد. از بین مربیانی که آمادگی داشتند نهایتا به این دو اسم رسیدیم.
او ادامه داد: با آقای لورنزوتی بسته بودیم. اصلا مسئله مالی مطرح نبود و به توافق نهائی رسیده بودیم اما ناگهان عذرخواهی کرد. در این شرایط فدراسیون باید چکار می‌کرد؟ به بازی دلال‌ها و کسانی که شیطنت کردند تا ما را به مسیرهای خاصی ببرند، وارد می‌شدیم؟ این مربی باانگیزه و با تجربه است و از بین مربیانی که با آنها مذاکره کردیم و به نتیجه نهائی رسیدیم، بهترین گزینه بود. مرادی تاکید کرد: به هر صورت مربی تیم ملی انتخاب شده و قرار است در لیگ ملت‌ها بجنگد. امیدوارم افکار منفی در مطبوعات نرود که به گوشش برسد و بازیکنان را نسبت به او دلسرد کند. باید ۸۵ میلیون نفر پشت تیم ملی باشند. هر نظری داشتیم قبل از این بوده و الان که انتخاب شده باید انرژی مثبت بدهیم. باید این مسائل داخلی را کنار بگذاریم و منافع ملی را ببینیم.
 ادامه همکاری به نتایج لیگ ملت‌ها بستگی دارد
حالا اما موریسیو پائز در تازه‌ترین صحبت‌هایش با رسانه فرانسوی RMC گفت: ایران با توجه به کسب عنوان قهرمانی جهان زیر 21 سال و نایب قهرمانی زیر 19، پتانسیل بالایی دارد. ایران در 2 سال گذشته، بیشتر متکی به ستاره‌های خود بوده ولی از نظر کار گروهی و تلاش برای هدفی مشخص در سطح بالایی قرار نداشته است. وظیفه من این است که تیم ایران را به سمت هدفی واحد راهنمایی و هدایت کنم. 
وی افزود: ایران در جایگاه 15 رنکینگ جهانی است که البته در سال‌های اخیر، دچار افت شده است. رسیدن به المپیک، سخت است اما غیرممکن نیست. باید نتایج خوبی در لیگ ملت‌ها کسب کنیم تا شاید یکی از 5 سهمیه باقیمانده را به دست بیاوریم. کار خیلی سختی داریم چون ایتالیا، آرژانتین و اسلوونی، قطعاً 3 سهمیه کسب می‌کنند. بنابراین فقط 2 جای خالی باقی می‌ماند. هر بازی برای ما حکم فینال را دارد و ما باید از نظر ذهنی، فنی و احساسی کاملاً آماده ‌باشیم. تلاش ما تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف خواهد بود. 
او در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به اینکه همچنان به فعالیت باشگاهی‌اش ادامه می‌دهد، یادآور شد: من اهداف خاص و مشخصی دارم و مجبور شدم پیشنهادی را رد کنم که به نفع ایران نبود. در این مورد با فدراسیون ایران صحبت کرده‌ام. طرف ایرانی، تقاضای همکاری بلندمدت دارد ولی همه می‌دانیم که ادامه همکاری ما به نتایج لیگ ملت‌های 2024 بستگی دارد. هنوز تصمیمی برای تیم باشگاهی فصل آینده خود نگرفته‌ام.