kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۶۶۸
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۶
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد

افزایش قیمت سکه و طلا در بازار بدون تقاضا!

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ داخلی ارز به عنوان دو عامل بالا رفتن قیمت سکه و طلای داخلی نام برد و‌ تاکید کرد این افزایش در حالی است که تقاضایی در این بازار نیست.

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: افزایش چشمگیری در حوزه اونس جهانی طلا در هفته‌ای که گذشت اتفاق افتاد و این فلز گرانبها، حدود ٨١ دلار صعود قیمت داشت. در حال حاضر قیمت جهانی هر اونس طلا ٢١۶۴ دلار است. بنابراین، در بازار داخل نیز قیمت طلا و سکه افزایش نسبتاً قابل توجهی داشت.
او تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌هایی که از افزایش قیمت اونس جهانی در سال میلادی جدید می‌شد این پیش‌بینی‌ها محقق شده و طی سه ماه گذشته (سال میلادی) روند افزایش قابل توجهی داشته است؛ این افزایش قیمت اونس جهانی، به تبع بازارهای داخلی تمام دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضمن اینکه در بازار داخل ما نیز نوسانات نرخ ارز قابل توجه بوده و این دو پارامتر اصلی منجر به رشد بهای طلا و سکه در بازار داخل شده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: البته نکته جالب و حائز اهمیت این است که برخلاف روال گذشته‌ که قیمت‌ها روند صعودی قابل توجهی داشت بر تقاضا نیز اثرگذار بود و ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌کرد اما در نوسانات اخیر، تاثیری بر افزایش تقاضا نداشته و رکوردی که از ابتدای سال بر بازار سکه و مخصوصاً بازار مصنوعات طلا، حاکم بوده، همچنان وجود دارد. ضمن اینکه در روزهای پایانی سال و پیش از ماه مبارک رمضان هم افزایش تقاضایی دیده نمی‌شود.  
بذرافشان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار شرایط خوبی نسبت به سال‌های گذشته ندارد. امسال اصناف کشور مخصوصاً صنف صنعت طلا و جواهر کشور به رکود شدید دچار بود؛ اما امیدوار هستیم که در سال جدید، مجدد رونق به این صنعت طلا و جواهر کشور و بازار بازگردد و مقداری فضای کشور، اصناف و مردم نسبت به شرایط اقتصادی و مالی بهتر شود؛ این مستلزم این است که سیاست‌ها، تغییر رویکرد داشته باشد.  
وی در رابطه با آخرین قیمت معاملاتی سکه و طلا در بازار روز پنج‌شنبه و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با دو میلیون و ٧۵٠ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات بازار به ٣٧ میلیون و ١٠٠ هزار تومان رسید. هر قطعه‌ سکه تمام طرح قدیم نیز ٣۵ میلیون تومان در پایان هفته تعیین قیمت شد که نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۶٠٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. در قطعات کوچک‌تر سکه نیز به ترتیب نیم‌سکه با یک‌میلیون و ۵۵٠ هزار تومان افزایش به ٢٠ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان، ربع سکه با یک میلیون و ٣۵٠ هزار تومان افزایش به ١٣میلیون و ۶٠٠ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۴۵٠ هزار تومان افزایش به شش میلیون و ۶٠٠ هزار تومان رسید.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: حباب سکه نیز در طول این هفته حدود ٧٠٠ هزار تومان افزایش داشته و در حال حاضر قیمت هر قطعه سکه دارای شش‌میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حباب است. در بازار مصنوعات طلا نیز شیب تند صعودی دیده می‌شود؛ به گونه‌ای که هر گرم طلای ١٨ عیار نیز در آخرین معاملات روز پنجشنبه، سه میلیون و ١۶٣ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته، ١٨٠ هزار تومان بر بهای آن افزوده‌ شده است.
کاهش قیمت‌ها با حراج سکه
یکی از برنامه‌های بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و طلا، افزایش عرضه سکه طلا است. پس از آغاز معاملات شمش طلا در مرکز مبادله ایران در هفته‌های گذشته، حراج ربع سکه هم یکشنبه 13 اسفندماه در این مرکز آغاز شد. در اولین حراج سکه مرکز مبادله با توجه به مشکلات فنی از جمله عدم احراز هویت بسیاری از متقاضیان، از مجموع ۱۲ هزار و ۸۷۷ قطعه ربع سکه ثبت سفارش شده، یک‌هزار و ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد.
البته وضعیت عرضه در دومین حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران بهتر شد. روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه در دومین حراج، از مجموع ۷۲ هزار و ۵۹۶ سکه ثبت سفارش شده، ۱۰ هزار و ۵ قطعه ربع سکه با میانگین قیمت ۱۲میلیون و ۵۸۸ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد؛ بر اساس اعلام مرکز مبادله ایران، در بین متقاضیان افرادی بالاتر و افرادی پایین‌تر از این قیمت، پیشنهاد‌هایی اعلام کرده و به آن‌ها تخصیص داده شد.
همچنین با توجه به استقبال متقاضیان برای شرکت در حراج سکه مرکز مبادله ایران، حراج‌های بعدی روز‌های شنبه (۱۹ اسفندماه)، یکشنبه (۲۰ اسفندماه) و دوشنبه (۲۱ اسفندماه) برگزار خواهد شد.
محمد کشتی‌آرای؛ عضو اتحادیه طلا و جواهر روز پنج‌شنبه درباره عرضه‌های جدید به رادیو اقتصاد گفت: در حال حاضر روند افزایش قیمت طلا متوقف شده است.
وی افزود: علاوه ‌بر افزایش اونس طلا شاهد افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی هم بوده‌ایم، با این حال امیدوار هستیم که در هفته‌های آینده قیمت طلا تعدیل شود.
کشتی‌آرای در پایان تاکید کرد: اگر حراج سکه زودتر اجرائی می‌شد، بخشی از سکه‌ها وارد بازار می‌شد که می‌توانست حباب و قیمت ربع سکه را کاهش دهد، اما در دراز مدت این اقدام بانک مرکزی تاثیر مثبت و کاهشی بر قیمت سکه خواهد داشت.