kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۶۲۸
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۶
خطیب جمعه تهران:

پیروز ۱۱ اسفند مردم و بازنده آن دشمنان و تحریم‌کنندگان انتخابات هستند

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: دشمنان القا می‌کردند که حضور، حداکثر ۱۰ تا ۲۵ درصد خواهد بود، اما به کوری چشمشان شما با رأی ۴۱ درصدی آمدید و مشت محکمی بر دهانشان زدید.

«آیت‌الله سید احمد خاتمی» در خطبه‌ اول نماز جمعه این هفته تهران که در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به پیش‌رو بودن ماه مبارک رمضان با نقل حدیثی از پیامبر اعظم (ص) ارزش و اهمیت ماه رمضان را از زبان پیامبر (ص) این‌گونه بیان کرد: ماه رمضان را مثل دیگر ماه‌ها نبینید چون خداوند حساب دیگری روی ماه رمضان باز کرده، روزی که روزه هستید با روزی که روزه نیستید متفاوت باشد.
آیت‌الله خاتمی افزود: روز اول ماه رمضان آغاز سال نو اولیاء‌الله است.
وی با بیان اینکه حضرت یوسف‌(ع) در زمان قحطی مصر با وجود آنکه کلید همه خزائن را در دست داشت گرسنه می‌ماند تا گرسنگان را از یاد نبرد، تصریح کرد: در این ماه با گرسنگی به یاد گرسنگی اهالی غزه و اطفالی که از گرسنگی جان می‌دهند باشیم. خطیب نماز جمعه تهران ماه رمضان را ماه نزول همه کتاب‌های الهی مثل زبور و تورات توصیف کرد و گفت: است؛ زبور، تورات همه در ماه رمضان نازل شده‌اند و ماه رمضان بهار قرآن است و با خواندن قرآن درواقع با خود خدا حرف می‌زنیم. آیت‌الله خاتمی بر اهمیت دعاهای وارد شده در ماه رمضان مثل دعای افتتاح، ابوحمزه ثمالی تأکید کرد و افزود: سعی کنیم با قرائت این دعاها از سفره معنوی این ماه بهره ببریم.
حضور مردم در ۱۱ اسفند یک حماسه بود
خطیب نماز جمعه تهران مشارکت ۴۱ درصدی مردم در شرایط فعلی را به چهار دلیل مشارکت قابل قبولی توصیف کرد و بیان کرد: حضور مردم در این شرایط یک حماسه بود. آیت‌الله خاتمی با اشاره به بمباران تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی در چند ماه منتهی به انتخابات که با هزار زبان از مردم مردم می‌خواستند در انتخابات شرکت نکنند، تأکید کرد: با این بمباران این حجم از حضور مردم حجم قابل قبولی است.
حضور ۴۱ درصدی مردم مشت محکمی به دهان دشمنان زد
امام جمعه موقت تهران افزود: هم‌چنین در شرایطی که دشمنان اعلام می‌کردند حضور حداکثر مردم در انتخابات ۱۰ تا ۲۵ درصد است، به کوری چشم آنها مردم با حضور ۴۱ درصدی مشت محکمی به دهان دشمنان زدند. وی در بیان سومین دلیل قابل قبول بودن مشارکت 41 درصدی در انتخابات اخیر، اظهار داشت: با این حجم از مشکلات اقتصادی و گرانی‌های فزاینده، مردم چون نظام و انقلاب‌شان را دوست داشتند و نمی‌خواستند نظام دشمن شاد بشود، آمدند و این حضورشان یک جهاد ستودنی بود.
آیت‌الله خاتمی حضور بدون اجبار مردم پای صندوق‌های رأی را چهارمین نکته قابل توجه مشارکت ارزیابی، و تأکید کرد: در انتخابات نه هیچ‌گونه اجباری در کار بود، و نه جریمه‌ای. وی افزود: آنهائی که انتخابات ما را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند، نمی‌گویند در کشورهای دیگر حضور در انتخابات اجباری است و اگر مردم شرکت نکنند جریمه شده و از امتیازات محروم می‌شوند. بنابراین این قیاس، قیاس غلط و اغواگری است و مناسب یک فرد فرهیخته نیست. امام جمعه موقت تهران در ادامه تصریح کرد: این انتخابات یک برنده و پیروز حقیقی داشت، و یک شکست خورده و بازنده حقیقی؛ برنده واقعی ملت ایران بود، چه آنها که منتخبان‌شان به مجلس راه یافتند، چه آنها که افراد مورد نظرشان انتخاب نشدند همه برنده انتخابات هستند. اما بازنده واقعی دشمنان ملت بودند که انتظار داشتند انتخابات کم‌رونقی را شاهد باشند که با هوشیاری مردم امید آنها ناامید شد. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حضور حماسی مردم در انتخابات، خطاب به مسئولان تأکید کرد: مردم آمدند و وظیفه خودشان را انجام دادند، حالا نوبت مسئولین است که حرف آنها را بشنوند و جلوی گرانی‌های افسارگسیخته را بگیرند. آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه «باید جلوی این گرانی‌های افسارگسیخته را بگیریم» گفت: مردم ایران وفادار به انقلاب هستند و وفاداری خود را نشان داده‌اند. باید بر قیمت‌ها نظارت کنید این‌طور نباشد که هر کس به هر قیمتی که دلش می‌خواهد بفروشد و پاسخگو نباشد. این حق قانونی مردم است.
مجلس دوازدهم نصیحت رهبر انقلاب را به گوش گیرد
وی بیان کرد: نگاه معرفتی چه برای آنان که در خبرگان رای آوردند و چه آنان که در مجلس شورای اسلامی رای آوردند این است که هذا من فضل ربی، امتحان است. به مجلس می‌روید چه می‌خواهید انجام دهید؟ کسی که میلیاردی برای ورود به مجلس خرج می‌کند، این پول‌ها را از کجا می‌آورد؟ امیدوارم که مجلسی‌ها که در معرض امکانات هستند تقوای الهی داشته باشند. نصیحت مقام معظم رهبری را بشنوند که مجلس جدید نشاط جدید است، با جار و جنجال و تنش این جشن را تلخ نکنند. مقام معظم رهبری این نصیحت را داشتند و نمایندگان این را به گوش گیرند. خطیب نماز جمعه همچنین در صحبت‌های خود یاد و خاطره آیت‌الله امامی کاشانی را زنده نگه داشت و گفت: آیت‌الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران را از دست دادیم که حدود ۵۰۰ خطبه در نماز جمعه خواند و شما از حضور ایشان بهره بردید. ایشان عالم مصطلح حوزوی بود، شاگرد امام در فقه و اصول و شاگرد علامه طباطبایی در فلسفه بود. کتاب «خط امان» در ۱۶ جلد یادگار ایشان درباره امام زمان (عج) است که زحمت بسیاری برای کامل کردن این کتاب کشید. ثالثا، تقوای ایشان است که رهبر انقلاب فرمودند متقی و خدوم. چهارم ایشان انقلابی قبل از انقلاب بود، جامعه روحانیت مبارز که ایشان از هسته‌های اولیه این جامعه است و تا آخر نیز ایشان ولایتی ماند و ارادت ویژه به مقام معظم رهبری داشت.
اگر مردم غزه می‌خواستند کشف حجاب کنند دنیا به حمایت از آنان می‌‎‌آمد
خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: سومین روز از ماه ششم هجمه به غزه است؛ در غزه دو تابلو به نمایش گذاشته شد؛ طفل‌کشی، زن‌کشی و جنایت و ویران‌ کردن سرزمین غزه توسط اسرائیل و حامیانش که در راس آن آمریکا قرار داد. تابلوی دیگر اوج مقاومت و پایداری مردم غزه است؛ اگر مردم غزه می‌خواستند کشف حجاب کنند دنیا به حمایت از آنان می‎آمد اما اینجا جنگ ایمان و کفر است و جنایتکاران می‌خواهند کفر را تقویت کنند. به مردم غزه اطمینان می‌دهم که شما پیروز میدان خواهید بود و به فضل خدا جانیان صهیونیست و حامیان آنها از بین خواهند رفت. به گزارش ایرنا، آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه هفته آینده سالگرد انفجار در نماز جمعه تهران توسط منافقان کوردل و جنایتکار است، گفت: صحنه دیگری اتفاق افتاد و امام فرمودند که مردم زمان ما از زمان پیغمبر بهتر هستند، مردم ایران تکه‌های بدن عزیزان خود را بر در و دیوار و درختان نماز جمعه دیدید اما نرفتند و شعار دادند: حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست.خطیب نماز جمعه آن روز نیز رهبر معظم انقلاب بودند که با طمأنینه به خطبه‌های نماز جمعه و اقامه نماز ادامه دادند.