kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۵۵۵
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۰
220 هزار تومان یارانه مازاد برای هر نفر

دومین فجرانه طرح کالابرگ فردا واریز می‌شود

طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی از فردا جمعه هجدهم اسفندماه با واریز۲۲۰ هزار تومانی وارد دومین ماه اجرای خود می‌شود.
 
 
 
 
به گزارش ایسنا، مرحله جدید و بزرگ طرح ملی کالابرگ الکترونیکی که آن را به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی طرح «فجرانه» نامیده‌اند در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت هفت دهک‌ پایین جامعه از ۱۷ بهمن‌ماه آغاز و تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.
بر اساس این طرح یارانه تشویقی خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و خانوارها می‌توانند به مدت سه ماه از اقلام کالابرگی خرید کنند. 
همچنین مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی با نام فجرانه از اسفند ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳ طی مدت سه ماه و به نحوی عملیاتی می‌شود که شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه که پیشتر اعلام شده بود حذف شده و اعتبار تشویقی آن از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. در طرح فجرانه هر کالا اعتبار خاص خود را دارد ولی مردم آزاد هستند از هر نشان و برندی خرید کنند.
  اقلام توزیعی در طرح فجرانه
بر اساس طرح فجرانه کالابرگ، هفت دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده شامل برنج، گوشت مرغ، گوشت قرمز، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی (غیرنقدی) می‌شوند که مبلغ یارانه ۴۰۰ هزار تومانی با احتساب یارانه مضاعف، ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. در واقع در این طرح به ازای هر یک از اعضای خانوار یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومان تخصیص می‌یابد.
دریافت این یارانه تشویقی که به صورت اعتبار در حساب افراد شارژ می‌شود هیچ پیش‌شرطی ندارد. کافی است فرد از اقلام سبد کالایی (به‌ازای هر فرد سه لیتر شیر کم‌چرب، پنیر ۴۰۰ گرمی، ماست کم‌چرب دبه دو و نیم کیلویی، تخم مرغ یک کیلوگرمی، گوشت مرغ یک کیلوگرمی، روغن مایع یک بسته ۸۱۰ گرمی، ماکارونی یک بسته ۷۰۰ گرمی، برنج دو کیلوگرم، قند و شکر یک کیلوگرم، گوشت نیم کیلوگرم) که تعریف شده، خرید کند و مابه‌التفاوت قیمت روز آن با قیمتی که مربوط به سال ۱۴۰۱ است به صورت اعتبار مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی است را دریافت خواهد کرد. این سبد که تمام اقلام ضروری را دارد به قیمت ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان در دسترس است و افراد می‌توانند آن را به قیمت حدود ۵۲۰ هزار تومان خریداری کنند.
مبلغ حمایتی دولت به صورت اعتبار تخصیص‌یافته به حساب بانکی واریز نمی‌شود بلکه این اعتبار روی کد ملی سرپرست خانوار شارژ می‌شود و لذا از تمام کارت‌های بانکی سرپرست خانوار قابلیت خرید در فروشگاه‌های عضو طرح وجود دارد.
  یارانه نقدی قطع نمی‌شود
در این مرحله از طرح کالابرگ الکترونیکی،‌ اعتبار طرح فجرانه از یارانه سرپرست خانوار به هیچ وجه کسر نمی‌شود بلکه یارانه‌بگیران یارانه خود را به صورت نقدی، ماهانه و مجزا دریافت می‌کنند و تنها از اعتبار ۲۲۰ هزار تومانی تخصیصی به کد ملی سرپرست خانوار کسر می‌شود.
لازم به ذکر است که خانوارها می‌توانند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده از هر نام و نشان تجاری خریداری کنند ولی امکان جا به جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نیست یعنی نمی‌توان با اعتبار خرید برنج،‌ روغن خریداری کرد. همچنین خانوارهای مشمول طرح می‌توانند اقلام سبد غذایی را طی یک ماه و متناسب با نیاز خود خرید کنند لذا اجباری در خرید تمام اقلام به صورت یک‌جا وجود ندارد.
  استقبال 87 درصد مشمولان
اخیرا علیرضا عسگریان‌؛ معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از مجموع ۲۲۰ هزار فروشگاه در کشور، ۱۳ هزار فروشگاه متخلف کشف و شناسایی شدند که طی فرآیند نظارتی با 
شش هزار فروشگاه متخلف برخورد شد و به چرخه توزیع کالابرگ برگشتند و مابقی در صف معرفی به نهادهای نظارتی قرار دارند.
او در جمع خبرنگاران گفت: برای ادامه دادن طرح فجرانه که به واسطه آن ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی یارانه در حساب مردم شارژ می‌شود باید تا فروردین‌ماه تصمیم‌گیری کنیم.
معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مشمولان این طرح ۶۰ میلیون نفر هستند که در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند تاکید کرد: تاکنون استقبال از طرح فجرانه به ۸۷ درصد رسیده که با واریز شارژ جدید این عدد به ۹۲ درصد خواهد رسید.