kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۳۶۰
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۲

بُکُش و لاغرم کن تا عیــد!

 
 
اخیرا قرص‌های لاغری که تا عید چند ده کیلو از وزن‌تان را کم می‌کند به بازار آمده است که با آن تناسب اندام را تجربه خواهید کرد.
به گزارش فارس، با نزدیک شدن به عید نوروز تبلیغات قرص‌های لاغری زیاد شده است. خانمی می‌گوید که «خیلی وزنم زیاد بود و با مصرف قرص لاغری ۱۰ کیلو به راحتی کم کردم، اما بعد از یه مدت که قرص رو دیرتر می‌خوردم، حالم بد می‌شد، کم‌کم فهمیدم به قرص معتاد شدم.» یک پزشک با انجام آزمایش گفته است که در این قرص «مت‌آمفتامین یا مخدر شیشه» وجود دارد. این درحالی است که قرص‌ها از یک «عطاری به ظاهر معتبر به نام قرص لاغری گیاهی» تهیه شده است.
پیش از این در دی‌ماه امسال، در حوالی شرق پایتخت ۱۳ هزار و ۹۰۰ عدد انواع قرص‌های لاغری غیرمجاز و تقلبی حاوی شیشه در بسته‌بندی‌های مختلف جعلی کشف و ضبط شد. این مقدار مساوی با افرادی است که از اعتیاد و مرگ نجات پیدا کردند.
این قرص‌های لاغری در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود و در باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌ها یا عطاری‌ها به فروش می‌رسد. این درحالی است که قرص‌های لاغری مجوزی از سازمان غذا و دارو ندارد و این سازمان بارها نسبت به وجود شیشه در مکمل لاغری هشدار داده است. مجیک اسلیم، جنی سیل، ترمواسلیم، تایم‌لایف، گلوریا نام‌های تجاری این محصولات است که در دل خود آمفتامین، سیبوترامین و افدرین دارند و با استناد به هشدارهای سازمان غذا و دارو عوارض جبران‌ناپذیری را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند.
طبق آمار، ۷۰ درصد افراد جامعه ما چاق هستند؛ فارغ از کپسول‌های لاغری محتوی شیشه، یکی دیگر از راه‌هایی که افراد چاق برای یک شبه لاغر شدن انتخاب می‌کنند، عمل جراحی، بای‌پس و اسلیو معده است. راهکارهایی که نشان می‌دهد که رژیم غذایی و ورزش کردن دیگر جزو اولین و البته اصلی‌ترین پیشنهادها برای تناسب اندام و رسیدن به وزن ایده‌آل نیست؛ چرا که خیلی از افراد در لاغر شدن و کاهش وزن هم به دنبال کوتاه‌ترین راه هستند. مریم‌سادات عمادی، متخصص تغذیه، معتقد است که در برخی شرایط، اضافه‌وزن فرد آن‌قدر بالا است که نیاز به میانبر دارد، وقتی «چاقی آن‌قدر طولانی شده و فرد موفق به کاهش وزن نشده، تنها راه چاره عمل‌های جراحی مانند بای‌پس و اسلیو معده» یا استفاده از قرص‌های لاغری است. اما امید صمدپور، یک متخصص تغذیه دیگر، می‌گوید که استفاده از کپسول‌های لاغری و عمل جراحی عواقب جبران‌ناپذیری دارد و بهترین راه لاغری «ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی اصولی است که عادت‌های بد غذایی را تغییر دهد»، اما قرص‌های لاغری به‌صورت غیرارادی و کاملا اجباری اشتهای فرد را کاهش می‌دهد که با قطع مصرف آن اشتها و وزن گذشته فرد بازمی‌گردد. «خوردن یک قرص نمی‌تواند درون و افکار را تغییر دهد».
کارشناسان معتقدند که باید نظارت بیشتری بر فضای مجازی صورت بگیرد و از عرضه داروهای غیرمجاز در اماکنی مانند آرایشگاه‌ها، عطاری و اماکن ورزشی جلوگیری شود. همچنین علی‌اکبر صفری، دکتر داروساز، هم معتقد است که «هر دارویی را فقط از داروخانه‌ها تهیه کرده و با مشاوره و نظارت پزشک مصرف کنید.»