kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۳۰۳
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۸
عضو شورای عالی نظام‌پرستاری:

سالانه 6هزار ‌پرستار بازنشسته می‌شوند

 

نایب‌رئیس اول شورای عالی نظام‌پرستاری با بیان این که سالانه 6هزار ‌پرستار در کشور بازنشسته می‌شوند، گفت: حداقل ۱۰۰هزار نیروی پرستاری دیگر باید به صورت فوری و ضرب‌الاجل جذب شوند.
به گزارش تسنیم، قاسم ابوطالبی در نشست شورای عالی نظام‌پرستاری با حضور وزیر بهداشت اظهار داشت: نسبت پرستار به تخت در کشورهای دیگر جهان حداقل سه نفر به‌ ازای هر تخت بیمارستانی و نسبت پرستار به ازای هر هزار نفر جمعیت در جهان، سه نفر است؛ اما در کشور ما نسبت پرستار به تخت 0.95 به ازای هر تخت است و نسبت پرستار به ازای هر هزار نفر جمعیت 1.5 است.
ابوطالبی افزود: بسیاری از کشورهایی که مقصد مهاجرتی پرستاران ما هستند، نسبت پرستار به جمعیت‌شان بالای 10 تا 14 نفر است، به عبارت دیگر پرستاران کشور ما با نسبت 1.5 نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت به کشورهایی مهاجرت می‌کنند که نسبت پرستار به جمعیت در آنها 14 نفر است.
وی ادامه داد: قرار بود در برنامه چهارم و پنجم توسعه سالانه 10هزار پرستار استخدام شوند که این اتفاق نیفتاد و مقرر شده بود که در پایان برنامه ششم توسعه نسبت پرستار به تخت 2.5 نفر باشد اما این اتفاق نیفتاد. در عین حال 16هزار تخت بیمارستانی نیز در دولت جدید افتتاح شده و 7هزار تخت نیز در آستانه افتتاح است و بنابراین باید به جذب پرستاران توجه بیشتری شود زیرا با کمبود بسیار زیادی در حوزه پرستاری مواجه هستیم.
نایب‌رئیس اول شورای عالی نظام‌پرستاری گفت: همچنین سالانه 6هزار پرستار در کشور ما بازنشسته می‌شوند و نتیجه آن کمبود شدید نیروی پرستاری در بخش‌های بیمارستانی است. درخواستی که از وزارت بهداشت داریم این است که به صورت ضرب‌الاجل تعداد نیروهای پرستاران افزایش یابد؛ الان 240هزار پرستار فعال داریم اما حداقل 100هزار نیروی پرستاری دیگر به صورت فوری و ضرب‌الاجل نیاز داریم.
ابوطالبی با اشاره به مشکلات اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیز اظهار داشت: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیز پس از 14 سال با تأکید مقام معظم رهبری و با پیگیری دولت سیزدهم مطرح و اجرا شد اما متأسفانه در وضعیت معیشتی پرستاران تغییر زیادی ایجاد نشد زیرا در احصاء و بازتوزیع تعرفه مشکل به وجود آمد و آنچه باید، اجرا نشد به طوری که برای سال 1403 تعداد 55 بسته خدمتی پرستاری به شورای عالی بیمه سلامت پیشنهاد شد اما کارشناسان شورای عالی بیمه آن را نپذیرفتند.