kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۲۹۳
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۳
رئیس شورای تامین دام:

عرضه گسترده گوشت 300 هزار تومانی در بازار ادامه دارد

 

رئیس شورای تامین دام با اشاره به حجم بالای واردات گوشت منجمد و گرم به کشور، گفت: عرضه گوشت با قیمت 270 تا 300 هزار تومان ادامه دارد.
منصور پوریان در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت بازار گوشت شب عید و ماه مبارک رمضان اظهار کرد: میزان گوشت قرمز موجود در بازار به خصوص گوشت‌های منجمد گوساله و گوسفندی به نسبت تقاضا در بازار زیاد است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم تا جایی که در هفته‌های اخیر متقاضیان می‌توانستند گوشت منجمد مورد نیاز خود را تحویل بگیرند.
وی با بیان اینکه بازار گوشت تولید داخل نیازمند مدیریت و کنترل است، افزود: به دلیل نزدیک شدن به مناسبت‌هایی همچون شب عید، ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، عرضه گسترده گوشت‌های وارداتی از ابتدای اسفندماه شروع شده، بنابراین جای نگرانی برای مصرف‌کنندگان این محصول وجود ندارد.
رئیس شورای تامین دام با بیان اینکه گوشت زیادی در بازار با قیمت‌‌های تنظیم بازاری وجود دارد، افزود: در حال حاضر قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت گوساله منجمد وارداتی در بازار کمتر از ۳۰۰ هزار تومان و گوسفندی کمتر از ۲۷۰ هزار تومان است.
پوریان درباره میزان گوشت گرم در بازار گفت: در بخش گوشت گرم گوسفندی و گوساله نیز استمرار عرضه همچون ماه‌های گذشته وجود دارد به طوری که این محصولات به صورت شقه و لاشه از مبادی مختلف وارد کشور می‌شود و با قیمت‌های ستاد تنظیم بازاری نیز به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.
او ادامه داد: فاصله قیمتی گوشت منجمد با گوشت گرم بیش از ۲۵۰ هزار تومان است که این نشان می‌دهد کاذب است. البته اثرات استمرار عرضه گوشت منجمد در بازار قابل لمس است که به تدریج در گوشت و لاشه گرم نیز اثرگذار می‌شود.
عرضه بی‌سابقه دام به بازار
رئیس شورای تامین دام تاکید کرد: با توجه به حجم بالای واردات گوشت منجمد و گرم در بازار، به طور حتم با عرضه گسترده دام داخلی در اسفندماه نیز رو‌به‌رو هستیم زیرا دام زیادی در پاییز و زمستان تولید شده که باید در اسفندماه یا فروردین ماه به بازار عرضه شود؛ در غیر این صورت دام روی دست تولیدکنندگان باقی می‌ماند.
پوریان، وضعیت جمعیت دامی فعلی را مطلوب دانست و اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم دام زنده نقدی در محدوده ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تومان و به شکل غیرنقدی کمی گران‌تر است و در بخش گوساله نیز به همین شکل در بازار معامله می‌شود. ضمن اینکه به نظر می‌رسد در محدوده ۱۱ تا ۱۲ میلیون رأس دام زنده کشتاری داریم که چنین عرضه‌ای در بازار دام بی‌سابقه خواهد بود.
او افزود: در بخش دام سنگین وضعیت ما خوب است به طوری که دام پروار شده آماده کشتار داریم؛ بنابراین اگر همه این‌ها را کنار هم قرار دهیم وضعیت ما از لحاظ نیاز بازار به دام، وضعیت ذخایر و تولید داخلی مناسب است.
گفتنی است، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که قیمت گوشت گرم در فروشگاه‌های بزرگ و میادین تره‌بار حدود کیلویی 360 هزار تومان و در قصابی‌ها حدود کیلویی 500 هزار تومان است.
عرضه مستقیم ماهی شب عید
علاوه‌بر گوشت و مرغ؛ ماهی هم جزو اقلام پرتقاضای نوروز است. عباس مختاری؛ مدیرکل دفتر بهبود کیفیت‌ فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات کشور در گفت‌وگو با ایسنا، از عرضه مستقیم ماهی شب عید به منظور تنظیم بازار و حذف واسطه‌ها خبر داد.
او با بیان اینکه قیمت ماهی شب عید به عرضه و تقاضا بستگی دارد، افزود: در بخش ماهیان پرورشی امسال وضعیت تولید نسبت به سال گذشته بهتر است. ضمن اینکه به منظور تنظیم بازار ماهی شب عید قرار است با کمک اتحادیه‌ها و تشکل‌ها برای شهر تهران به مدت ۲۰ روز ماهیان پرورشی از جمله کپور و قزل‌آلا در میادین میوه و تره‌بار تامین شود. همچنین قرار است شرکت‌ها و تعاونی‌ها با عرضه مستقیم در نمایشگاه‌های بهاره دست واسطه‌ها را در این بخش کوتاه کنند و قیمت‌ها متعادل‌ شود.