kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۲۹۰
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۳

رشد 100 هزار واحدی شاخص کل بورس طی سه روز

 

بازار سرمایه، سومین رشد متوالی خود طی سه روز اخیر را تجربه کرد و دیروز شاخص کل با رشد بیش از 60 هزار واحد به عدد دو میلیون و 147 هزار واحد رسید.
بازار سرمایه در سه روز کاری اخیر رنگ سبز به خود گرفت. پس از آن‌که شاخص کل بورس در روز چهارشنبه هفته گذشته هشت هزار و 733 احد و روز شنبه ۳۱ هزار و ۷۶۴ واحد رشد کرد، دیروز هم شاخص کل 60 هزار و 496 واحد افزایش یافت و با افزایش حدودا 101 هزار واحدی در رقم دو میلیون و 147 هزار و 10 واحد ایستاد.
شاخص هم‌وزن نیز با افزایش 15 هزار و 558 واحد مواجه شد و به 740 هزار و 213 واحد رسید.
تعداد معاملات روز یکشنبه بورس به بیش از 485 هزار فقره رسید که ارزش آن 8774 میلیارد تومان شد.
فرابورس ایران نیز دیروز 438 واحد افزایش یافت و به عدد 25 هزار و 217 واحد رسید.
بیش از 324 هزار معامله در فرابورس انجام شد که ارزش آن به بیش از 56 هزار میلیارد تومان رسید.
به گزارش فارس، بازار سرمایه روز شنبه هم پس مدت‌ها رخ مثبتی خوبی را به خود دید و ارزش معاملات به ارقام نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان افزایش یافت که این رقم نسبتا به روزهای پیشین رقم قابل توجهی است. شاید مهم‌ترین خبری که در بین اهالی بازار سرمایه دست به دست می‌شد صحبت‌های وزیر اقتصاد بود که عنوان داشت: «اکنون بازار سرمایه ظرفیت بسیار خوب و بالایی برای رشد دارد و سهام بورس اکنون تقریباً یک‌سوم تا دوسوم ارزش واقعی خودشان را دارند».
اهالی بازار سرمایه از این صحبت‌ها به عنوان نشانه خرید یاد می‌کنند. البته بازار همیشه برای رشد و یا افت‌های خود به دنبال دلایلی می‌گردد تا خرید یا فروش خود را توجیه کند و حالا این موضوع شاید یکی از آن موارد باشد. البته بازار همچنان نگران بخشنامه‌های احتمالی و دستورالعمل‌های ناگاهی برای بازار است.
«علی مؤمنی»، کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه عقب ماندن بازار سرمایه از بازار دارایی‌ها، سرمایه‌گذاری در دیگر بازارها را جذاب‌تر می‌کند، مدعی شد: نرخ بهره بالا و اوراق با نرخ 30 درصد یکی از عوامل تداوم خروج سرمایه از بورس بوده است.
گفتنی است بانک مرکزی چنین ادعایی را قبول ندارد و معتقد است انتشار اوراق گواهی سپرده خاص با هدف هدایت پول‌های سرگردان از بازارهای سفته‌بازی انجام شده است و روند نزولی بورس در هفته‌های قبل دلایل دیگری داشته است.