kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۲۱۸
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹

گزارش بانک جهانی از کاهش تورم مواد غذایی در ایران

 
 
بانک جهانی از کاهش تورم مواد غذایی در ایران طی دی‌ماه خبر داد و نرخ تورم واقعی مواد غذایی در ایران را کمتر از دو درصد اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان، نرخ تورم مواد غذایی ایران در نخستین ماه 2024 برابر با دی امسال را 38 و هفت دهم درصد اعلام کرد. تورم مواد غذایی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل دو و چهار دهم واحد کاهش داشته است. همچنین بانک جهانی نرخ تورم مواد غذایی ایران در آخرین ماه 2023 برابر با آذرماه را 41 و یک دهم درصد برآورد کرده بود.
در میان کشورهای جهان، آرژانتین با اقتصاد حدود 500 میلیارد دلاری رکورددار نرخ تورم مواد غذایی در جهان بوده است. نرخ تورم مواد غذایی این کشور در ماه ژانویه 2024 برابر با 251 درصد و بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.
لبنان با تورم 208 درصدی و ونزوئلا با تورم 91 درصدی به‌ ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ترکیه نیز که در میان کشورهای عضو گروه 20 قرار دارد با تورم 70 درصدی در رتبه چهارم و زیمبابوه با تورم 60 درصدی در رتبه پنجم از این نظر قرار گرفته‌اند. سیرالئون با 57 درصد، مصر با 48 درصد، مالاوی با 44 درصد، ایران با 38 و هفت دهم درصد و سورینام با 36 درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی از این نظر قرار گرفته‌اند.
بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود نرخ تورم واقعی مواد غذایی در ایران را کمتر از دو درصد اعلام کرده است. تورم واقعی مواد غذایی عبارت است از تورم اسمی مواد غذایی منهای تورم کلی. ایران از این نظر در وضعیت بسیار بهتری در مقایسه با سایر کشورها قرار دارد و در فاصله یک‌قدمی با گروه سبز یعنی کشورهای دارای تورم کمتر از صفر مواد غذایی قرار گرفته است.