kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۲۱۶
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹
وزیر نفت اعلام کرد

رتبه سوم ایران در تولید گاز با وجود تحریم‌ها

 
 
 
وزیر نفت گفت: در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ تولید گاز طبیعی ایران به‌طور متوسط سالانه پنج و دو دهم درصد رشد کرده است که بیش از دو و نیم برابر رشد میانگین جهانی طی این دوره بوده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی در حاشیه نشست فوق‌العاده وزارتی ویژه برگزاری هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اینکه با توجه به شرایط کنونی حکم بر عرصه‌ انرژی جهان، نقش گاز طبیعی را در تأمین انرژی جهان چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: طبق تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز جهانی گاز، سهم این سوخت پاک در سبد انرژی جهان به 26 درصد در سال 2050 میلادی خواهد رسید، اگر چه این رقم هنوز با سهم بالقوه و ظرفیت گاز فاصله دارد و حتی می‌تواند تا 30 درصد نیز افزایش یابد، اما همین مقدار نیز به خوبی نشان می‌دهد که گاز برای بسیاری از اقتصادهای جهان، یک انرژی مقرون به‌صرفه، ایمن و قابل اتکایی است.
وی اظهار کرد: از طرف دیگر، جایگاه راهبردی کشورهای عضو مجمع در عرصه جهانی گازطبیعی که بیش از 70 درصد ذخایر گاز جهان را در اختیار دارند و حدود 40 درصد صادرات جهانی گاز و بیش از 50 درصد صادرات ال‌ان‌جی از طریق کشورهای عضو مجمع انجام می‌شود، به این مجمع موقعیت منحصر به فردی برای جریان‌سازی در حوزه حکمرانی انرژی جهان بر مبنای اصول مشارکت و همکاری بین‌المللی می‌دهد، از این رو لازم است کشورهای عضو مجمع با ارتقای هم‌افزایی و هماهنگی‌های جمعی بر این موضوع تمرکز کنند تا منافع اعضای مجمع حفظ شده و از امنیت عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی صیانت شود.
وزیر نفت با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر تولید گازطبیعی و نیز اهداف عملیات تروریستی خرابکارانه اخیر در تأسیسات گازطبیعی در ایران گفت: اگرچه تحریم‌ها برای هر کشوری آزاردهنده بوده و شرایط را برای عملکرد اقتصادی دولت‌ها برای تأمین نیازهای اساسی مردمشان از جمله انرژی سخت می‌کند، اما ایران با اتکا به دانش و توان داخلی و تدابیر اندیشیده شده توانسته تولید انرژی خود را با وجود انواع تحریم‌ مستمر توسعه دهد.
اوجی اظهار کرد: آخرین آمارهای معتبر بین‌المللی این واقعیت را نشان می‌دهد که تولید گاز طبیعی ایران از سال 2011 همواره روندی صعودی داشته و تحریم‌های غیرقانونی و فرامرزی آمریکا نتوانسته رشد تولید گاز در ایران را متوقف یا معکوس کند. به‌علاوه، در سال‌های 2012 تا 2022 تولید گاز طبیعی ایران به‌طور متوسط سالانه پنج و دو دهم درصد رشد کرده است که بیش از دو و نیم برابر رشد میانگین جهانی طی این دوره بوده است.
وی ادامه داد: باید اعلام کنم که با وجود تمام مشکلات تحریمی، روند صعودی تولید گاز ایران و همچنین تولید نفت در سال گذشته میلادی نیز تداوم داشته است.
وزیر نفت با بیان این‌که تامین امنیت انرژی آینده به گاز بستگی دارد و هر روز صنعت گاز در سبد انرژی جهان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران نیز سال گذشته با ۲۴۰ میلیارد مترمکعب گاز، رتبه سوم تولید را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داد و امیدواریم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌هایی که صورت می‌گیرد شاهد رشد تولید باشیم.
وی در مورد عملیات خرابکارانه اخیر در صنعت گاز ایران نیز تصریح کرد: دشمنان توسعه و رفاه مردم ایران، در ادامه انتقام‌های کور ناشی از ناکامی‌های خود در برابر ایستادگی مردم بر حق و آرمان‌ها، بخشی از زیرساخت‌های گسترده انتقال گاز ایران را هدف کینه‌جویی خود قرار دادند تا با قطع جریان گاز در فصل زمستان به مردم آسیب زده و به نارضایتی و سرمایه اجتماعی کشور ضربه وارد کنند. اما آمادگی مهندسان و همکاران در صنعت نفت باعث شد بتوانیم در حداقل زمان ممکن، بدون قطعی گاز، تروریست‌ها را در دستیابی به اهدافشان ناکام بگذاریم، اما انتظار می‌رود جامعه بین‌المللی در حوزه انرژی این‌گونه حرکات را که به امنیت انرژی مردم لطمه می‌زند، محکوم کند.
 جایزه جمع‌آوری گازهای همراه به ایران رسید
پژوهشگاه صنعت نفت ایران به‌دلیل انجام تحقیقات منحصر به فرد میان اعضای جی‌ئی‌سی‌اف در حوزه جمع‌آوری گازهای مشعل و عملیاتی کردن این تحقیقات، جایزه ۲۰۲۴ مجمع کشورهای صادرکننده گاز را دریافت کرد.
هم‌اکنون روزانه ۳۳ میلیون متر مکعب گاز همراه در کشور سوزانده می‌شود که طبق برنامه وزارت نفت، تا پایان سال ۱۴۰۴ این رقم به صفر خواهد رسید.
رویداد جوایز مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، مناسبت مشخصی است که در آن از افراد نخبه و مؤسسه‌های تحقیقاتی که در طول دوران حرفه‌ای خود رکوردی برجسته‌ در موفقیت در صنعت گاز نشان داده‌اند یا تأثیر مثبت، و پایداری روی صنعت گاز، به‌ویژه از طریق حمایت، تدوین سیاست‌ها، مشارکت بین‌المللی، تحقیق و آموزش داشته‌اند، تجلیل می‌شود. 
در سال ۲۰۲۴ میلادی، از طرف ایران، پژوهشگاه صنعت نفت به ریاست عظیم کلانتری‌اصل موفق به دریافت جایزه جی‌ئی‌سی‌اف برای تعهد بلندمدت به گاز طبیعی شد.