kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۴۰۶۷
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸

 از سرگیری اعدام‌ها در عربستان با اتهام همیشگی «فعالیت‌های تروریستی»

 
 
رژیم سعودی هفت تَن را به اتهام تروریسم – که همواره برای سرکوبی مخالفانش از این اتهام استفاده می‌کند – اعدام کرد. 
به گزارش رسانه‌های دولتی سعودی، این کشور هفت نفر را به اتهام تروریسم اعدام کرد که این رقم بیشترین تعداد اعدامی در یک روز است. خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از وزارت کشور سعودی اعلام کرد: «این هفت نفر به ایجاد و تأمین مالی سازمان‌ها و نهاد‌های تروریستی محکوم شده‌اند.» به گزارش میدل ایست مانیتور، این بالاترین تعداد اعدام‌ در یک روز پس از سال 2022 بود که مقامات پادشاهی سعودی 81 نفر را در یک روز اعدام کردند.
آن‌طور که خبرگزاری فرانسه، بر اساس داده‌های رسمی، نوشته است با این مورد از اعدام‌ها، تعداد افرادی که در سال جاری به اتهام تروریسم اعدام شده‌اند به 11 نفر، از 29 حکم اعدام صادر شده، رسیده است. خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از وزارت کشور اعلام کرد که ملیت متهمان مشخص نشده است، اما نام و عنوان آن‌ها نشان می‌دهد که از اتباع سعودی هستند. رژیم سعودی سال گذشته 170 نفر را اعدام کرد که 33 نفر از آن‌ها به دلیل جرایم مرتبط با تروریسم اعدام شدند.
آن‌طور که میدل ایست مانیتور نوشته است، «عادل السعید»، معاون حقوق بشر سازمان اروپایی- عربستانیِ مستقر در برلین، گفته است که بیانیه ‌این وزارتخانه «بسیار سست» است. او توضیح داد که عنوان «تروریست» که قربانیان به آن متهم شده‌اند روشن نیست و دقیقاً مشخص نیست که جنایاتی که آن‌ها مرتکب شده‌اند و نقش قربانیان در این جنایات چه بوده است.