kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۳۷۱۰
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹

جزئیات رشد اقتصادی ۵ درصدی در پاییز

 
 
در پاییز امسال رشد اقتصادی گروه خدمات چهار و شش دهم درصد، صنعت یک و سه دهم درصد، ساختمان چهار دهم درصد، معدن سه دهم درصد و کشاورزی منفی یک درصد بوده است.
آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، نشان از رشد پنج و یک دهم درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و دو و نیم درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در پاییز 1402 دارد.
در مقایسه رشد بخش‌های مختلف، مانند فصل‌های بهار و تابستان، در فصل پاییز هم گروه نفت و گاز با فاصله از سایر بخش‌ها بالاترین رشد را با 21 و هشت دهم درصد ثبت کرده است.
رشد اقتصادی گروه خدمات چهار و شش دهم درصد، صنعت یک و سه دهم درصد، ساختمان چهار دهم درصد، معدن سه دهم درصد و کشاورزی منفی یک درصد بوده است.
گفتنی است نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول سال توسط مرکز آمار ایران هفت و 9 دهم درصد و نرخ رشد سه ماهه دوم نیز هفت و یک دهم درصد اعلام شده بود که نشان می‌دهد اگرچه رشد اقتصادی بعد از دو سال همچنان مثبت است، اما سرعت آن کاهش یافته است.
از طرفی بخش اصلی رشد اخیر را رشد گروه نفت و گاز تشکیل می‌دهد که نشان می‌دهد باید برای تقویت و استمرار رشد مثبت سایر بخش‌ها به‌ویژه بخش صنعت فکری کرد.
لازم به ذکر است که صندوق بین‌المللی پول بهمن‌ماه در آخرین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی جهان که هر سه ماه یک‌بار منتشر می‌شود اعلام کرده: رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ با افزایش قابل توجه نسبت به سال قبل از آن به پنج و چهار دهم درصد رسیده است. این گزارش رشد سه و هشت دهم درصدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده بود.
صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۴ را نسبت به گزارش سه ماه پیش خود افزایش داده و به سه و هفت دهم درصد رسانده است. در گزارش ماه اکتبر (مهرماه) این سازمان رشد دو و نیم درصدی برای اقتصاد ایران طی سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده بود.
رشد پنج و چهار دهم درصدی اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته در حالی است که رشد اقتصادی دنیا در این سال نسبت به سال قبل کاهش یافته و به سه و یک دهم درصد رسیده است. متوسط رشد اقتصادهای توسعه یافته در این سال تنها یک و شش دهم درصد بوده است. در سال ۲۰۲۲ متوسط رشد این اقتصادها دو و شش دهم درصد اعلام شده بود.
کشورهای در حال توسعه نیز به طور متوسط رشد چهار و یک دهم درصدی در سال ۲۰۲۳ داشته‌اند که بر این اساس اقتصاد ایران بیشتر از متوسط اقتصادهای هم‌ردیف با خود رشد کرده است.