kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۳۵۶۱
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۳
دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج خبر داد

اردوهای راهیان نور با راهیان پیشرفت تلفیق می‌شوند

 

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج گفت: تلفیق اردوهای راهیان نور با راهیان پیشرفت یکی از برنامه‌های ماست که در این زمینه زائران با مظاهر پیشرفت کشور نیز آشنا می‌شوند.
نشست خبری اردوهای راهیان نور قرارگاه مرکزی سپاه و بسیج، با حضور سردار قاسم قریشی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج و سردار مجید سوری دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج در سالن جلسات شهید سلیمانی مجتمع آموزشی فرهنگی حضرت ولی‌عصر (عج) برگزار شد.
سردار قریشی در ابتدای این‌نشست اظهار داشت: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی دفاع مقدس گنج و معدن طلا برای ملت ایران است، به همین دلیل دشمنان برای به فراموشی سپردن دفاع مقدس سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند. آن‌ها تلاش می‌کنند که حماسه‌های این سرزمین به فراموشی سپرده شود؛ چرا که دفاع مقدس سرشار از درس‌های شرافت، وفاداری و حماسه‌آفرینی است.
وی عنوان کرد: کارویژه رزمی، تربیتی از سوی بسیج دانشجویان و اجرای ۲۴ جشنواره رهاورد سرزمین نور از سوی زائران و هنرمندان نیز از دیگر برنامه‌های ویژه اردوهای راهیان نور است. همچنین، جشنواره کشوری رهاورد سرزمین نور نیز روز ۱۷ اسفندماه در اهواز برگزار می‌شود. امروز بیش از ۱۲۰ هزار نفر خادم شهدا در کشور فعال هستند که بخش زیادی از ایشان نسبت به ارائه خدمات به حاضران در راهیان نور اقدام می‌کنند. تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو به راهیان نور اعزام شده‌اند. دفاع مقدس سرشار از اتفاقات بزرگی با ویژگی‌های خاص خود است که این مسئله می‌تواند مقصدی برای هنرمندان و فیلمسازان باشد. جنبه مردمی و الهی نیروهای اسلام ویژگی بزرگ عملیات مختلف در دفاع مقدس است. امیدواریم خداوند متعال این توفیق را به ما عطا کند که شرمسار شهدا و خانواده آنان نباشیم.
در ادامه این نشست سردار سوری گفت: بنای ما این است که در همه فصول و همه جغرافیای دفاع مقدس عملیات فرهنگی راهیان نور را در دستور کار قرار دهیم که امسال طی فصل تابستان حدود ۲۷۰هزار نفر به این اردوها اعزام شدند که دو برابر سال گذشته بود. در مورد توجه به محتوا نیز برنامه‌های مختلف رزمایشی فرهنگی در اردوگاه‌های مختلف اجرا شده که تاکنون برای ۴۰۰ شب برنامه‌های فرهنگی در اردوها برگزار شده است.
وی افزود: در رابطه با توسعه زیرساخت‌ها نیز با همت سپاه‌های استانی بیش از ۳۰ هزار متر مربع توسعه زیرساخت‌ها داشته‌ایم. طی سنوات قبل توجه اصلی به اعزام دانشجویی و دانش‌آموزی بود اما طی سال جاری تلاش کردیم که همه آحاد مردم و بسیج بتوانند در این اردوها شرکت کنند که این اتفاق نیز در حوزه اصناف، فرهنگیان، مهندسان رخ داد. درخصوص تداوم ارتباط با زائران نیز برنامه‌هایی با عنوان تداوم ارتباط با زائران از سوی پایگاه‌های مختلف بسیج در طول سال اجرا می‌شود. توسعه شبکه خادمان نیز از موضوعات مهم است که در این زمینه شبکه خادمان در تمامی استان‌ها در حال شکل‌گیری است.
دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج در ادامه سخنان خود ابراز داشت: بنا داریم که امسال اردوهای خانوادگی و خودروهای شخصی را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهیم. سال گذشته بیش از ۱۶۰ هزار نفر در این اردوها شرکت کردند که امسال بنا داریم این میزان را افزایش دهیم. امیدواریم امسال بتوانیم یک رویداد فرهنگی و معنوی خوبی را در اردوهای راهیان نور را اجرا کنیم که در این راستا جشنواره رهاورد راهیان نور در اهواز برگزار خواهد شد. مجموعه راویانی که امسال در اردوهای راهیان نور حضور داشتند، تلاش کردند تا روایت امیدآفرین و همخوان را با فضای امروز جامعه ارائه کنند.
وی همچنین گفت: هر ساله جشنواره‌ای با عنوان رهاورد سرزمین نور در استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود که آثار منتخبان این جشنواره مورد حمایت قرار گرفته و تجلیل می‌شوند. بسیاری از این آثار برگزیده امروز به کتاب، دل‌نوشته، داستان تبدیل شده‌اند. همچنین، تلفیق اردوهای راهیان نور با راهیان پیشرفت یکی از برنامه‌های ماست که در این زمینه زائران با مظاهر پیشرفت کشور نیز آشنا می‌شوند. برای انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس علاوه‌بر بازدید از مناطق عملیاتی، اصحاب رسانه نیز می‌توانند به خوبی ورود کرده و به این دستاوردها ضریب داده و آحاد مردم را با این ظرفیت‌های معنوی و فرهنگی آشنا کنند.