kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۳۵۵۳
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۳

شکایت اف‌بی‌آی از حملات بی‌سابقه سایبری چین به زیرساخت‌های آمریکا

 

مدیر امنیتی ارشد آمریکا، مدیر اف.بی.آی، مدعی شد که حملات سایبری چین به زیرساخت‌های این کشور به ابعاد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.
«کریستوفر رای»، مدیر دفتر فدرال تحقیقات آمریکا (اف.بی.آی)، در سخنرانی‌ای ادعا کرد که تلاش‌های چین برای آنکه مخفیانه بدافزارهای تهاجمی را در داخل زیرساخت‌های حیاتی آمریکا کار بگذارد به ابعاد بی‌سابقه‌ای که تاکنون ندیده‌ایم افزایش یافته‌اند. به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، او در سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ با استناد به گروه هکری Volt Typhoon که گزارش‌هایی درباره اقدامات نهفته آن در زیرساخت‌های حیاتی آمریکا منتشر شده اظهار کرد عوامل حمایت شده توسط پکن اقدام به کارگذاری بدافزارهایی در این زیرساخت‌ها کرده‌اند که ممکن است برای مختل ساختن زیرساخت‌های حیاتی آمریکا در هر زمانی به اجرا در بیایند.
رای در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ که تحت‌الشعاع مسائل مربوط به اوکراین برگزار شد، اظهار کرد: «این تنها نوک قله یخ و تنها یکی از تلاش‌های فراوان چینی‌ها در این حوزه است.» مدیر اف.بی.آی مدعی شد چین اقدام به کارگذاری فزاینده تسلیحات تهاجمی در داخل زیرساخت‌های ما کرده و این تسلیحات آماده هستند هر زمان که پکن زمان درست را تشخیص دهد برای حمله مورد استفاده قرار بگیرند. آن‌طور که ایسنا گزارش کرده است، مدیر اف.بی.آی مشخص نکرد که چه زیرساخت‌های حیاتی دیگری در آمریکا هدف این تلاش‌های ادعایی چین قرار گرفته‌اند و تنها گفت که اف.بی.ای کارهای زیادی را در دست اقدام دارد. کریستوفر رای همچنین از دولت‌های خارجی در اروپا و آسیا خواست تا منابع بیشتری صرف مقابله با کارزارهای هکری چین کرده و به طور ویژه از زیرساختهای حیاتی خود محافظت کنند.
وال استریت ژورنال در این گزارش نوشت که مقام‌های آمریکایی مدعی هستند پکن توجه زیادی به نفوذ به شبکه‌های زیرساختی حیاتی آمریکا و کار گذاشتن بدافزار در داخل سامانه‌های رایانه‌ای این کشور در حوزه‌های مختلف اعم از بخش آب آشامیدنی تا بخش کنترل ترافیک هوائی نشان داده تا در زمان جنگ احتمالی بتواند با استفاده از آنها حملات سایبری مخرب انجام دهد.
گفتنی است، این اظهار نظرهای کریستوفر رای در ادامه هشدارهایی است که مقام‌های ارشد دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره آنچه که «توانمندی هکری پیشرفته و چشمگیر چین» خوانده‌اند، داده‌اند. مقام‌های اطلاعاتی غربی می‌گویند که ابعاد و پیچیدگی این توانمندی‌های هکری پیشرفته در یک دهه گذشته تشدید شده‌اند.
ترکیه از کشف شبکه‌های جاسوسی چین و فرانسه خبر داد
خبر دیگر که آن‌که سرویس اطلاعاتی ترکیه اعلام کرد که دو شبکه جاسوسی در این کشور را که برای چین و فرانسه جاسوسی می‌کرده‌اند متلاشی کرده است. طبق گزارش‌ها، یک شهروند سوری برای گرفتن اقامت فرانسه به کنسولگری این کشور در استانبول مراجعه کرده و آنها شرط پذیرش اقامتش را انجام فعالیتهای جاسوسی در حوزه سیاسی و نظامی در ترکیه قرار داده بودند. این فرد به همراه دو هموطنش بعد از انجام ماموریت‌های محوله از سوی سرویس جاسوسی فرانسه و در هنگام ترک ترکیه برای رفتن به فرانسه از سوی سرویس اطلاعاتی میت ترکیه دستگیر شده‌اند. همچنین اعلام شده که سرویس اطلاعاتی ترکیه 6 فرد را به اتهام جاسوسی از رهبران اویغور ساکن ترکیه دستگیر کرده است. این افراد همچنین از انجمن‌ها و سازمان‌های مرتبط با ترکستان شرقی جاسوسی می‌کردند. جست‌وجو برای پیدا کردن یکی دیگر از عناصر جاسوسی چین در جریان است.