kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۹۲۹
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷
 
 
نشست تشریح دستاوردهای اجلاس رؤسای سینمایی کشورهای منطقه در تهران با حضور کشورهای ایران، روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ترکیه امروز ۲۱ بهمن‌ماه در سالن سعدی برج میلاد
برگزار شد.
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در این نشست گفت: یکی از افتخارات این دوره از جشنواره نشست مشترک رؤسای سینمایی کشورهای مختلف شامل هفت کشور بود. این نشست‌ها با هدف همگرایی بیشتر و پرداختن عمیق‌تر و جدی‌تر به موضوع سینما بود‌. وی ادامه داد: سینما زبان مشترک جهانی است. سینما می‌تواند دغدغه‌های مختلف کشورها را مرتفع کند. سینما می‌تواند ملت‌ها را به هم نزدیک کند. کشورهای منطقه در این سال‌ها در حوزه سینما کمتر مورد توجه بوده‌اند و جلسات همکاری و همگرایی‌در این حوزه کمتر برگزار شده است. 
وی ادامه داد: بر همین اساس در یک سال گذشته در سازمان سینمایی سفرهایی به برخی کشورهای منطقه داشته‌ایم و تفاهم‌نامه‌هایی برای توسعه و تقویت سطح همکاری‌ها و تعاملات صورت گرفته است.
خزاعی خاطرنشان کرد: تا امروز تقریباً ۱۰ کشور برای ما درخواست تولید مشترک داشته‌اند. ما به کمک بنیاد سینمایی فارابی این طرح‌ها را بررسی کرده و به امید خدا در سال ۱۴۰۳ طرح‌هایی که امکان آن‌ها مهیا باشد به صورت اجرائی و عملی پیش خواهیم برد.
رئیس سازمان سینمایی مطرح کرد: اگر می‌خواهیم از این مرحله عبور کنیم و اقتصاد سینمای ما تقویت شود، باید وارد بازارهای جهانی شویم. یکی از راه‌های ورود به بازار جهانی تولیدات مشترک است. دومین راه نیز این است که زبان مشترک بین‌الملل داشته باشیم و با آن‌ها گفت‌وگو شود. اما این نکته هم وجود دارد که به دلیل تحریم‌های اعمال شده در حوزه فرهنگ گاهی پخش‌کننده‌ها این اتفاق را قبول نمی‌کردند.
وی افزود: سال گذشته گروه‌هایی علیه سینمای ایران فعالیت کردند و این موضوع سینمای ایران را کمی تحت تاثیر قرار داد. ولی امروز وضعیت رو به بهبودی است. در همین شرایط جالب است بدانید که ما در این ۱۰ سال گذشته ۲۳ فیلم تولید مشترک داشته‌ایم. این تفاهم‌نامه آغازی است که ما در عرصه‌های بین‌المللی و مخصوصاً در منطقه حضور جدی‌تری داشته باشیم.
محمدسعید شوهیون از تاجیکستان، آکژول بکبولوتوف از قرقیزستان، کمال اویسال معاون سازمان سینمایی ترکیه، رستم جبارو از ازبکستان و فیسل سویسل از ترکیه نیز از دیگر سخنرانان این کنفرانس بودند.
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: