kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۹۰۵
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳


رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی عنوان کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، روسیه را درجهت حمله به اعضای ناتو مورد حمایت قرار می‌دهد.
کمتر از 9 ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا زمان باقی نمانده است. انتخاباتی که به دلیل حضور ترامپ بسیاری را در اروپا و البته خود آمریکا وحشت‌زده است. دموکرات‌ها هشدار داده‌اند بازگشت دوباره ترامپ به کاخ‌سفید می‌تواند پایانی بر دموکراسی این کشور باشد. ترامپ هشدار داده است که به محض این که به قدرت بازگردد، مهاجرین را اخراج خواهد کرد و کمک‌ها به نهادها و سازمان‌هایی مثل ناتو را متوقف خواهد کرد، چرا که آمریکا بنگاه خیریه نیست. ترامپ در اظهارات جدیدی پا را فراتر گذاشته و حتی گفته است که روسیه را به حمله به اعضای ناتو تشویق نیز خواهد کرد. اظهاراتی که با واکنش‌های گسترده‌ای نیز همراه بوده است. به گزارش ایسنا ترامپ گفت که به یک رهبر خارجی گفته است روسیه را تشویق می‌کند تا «هر کاری که می‌خواهد» در قبال کشورهای عضوی که از نظر او به اندازه کافی برای دفاع از خود هزینه نمی‌کنند، انجام دهد.رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: یکی از رؤسای‌جمهور یک کشور بزرگ بلند شد و گفت: «خب، آقا، اگر پول ندهیم و روسیه به ما حمله کند، از ما محافظت می‌کنید؟». من گفتم، شما پولی ندادید. تو بدهکار هستی. فرض کنیم این اتفاق افتاده است. نه، من از شما محافظت نمی‌کنم. در واقع، من آنها را تشویق می‌کنم که هر کاری که می‌خواهند انجام دهند.» بر اساس گزارش‌ها این افراطی‌ترین موضع ترامپ علیه ائتلاف نظامی ناتو است که مدت‌هاست نسبت به حضور آمریکا در آن ابراز تردید کرده است. کاخ‌سفید در انتقاد به اظهارات مطرح‌شده از سوی ترامپ عنوان کرده است که هدف جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا تقویت اتحادهای جهانی آمریکا را در دستورکار دارد و اظهارات ترامپ را غیرمسئولانه خوانده است. «اندرو بیتس»، سخنگوی کاخ‌سفید هم در بیانیه‌ای عنوان کرده است: بایدن به جای دعوت به جنگ و ترویج هرج‌ومرج به تقویت رهبری آمریکا ادامه خواهد داد. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، همچنین در کمپین انتخاباتی‌اش در دانشگاه کارولینا گفت که به دلیل نفوذ بسیاری از مهاجران غیرقانونی به آمریکا، این کشور در آینده نزدیک باید شاهد حملات تروریستی باشد. ترامپ تأکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات به «سیاست مرزهای باز» که توسط جو بایدن، آغاز شده است، پایان خواهد داد و بزرگ‌ترین اخراج مهاجران غیرقانونی در تاریخ آمریکا را آغاز خواهد کرد.ترامپ پیش‌تر هشدار داده بود که تا پایان دوره ریاست‌جمهوری بایدن، تعداد مهاجران غیرقانونی در آمریکا به حدود ۱۹میلیون نفر خواهد رسید و تعداد آنها از جمعیت ایالت نیویورک بیشتر خواهد شد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا بار دیگر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را به سخره گرفته و به حامیانش گفت که دموکرات 82ساله «نمی‌داند که زنده است».
بایدن و بیماری زوال عقل
همزمان با تشدید رقابت‌های انتخاباتی بیماری زوال عقل بایدن نیز به موضع نگرانی‌های گسترده در بین حزب دموکرات دامن زده است و رای‌دهندگان این حزب را دچار تردید کرده است. «مارتین ماکاری» استاد دانشگاه و جراح بیمارستان جانز ‌هاپکینز نیز بامداد یکشنبه تایید کرد که «جو بایدن» علائم بیماری زوال عقل تهاجمی را دارد. «ماکاری» در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» گفت: «افت توانایی‌های شناختی [بایدن] در حال رخ دادن در مقابل چشمان ما است. تفاوت بسیار آشکاری بین نحوه عملکرد او با آنچه پنج سال قبل بود مشاهده می‌شود.» وی با بیان اینکه اشتباهات گفتاری یا جابه‌جا بیان کردن کلمات برای افراد حین سخنرانی در برخی اوقات پیش می‌آید، اما توضیح داد که در موضوع بایدن، پرش‌های حافظه و روند آهسته صحبت کردن به قدری سریع پیش رفته است که نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است. این متخصص جراحی و استاد دانشگاه پزشکی جانز ‌هاپکینز ضمن موجه دانستن نگرانی‌های مردم آمریکا درباره سلامت بایدن برای حضور در دوم ریاست‌جمهوری این کشور، افزود: «با چنین روندی، پایدار شدن ناگهانی [وضعیت بایدن] کاملا غیرممکن است. این مشخصا دمانس مرتبط با سن است». «دمانس» پیش‌رونده یا تهاجمی، نوعی از زوال عقل در حال پیشرفت است که تمام قسمت‌های مغز را درگیر می‌کند.
انتقاد شدید از وزارت دادگستری
از سوی دیگر کاخ‌سفید گزارش بازپرس ویژه وزارت دادگستری درباره حافظه ضعیف جو بایدن را نادرست خواند و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داد. «رابرت هار» بازپرس ویژه وزارت دادگستری در گزارشی جو بایدن را در پرونده نگهداری اسناد محرمانه متهم نشناخت و او را مردی مسن با حافظه‌ای ضعیف خواند. «هار» در این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شد، نوشت: وی پس از 15 ماه تحقیقات درباره نگهداری اسناد طبقه‌بندی‌شده، تصمیم گرفته است که به دلیل همکاری بایدن در این پرونده با وزارت دادگستری، هیچ اتهام کیفری را به او نسبت ندهد. وی افزود: متهم کردن بایدن دشوار است. وی فردی دارای حسن‌نیت و مسن با حافظه‌ای ضعیف است که نتوانست زمان مرگ پسرش «بو بایدن» را به یاد آورد. پس از انتشار این گزارش، کارین ژان پییر سخنگوی کاخ‌سفید گفت: ما فکر نمی‌کنیم این بخش از گزارش، واقعیت داشته باشد. ما این موضوع را رد می‌کنیم. این سخنگو افزود: شرایط فیزیکی بایدن در تست فیزیکی که سال گذشت از او به عمل آمد خوب بوده و نیازی به انجام تست شناختی نبوده است زیرا رئیس‌جمهور آشکارا می‌تواند امور مربوط به مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری را انجام دهد. جو بایدن در حال حاضر 81ساله است و در صورتی که بار دیگر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود در پایان دوران ریاستش 86ساله خواهد بود که رکوردی بی‌سابقه در تاریخ رؤسای‌جمهور آمریکا محسوب می‌شود. نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تنها یک‌سوم مردم آمریکا عملکرد شغلی جو بایدن را تایید می‌کنند که کمترین میزان رضایت از یک رئیس‌جمهور طی 15 سال گذشته و کمترین میزان تایید عملکرد وی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش است.همچنین براساس نظرسنجی دیگری میزان تایید عملکرد جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در رسیدگی به موضوع مهاجران به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است. به طور کلی 68درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، عملکرد بایدن در رسیدگی به امور مرزی را تایید نمی‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: