kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۹۰۳
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳
 کیهان بررسی می‌کند
 
 
 
سرویس خارجی-
«بنیامین نتانیاهو» که پایان جنگ غزه را- بدون توجه به نتیجه آن- پایان خود می‌داند، اعلام کرده است، تا قبل از ماه رمضان قصد دارد با حمله به رفح، حماس را در این نقطه از غزه تضعیف کند. حضور میلیون‌ها غیرنظامی فلسطینی در رفح، که بسیاری از آنها از شمال و مرکز این باریکه به آن ‌گریخته‌اند، در صورت انجام این حملات، خطر وقوع یک قتل‌عام گسترده را بیش از هر زمانی، افزایش داده است.
اخبار غزه چند روزی است که روی «رفح» متمرکز شده است. درست پس از اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که گفت قصد دارد با حمله به این شهر جنوبی غزه، حماس را تضعیف کند، اخبار روی این شهر قفل شد. دلیل اهمیت این خبر هم بازمی‌گردد به این نکته مهم که، هر فلسطینی از شمال و مرکز غزه‌ گریخته، به رفح آمده است و این نقطه از غزه حالا، تبدیل به یکی از متراکم‌ترین نقاط غزه به لحاظ جمعیتی است.
انگیزه نتانیاهو از این حملات نیز مشخص است. او پایان جنگ غزه را- چه در آن پیروز شود و چه شکست بخورد- مساوی با پایان خود می‌داند چراکه صدها سیاستمدار و قاضی و دادگاه با ده‌ها پرونده قضائی منتظر فرصتی هستند تا ضمن محاکمه او، یک‌بار برای همیشه به عمر سیاسی‌اش پایان دهند. و چه چیزی برای نتانیاهو نجات‌بخش‌تر از طولانی‌شدن این جنگ؟! اما آنچه باعث تمرکز دنیا روی این خبر شده است، پایان عمر سیاسی نتانیاهو نیست، کشتار وسیعی است که در صورت تکرار حملات وحشیانه به رفح، رخ خواهد داد. تقریبا تمام کشورهای دنیا نسبت به وقوع این حمله هشدار داده‌اند. حتی رئیس صندوق بین‌المللی پول هم هشدار داده است، این حمله می‌تواند علیه اقتصاد جهانی، تبعات سختی داشته باشد.
واکنش‌ها
قطر در واکنش به این خبر خواستار «اقدام فوری شورای امنیت» علیه عملیات صهیونیست‌ها شد. به گزارش خبرگزاری مهر وزارت خارجه قطر از شورای امنیت سازمان ملل خواست فوراً برای ممانعت از اجرای عملیات نظامی احتمالی رژیم صهیونیستی در شهر رفح در نوار غزه اقدام کند. کانال تلگرامی خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرده است، سوئیس نیز نسبت به سرنوشت غیرنظامیان فلسطینی در صورت عملیات صهیونیست‌ها در رفح هشدار داده است. بنابر اعلام وزارت خارجه سوئیس، «بِرن» نگران سرنوشت غیرنظامیان در صورت عملیات صهیونیست‌ها در رفح در جنوب غزه بوده و خواستار احترام به قوانین بین‌المللی است. برخی منابع خبری نیز می‌گویند وقتی نتانیاهو قصد خود برای حمله به رفح را به بایدن گفت، رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به تبعات این حمله برای آمریکا و رژیم صهیونیستی هشدار داد و این عملیات را «مشکل‌ساز» خواند. حماس نیز اعلام کرده است، در صورت وقوع این حمله، مذاکرات برای آتش‌بس را متوقف خواهد کرد. شبکه الاقصی به نقل از یکی از رهبران حماس نوشته: «هرگونه حمله ارتش رژیم اسرائیل به شهر رفح منجر به شکست مذاکرات برای مبادله اسرا خواهد شد... نتانیاهو با تداوم نسل‌کشی علیه ملت فلسطین و فاجعه انسانی جدید در رفح به دنبال فرار از توافق مبادله اسراست... آنچه دشمن صهیونیستی و ارتش جنایتکارش برای بیش از ۴ ماه نتوانستند محقق کنند، هر اندازه هم جنگ ادامه پیدا کند باز محقق نخواهد شد.»
آن‌طور که خبرگزاری تسنیم به نقل از «الجزیره» نوشته است، یک منبع آگاه دیگر نیز در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفته است که این جنبش همچنان با میانجی‌های قطری و مصری در ارتباط است تا پاسخ صهیونیست‌ها را درباره توافق آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا بداند اما هیچ توافقی که منجر به برقراری امنیت، ایجاد سرپناه، امدادرسانی مستمر به مردم غزه و بازسازی این منطقه و تامین یک زندگی شرافتمندانه برای مردم ما نشود، معنایی ندارد و تداوم تجاوزات اشغالگران علیه مردم فلسطین و ادامه محاصره ضد غزه تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست. حتی انگلیس نیز مخالفت خود با انجام این حمله را اعلام کرده است. «دیوید کامرون»، وزیر خارجه انگلیس مدعی شده است که درباره تصمیم رژیم صهیونیستی برای عملیات زمینی در رفح «عمیقاً نگران» است.
همان‌طور که بارها اعلام شده است، یکی از دلایل مهم صهیونیست‌ها برای انجام جنایات علیه غیرنظامیان فلسطینی، شکست آنها در میادین جنگ است. منابع عبری‌زبان اخبار جدیدی از میزان مجروحان نظامیان صهیونیست منتشر کرده‌اند. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت روز پنجشنبه‌ای که گذشت اعلام کرد: «ارتش اسرائیل از 7 اکتبر 2023 تا امروز حدود 13.000 افسر و سرباز مجروح را مداوا کرده است... و 2830 سرباز نیز در بیمارستان‌ها تحت مداوا هستند و سایر سربازان پس از یک دوره درمان ترخیص شده‌اند.» با توجه به سانسور نظامی رسانه‌های عبری و تلاش اشغالگران برای پنهان کردن میزان تلفات خود، تعداد واقعی سربازان مجروح بسیار بیشتر از آنچه رسانه‌ها گزارش می‌دهند، است.
دو اسیر دیگر صهیونیست کشته شدند
دیروز گردان‌های قسام نیز اعلام کرد در حملات ۹۶ ساعت اخیر ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ۲ اسیر دیگر اسرائیلی کشته شده و ۸ اسیر دیگر به شدت زخمی شدند و وضعیت مجروحان با توجه به فراهم نبودن شرایط درمان آنها هر لحظه وخیم‌تر می‌شود و مسئولیت کامل جان این مجروحان در سایه ادامه حملات و بمباران‌ها متوجه دشمن صهیونیستی است. شنبه‌شب اما هزاران صهیونیست در تل‌آویو جمع شدند و علیه نتانیاهو و در حمایت از اسرای خود شعار دادند. نیروهای امنیتی صهیونیست با اسب و سگ به جان شهرک‌نشینان معترضی افتادند که خواستار محاکمه فوری نتانیاهو و اخراج او از قدرت بودند.
فساد اخلاقی در میان آوارگان صهیونیست
از سوی دیگر خبر رسیده است که، فساد و تجاوز جنسی در میان شهرک‌نشینان صهیونیستی که به دلیل جنگ از خانه‌های خود ‌گریخته و در هتل‌ها اسکان داده شده‌اند، به شدت در حال افزایش است. این گزارش را روزنامه عبری «معاریو» نوشته است. در این گزارش می‌خوانیم: «گزارش‌های متعددی درخصوص اذیت و آزارهای جنسی در هتل‌هایی مخابره شده که شهرک‌نشینان ساکن شهرک‌های اطراف نوار غزه و الجلیل در آنها مستقر هستند.» این شهرک‌نشینان صهیونیست به دلیل عملیات طوفان‌الاقصی و عملیات حزب‌الله لبنان منطقه‌های اشغالی در اطراف نوار غزه و جبهه شمالی را ترک کرده و در هتل‌هایی در اراضی اشغالی ساکن شده‌اند. بنابر اعلام «معاریو» مسئولان شهرک سدیروت اعلام کرده‌اند که «خطرات پنهانی» در این هتل‌ها وجود دارد و کابینه نتانیاهو باید به وظایف خود در این خصوص عمل کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: