kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۷۸۱
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۲
 
زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به دنبال شکست‌های گسترده ارتش این کشور در صحنه میدانی از تغییرات گسترده و بزرگ در ارتش و دولت این کشور خبر داد.
زلنسکی در آستانه دوسالگی جنگ، تصمیم گرفته است تغییرات گسترده‌ای در ارتش و دولت خود بدهد. ریشه مشکل هم به شکست اوکراین در مقابل ماشین جنگی روسیه برمی‌گردد. تابستان گذشته کی‌یف در ضدحمله خود شکست خورد و ده‌ها هزار تن از نیروهای خود را از دست داد. به دنبال آن فرمانده کل ارتش این کشور اعلام کرد که جنگ به بن‌بست خورده است. موضعی که البته به اختلاف گسترده بین زلنسکی و «والری زالوژنی» منجر شد و رسانه‌ها اعلام کردند که زلنسکی می‌خواهد وی را برکنار کند. همزمان رسانه‌ها از افشای یک فساد گسترده 40میلیون دلاری در ارتش خبر دادند که گفته می‌شود از زمان شروع جنگ به شدت گسترش پیدا کرده است و شاید دلیل دیگر این تغییرات به این فسادها نیز برگردد. زلنسکی یکشنبه‌شب نیز در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون دولتی ایتالیا رسماً اعتراف کرد که وضعیت در میدان نبرد به دلیل تاخیر در تامین تسلیحاتی نیروهای مسلح این کشور از سوی شرکای غربی به حالت بدون تحرک درآمده است. وی گفت: در مورد وضعیت میدانی، مسلماً رکود و بی‌تحرکی وجود دارد، زیرا تأخیر در تامین تسلیحات صورت گرفته و این منجر به اشتباه می‌شود. کی‌یف نه‌تنها از شرکای خارجی خود مهمات، بلکه تجهیزات نظامی مدرن نیز انتظار دارد. زلنسکی در این مصاحبه رسماً تأیید کرد که در فکر تغییرات گسترده در فرماندهان ارتش و مقامات دولتی است. زلنسکی به پرسشی درباره گزارش‌های رسانه‌ها درباره برکناری احتمالی والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین چنین پاسخ داد و گفت: «این سؤالی مربوط به افرادی است که باید اوکراین را رهبری کنند. یک راه‌اندازی مجدد، یک شروع جدید قطعا مورد نیاز است. من ابتکارات جدی در ذهن دارم که به یک شخص مربوط نمی‌شود، بلکه به جهت‌گیری کلی رهبری کشور مربوط می‌شود». به گزارش تسنیم وی تاکید کرد که قرار است نه‌تنها یک نفر، بلکه «تعدادی از مقامات دولتی، نه‌تنها در یک بخش، و نه‌تنها در ارتش» جایگزین شود. زلنسکی اضافه کرد که کل رهبری اوکراین باید «در یک مسیر همسو حرکت کنند» و «نمی‌توان دلسرد شد، تسلیم شد» و اجازه داد احساسات مخرب حاکم شود. رئیس‌جمهور اوکراین در اظهارات خود وجود بن‌بست در جنگ را بعد از شکست ضدحملات که پیش‌تر زالوژنی به آن اشاره کرده و باعث اختلاف این دو نفر شده بود، تایید کرد. او حتی درخواست زالوژنی برای تجهیزات فنی مدرن به منظور ادامه جنگ با روسیه را در حالی که کمک‌های آمریکا به عنوان حامی اصلی جنگ در گروی اختلافات داخلی حزبی قرار دارد، تکرار کرد و گفت «مهمات کافی نیست».
ژنرال ارتش اوکراین: زلنسکی مسئول شکست نیروهای مسلح است
همزمان با اعلام قصد زلنسکی برای جابه‌جایی مقامات لشکری و کشوری، سرلشکر بازنشسته «سرگئی کریوونوس»، معاون اول فرمانده سابق نیروهای عملیات ویژه ارتش اوکراین، ولودیمیر زلنسکی را به شکست نظامیان اوکراینی در میدان نبرد متهم کرد. به عقیده وی، رئیس‌جمهور اوکراین نتوانسته منابع کافی را در اختیار نیروهای مسلح قرار دهد و ارتش خود را بدون گلوله‌های توپخانه در جبهه باقی گذاشته است. این افسر سابق در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «زلنسکی خود مسئول شکست نیروهای مسلح اوکراین است، زیرا او نتوانسته منابع کافی را برای ارتش فراهم کند، از جمله اینکه ارتش خود را بدون مهمات و گلوله توپخانه در جبهه باقی گذاشته است.» کریوونوس همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار داد که رئیس‌جمهور نمی‌داند اقدام نظامی چیست. وی گفت: نتیجه نبردها هم به سربازان و ژنرال‌ها بستگی دارد و هم به دولت که موظف است همه‌چیز را برای پرسنل نظامی خود فراهم کند. این افسر گفت که رئیس‌جمهور اوکراین ناعادلانه تمام تقصیرهای شکست نیروهای مسلح اوکراین را به گردن مقامات نظامی می‌اندازد و در عین حال از اعتراف به اشتباهات خود امتناع می‌کند. وی بار دیگر تاکید کرد که زلنسکی اطلاعات را یکطرفه ارائه داده و ارتش و از جمله فرمانده کل ارتش اوکراین والری زالوژنی را مسئول همه‌چیز معرفی می‌کند.
درخواست برای برکناری زلنسکی
مشاور رئیس‌جمهور سابق اوکراین هم معتقد است که با حضور رئیس‌جمهور کنونی این کشور، صلح با روسیه امکان‌پذیر نیست، اما ژنرال‌های اوکراینی می‌توانند این وضعیت را تغییر دهند. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «اولگ سوسکین» مشاور سابق «لئونید کوچما» رئیس‌جمهور سابق اوکراین اعلام کرد که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح اوکراین و روسیه، باید نخست ژنرال‌های ارتش ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کنند. وی با انتشار پیامی تصویری در فضای مجازی در این‌باره گفت: «ما باید به یک صلح موقت و آتش‌بس برسیم، اما از قبل مشخص است که با حضور زلنسکی ظاهراً این کار نتیجه‌ای نخواهد داشت و آنچه باقی می‌ماند فشار ژنرال‌های ارتش است. فقط آنها می‌توانند این اخطار را به او بدهند.» وی فاش کرد که اگر ژنرال‌های نیروهای مسلح اوکراین بتوانند ولودیمیر زلنسکی را مجبور به استعفا از سمت خود کنند، کی‌یف می‌تواند با روسیه به آتش‌بس برسد. به گفته سوسکین، والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین‌، سرگئی شاپتالا رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین، کریل بودانوف، رئیس اداره اطلاعات اصلی، و الکساندر سیرسکی فرمانده نیروی زمینی، چهار ژنرال ارتش هستند که می‌توانند از زلنسکی بخواهند که به علت تمام‌شدن دوره ریاست‌جمهوری‌اش از قدرت کنار برود.
نام:
ایمیل:
* نظر: