kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۶۹۰
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۷
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به کیهان:
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درخصوص جمع‌آوری گازهای مشعل (فلر) گفت: این گازها که تاکنون به ناچار سوزانده می‌شد در تمام پالایشگاه‌ها در حال جمع‌آوری است.

 

سرویس اقتصادی-

به گزارش کیهان، «جلیل سالاری» روز گذشته در آیین کاشت 500 هزار اصله نهال در صنایع پالایشی گفت: به‌منظور اجرای دستور مقام معظم رهبری و اجرای تکالیف کاهش کربن صنایع، کاشت 500 هزار اصله نهال در صنایع پالایشی در دستور کار قرار گرفته است که این عدد در سال‌های آینده به پنج میلیون اصله افزایش می‌یابد.
وی درخصوص جمع‌آوری گازهای مشعل (فلر) گفت: این گازها که تاکنون به ناچار سوزانده می‌شد اکنون در هفت پالایشگاه جمع‌آوری می‌شود و در دو پالایشگاه دیگر هم این طرح در حال اجرا شدن است. بازیافت گازهای‌ مشعل (گازهایی که در فرآیند استخراج نفت به دست می‌آید و به دلیل نبود تاسیسات لازم، باید سوزانده شوند) در همه پالایشگاه‌ها با موفقیت اجرا شده است. آنچه مانده مربوط به حوزه بالادست بوده که اکنون در طرح‌های بازیافت وزارت نفت قرار دارد.
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، درباره میزان ناترازی بنزین و راهکارهای رفع این مسئله نیز اظهار کرد: تولید در داخل کشور بیش از استانداردهای دنیا و مصارف سه برابر استاندارد دنیاست. میزان مصرف بنزین 115 میلیون لیتر و سی‌ان‌جی حدود 20 میلیون تخمین زده شده یعنی روزانه 135 میلیون لیتر سوخت در کشور مصرف می‌شود.
سالاری افزود: 15 میلیارد دلار تاکنون به طرح‌های بهینه‌سازی صنایع پالایشی اختصاص داده شده است و افزون بر این به
9 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دیگر در طرح‌های ارتقای کیفی‌ نفت کوره نیاز داریم.
وی با اشاره به اینکه نیاز است در بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدامات شایسته‌ای انجام شود، گفت: باید با استانداردهای جهانی گام برداریم. با کیفی‌سازی خودروها و خارج‌ کردن خودروهای فرسوده عملا 40 تا 50 میلیون لیتر روزانه مازاد بنزین خواهیم داشت که می‌توانیم این میزان را در سبد صادرات کشور قرار دهیم. لذا باید به موازات بحث تولید بنزین و احداث پالایشگاه جدید و کیفی‌سازی در حوزه بهینه‌سازی هم اقدام کنیم.
سالاری، اظهار کرد: طرح‌هایی در سبد سوخت دیده شده، از جمله اینکه بحث‌های هیبریدی را در دستور کار قرار دهیم و موضوعات دیگر در حوزه کیفی‌سازی و توسعه شرکت‌های پالایشی است که ظرفیت تولید را به عدد 130 میلیون لیتر در روز تثبیت کنیم.
معاون وزیر نفت، درباره میزان واردات بنزین هم گفت: در بحث واردات چالش چندانی نداریم و با ظرفیتی که در داخل کشور وجود دارد، کار را پیش می‌بریم. صرفا در شرایطی که برخی از پالایشگاه‌ها تعمیرات اساسی و یا نیاز خاصی دارند، در آن زمان واردات را پیش‌بینی و مدنظر قرار می‌دهیم. بر حسب نیازهایی که وجود دارد و با توجه به میزان ذخیره‌سازی در فصولی که اوج مصرف است، به منظور مدیریت به واردات توجه می‌شود.
سالاری درباره اینکه در چند درصد کلان‌شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل یورو پنج توزیع می‌شود، افزود: در عمده کلان‌شهرهایی که تکلیف شده است، عرضه را انجام می‌دهیم و بخش کیفی‌سازی نیز بر اساس مصوباتی که وجود دارد. در مابقی فرآورده‌ها نیز تا سال ۱۴۰۴ اقدامات را در دست اقدام داریم. در بحث مازوت نیز طرح‌های جامع کیفی‌سازی پیش‌بینی شده که تدریجا اجرائی می‌شود.
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، تصریح کرد: باتوجه به اینکه ماهیت عمده این طرح‌ها زیست محیطی بوده، لازم است صدور مجوزها تسریع شود و این موضوعات زمان‌بر است. لازم است که از سوی دستگاه‌ها کمک شود تا بتوانیم در برخی پروژه‌ها که مطالعات مهندسی آن آغاز شده، عملیات اجرائی را نیز در مابقی شرکت‌ها آغاز کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: