kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۶۴۷
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷

 

رسانه‌های ژاپن خبر دادند: حمایت عمومی از کابینه دولت «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن، به دلیل رسوایی مالی با ۲۴.۵درصد کاهش به کمترین میزان از زمان آغاز دولتش رسیده است.
خبرگزاری «کیودو نیوز» ژاپن با انتشار یک نظرسنجی اعلام کرد: نرخ حمایت از کابینه فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، با ۲.۸درصد کاهش به ۲۴.۵درصد رسید که پایین‌ترین میزان محبوبیت دولت او را نشان می‌دهد، بیشتر پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی علت نارضایتی خود را رسوایی در پرونده بودجه حزب اظهار کردند. به گزارش ایرنا به نقل از این خبرگزاری حدود ۸۴.۹درصد گفتند که قانون‌گذاران حزب لیبرال که درآمد حاصل از احزاب جمع‌آوری کمک‌های مالی را گزارش نکرده‌اند، باید توضیح دهند که از این بودجه برای چه منظوری استفاده کرده‌اند، در حالی که ۸۷درصد فکر می‌کنند که پیشنهادهای اصلاحی حزب که در یک گزارش موقت تهیه شده است، کمکی به حزب حاکم در احیای اعتماد عمومی نخواهد کرد.
محبوبیت کابینه کیشیدا در دسامبر(دی) سال گذشته میلادی به کمترین میزان خود در تاریخ به ۲۲.۳درصد رسید. حزب لیبرال دموکراسی ژاپن در میانه ادعاها مبنی بر اینکه سه جناح آن، از جمله جناحی که کیشیدا تا ماه دسامبر رهبری می‌کرد، در گزارش‌های صندوق‌های سیاسی، درآمدهای خود را کمتر گزارش کرده‌اند، تحت نظارت شدید قرار گرفته است. دادستان برای ۱۰ نفر از این سه گروه کیفرخواست صادر کرده است. با این حال، مدیران فراکسیون‌ها به دلیل فقدان مدارک، با اتهامات کیفری مواجه نشده‌اند. بر اساس قوانین ژاپن اگر بودجه اهدایی حامیان به احزاب سیاسی از ۲۰۰هزار ین (یک‌هزار و ۳۰۰ دلار) عبور کند، نام اهداکننده باید ثبت شود؛ اما این‌طور که از شواهد پیداست، «فراکسیون کوچیاکی» از حزب لیبرال دموکراسی ژاپن، به مدت پنج سال صدها میلیون ین را بدون ذکر نام اهداکننده مخفی نگه داشته است. پیش از این چهار وزیر کابینه کیشیدا پس از یک رسوایی سیاسی به ترتیب استعفاهای خود را به نخست‌وزیر ارائه دادند. پس از افشای روابط نزدیک حزب حاکم لیبرال دموکرات ژاپن با گروه مذهبی «کلیسای اتحاد» پس از ترور «شینزو آبه»، نخست‌وزیر فقید این کشور، این وزرا استعفا کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: