kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۵۰۸
تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹
کاهش خام‌فروشی

با افزایش ظرفیت پالایشی صنعت نفت در دولت سیزدهم

 

دولت سیزدهم در دو سال گذشته، ظرفیت پالایشی کشور را شش درصد افزایش داده و در سال گذشته نیز با افزایش ۲۱ درصدی، ۱۸ میلیارد لیتر سوخت به نیروگاه‌ها تحویل داده است.
به گزارش ایرنا، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با پالایش روزانه دو‌ میلیون و ۲۸۶‌ هزار بشکه نفت‌خام و میعانات گازی در ۱۰ پالایشگاه مدرن کشور، با رشد شش‌ درصدی پالایش روزانه، تولید ۱۱۵‌ میلیون لیتر بنزین، به‌علاوه ۱۱۲‌ میلیون لیتر گازوئیل باکیفیت را بر عهده داشت.
این آمار کم‌سابقه در شرایطی به‌ثبت رسیده که مصرف بنزین کشور پس از کنترل کرونا، با رشد بیش از ۱۲‌درصدی روبه‌رو شد. در همین مدت، شرکت تامین و توزیع انتقال شش‌ میلیارد لیتر فرآورده نفتی از طریق بیش از 4500 جایگاه عرضه سوخت و جابه‌جایی ۱۳۵‌ میلیارد لیتر فرآورده نفتی در شعاع ۵۰۰‌ کیلومتری توسط ناوگان عظیم جاده‌ای کشور را بر عهده داشته‌است.
همچنین سال گذشته با هدف تولید پایدار برق، افزایش ۲۱ درصدی مصرف سوخت در نیروگاه‌ها به ثبت رسید و ۱۸ میلیارد لیتر سوخت تحویل شد. این در شرایطی است که اگر راندمان نیروگاه‌ها از ۳۴ درصد به ۴۰ درصد برسد معادل ۴۷ میلیون لیتر در این بخش صرفه‌جویی خواهد شد. لازم به ذکر است که در نیروگاه‌ها مصرف سالانه سوخت مایع از هفت میلیارد و 500 میلیون لیتر به ۱۸ میلیارد لیتر رسیده است.
مدیریت مصرف سوخت
از طرفی افزایش مصرف در بنزین بخصوص در دو سال گذشته قابل توجه بوده به طوری که در سال ۱۴۰۱ به نسبت ۱۴۰۰، ۱۹ درصد افزایش و در سال ۱۴۰۲ به نسبت سال ۱۴۰۱، ۱۳ درصد افزایش مصرف را تجربه کرده است.
از این رو با توجه به افزایش مصرف سوخت در کشور و برای تامین سوخت مورد نیاز در بخش‌های مختلف کشور، روزانه ۷۶۰ میلیون لیتر نفت خام و فرآورده با زیرساخت موجود در کشور جا‌به‌جا می‌شود. در همین رابطه در سال گذشته ۱۴۴ میلیارد لیتر فقط فرآورده جا‌به‌جا شده که نسبت به سال گذشته رشد ۱۱ درصدی را به ثبت رسانده است.
براساس این گزارش، از این میزان ۶۰ درصد توسط شرکت‌های حمل و نقل و ناوگان جاده‌ای معادل ۸۶ میلیارد لیتر جا‌به‌جا شده است. همچنین 1520 دستگاه نفتکش جدید به چرخه حمل ونقل اضافه شد.
کاهش خام‌فروشی در پالایشگاه آبادان
طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان که بخش نخست از فاز دوم بود در آخرین روز سال گذشته با ظرفیت پالایشی ۲۱۰ هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید. طرحی برای نوسازی پالایشگاه آبادان که با راه‌اندازی فازهای چهارگانه آن، از دل پالایشگاه قدیمی، پالایشگاهی نو سر برآورده است.
پروژه احداث فازهای ۱، ۲، ۳ و ۴ پالایشگاه آبادان، گامی برای نوسازی پالایشگاه و کاهش خام‌فروشی و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر خواهد بود. البته اکنون نیز با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آبادان ۱۲۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی آن اضافه شد و وعده وزیر نفت برای افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت پالایشی کشور را عملیاتی و هدف دولت سیزدهم برای جلوگیری از خام فروشی را محقق کرد.