kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۲۲۷۶
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲
 
پرتاب ۱۱ ماهواره ظرف مدت دو سال، دستیابی به مدار 1100 کیلومتری برای نخستین بار و تزریق موفق و همزمان سه ماهواره در یک مدار از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم در حوزه فضائی است.
به گزارش ایرنا، دی ماه 1400 زمانی که تنها چند ماه از آغاز دولت سیزدهم می‌گذشت و رئیس‌جمهوری پس از حدود 10 سال جلسه شورای عالی فضائی را برگزار کرد، نخستین پرتاب ماهواره انجام شد.
در این پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ بهینه‌شده، سه محموله تحقیقاتی را از پایگاه فضائی امام خمینی پرتاب کرد که جدایش مرحله اول و دوم ماهواره‌بر نیز انجام شد اما موفقیت آن ۱۰۰ درصدی نشد.
پس از این پرتاب و در یک سال ابتدائی دولت سیزدهم، ماهواره‌های گروه نور نیز با موفقیت پرتاب شد.
پس از آن ماهواره «خیام» در یک همکاری مشترک با کشور روسیه از ایستگاه فضائی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب شد. این ماهواره که مالکیت آن در اختیار سازمان فضائی ایران است، با حسگرهای دقیق در طیف‌های مختلف، زیرساختی مناسب برای هوشمندسازی بخش‌های گوناگون کشور است.
ارتقای بهره‌وری در حوزه کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و مقابله با جنگل‌خواری، پایش مخاطرات زیست محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرزهای کشور و بسیاری از کاربردهای دیگر از جمله کاربردهای داده‌های دریافت شده از ماهواره خیام است.
مهر ۱۴۰۱ نمونه آزمایشی «بلوک انتقال مداری سامان» با یک فروند کاوشگر زیرمداری با موفقیت پرتاب شد و مورد آزمون قرار گرفت.
 پرتاب‌های انجام شده در دولت سیزدهم اکنون به ۱۱ عدد رسیده که با تعداد تمام پرتاب‌های ۱۰ سال گذشته برابری می‌کند. پرتاب ماهواره به فضا چه تحقیقاتی باشد چه آزمایشی، ثمره تلاش‌های صنعت فضائی کشور روی زمین است و تا زمانی که به فضا پرتاب نشود نمی‌توان ارزیابی درستی از آن داشت.
در نتیجه همین پرتاب‌ها، کشورمان ایران برای نخستین بار با موفقیت به مدار 750 کیلومتری از سطح زمین دست پیدا کرد و اکنون ماهواره‌برهای ایرانی در کلاس سبک در مدارهای 500 کیلومتری و 750 کیلومتری از سطح زمین تثبیت شده‌اند.
هدف صنعت فضائی ایران این است که محموله‌های سنگین‌ چند صد کیلویی را در مدار 500 تا 750 کیلومتری قرار دهد. وزن محموله‌های کنونی حدود 100 کیلوگرم است. طبق برنامه ۱۰ساله صنعت فضائی و در افق ۱۴۱۰، ایران باید بتواند محموله‌هایی که وزن آن‌ها به «تن» می‌رسد را با موفقیت پرتاب کند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: