kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۸۸۳
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۶
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش سهمیه آزاد بنزین کارت‌های سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق، گفت: طبق آمارگیری انجام شده مصرف بنزین اکثر مردم هم کمتر از 150 لیتر در ماه است.
به گزارش شانا، «جعفر سالاری نسب»، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اظهار داشت: طبق آمارگیری انجام شده و بررسی‌هایی که صورت گرفته، مصرف بنزین اکثر مردم کمتر از 150 لیتر در ماه است؛ یعنی 60 لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومانی و کمتر از 100 لیتر بنزین سه هزار تومانی مورد مصرف قرار می‌گیرد و عده کمی از مردم، بیش از 100 لیتر بنزین سه هزار تومانی در ماه مصرف می‌کنند.
وی افزود: به منظور کنترل و مدیریت مصرف، به‌خصوص برای پرمصرف‌ها، سهمیه‌های آزاد بنزین در کارت‌های هوشمند سوخت از 150 لیتر در ماه به 100 لیتر در ماه کاهش یافت.
 زمان ذخیره سهمیه بنزین به دوران قبل کرونا بازگشت
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، تصریح کرد: تا پیش از شیوع کرونا، حجم ذخیره بنزین سهمیه‌ای 1500 تومانی در کارت‌های هوشمند سوخت شش ماه و به‌میزان حداکثر 360 لیتر بود، که دولت برای رفاه مردم در زمان شیوع کرونا، حجم ذخیره‌سازی را به 9 ماه و حداکثر 540 لیتر افزایش داده بود.
به گفته وی، اکنون این وضعیت به شرایط پیش از کرونا بازگشته و از این پس حداکثر بنزین 1500 تومانی قابل ذخیره در کارت‌های هوشمند سوخت، شش ماه و به میزان حداکثر 360 لیتر است.
سالاری‌نسب خاطرنشان کرد: مردم هیچ نگرانی برای کارت سوخت نداشته باشند. اگر در شرایطی نیاز شد از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند، در تمامی جایگاه‌های سوخت، کارت آزاد وجود دارد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ادامه داد: تغییری که قرار بود در بحث عرضه بنزین صورت گیرد، صورت گرفته و قرار نیست هیچ تغییر دیگری در میزان سهمیه‌ها و یا قیمت بنزین در سال جاری داشته باشیم؛ در واقع چیزی در این خصوص به ‌ما اعلام نشده است.
سالاری‌نسب گفت: بررسی‌های ما در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد حجم استفاده از کارت‌های آزاد در ماه‌های گذشته 35 درصد بوده و 65 درصد سوخت‌گیری نیز از طریق کارت‌های سوخت شخصی انجام می‌شود. بنابراین تصمیم گرفتیم برای مدیریت مصرف به‌ویژه پرمصرف‌ها مقدار سهمیه بنزین آزاد کارت‌های سوخت شخصی از 150 به 100 لیتر کاهش یابد. وی افزایش سفرها و مدیریت مصرف سوخت را از دلایل دیگر این تصمیم برشمرد.
روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اکنون با توجه به اینکه دو سال از مهار موفق کرونا در کشور می‌گذرد، مدت زمان ذخیره سهمیه بنزین به همان میزان شش ماهه پیش از دوران کرونا بازگشته و سهمیه بنزین یارانه‌ای 1500 تومانی تا شش ماه قابلیت ذخیره در کارت‌های سوخت را دارد.
در این اطلاعیه تصریح شده: ضمنا با توجه به افزایش 25 درصدی سفر با خودروهای شخصی، به منظور مدیریت مصرف سوخت و جلوگیری از مهاجرت کارت‌های سوخت به استان‌های مرزی، سهمیه بنزین سه هزار تومانی از 150 لیتر در ماه به 100 لیتر تغییر یافته است.
آن‌طور که خبرگزاری ایرنا هم گزارش داده، آمارها حاکی است که اکثریت قابل توجه مردم تا پیش از این نیز برای استفاده از بنزین آزاد، از کارت‌های سوخت جایگاه‌ها استفاده می‌کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: