kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۸۷۲
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۴
در بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی
معاون اول رئیس‌جمهور از بخش بهداشت و درمان به عنوان یکی ازمؤلفه‌های اقتدار کشور یاد کرد و گفت: بخش بهداشت و درمان یکی از قله‌های رفیع و پرافتخار نظام اسلامی است که با جانفشانی و ایثار حاصل شده است.
 
محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی، گفت: زمانی در دوران دفاع مقدس با بسیاری از کمبودهای بخش پزشکی و بهداشت و درمان مواجه بودیم اما امروز به لطف ایثار و جانفشانی فرزندان این آب و خاک، ‌ به نقطه بسیار خوبی رسیده‌ایم به نحوی که در ملاقات‌ها و دیدار با مقامات خارجی، یکی از درخواست‌های آنها همکاری با ایران در حوزه بهداشت و درمان و استفاده از دستاوردها و توانمندی‌های کشورمان در این بخش است.
وی با اشاره به سفر اخیر خود به اوگاندا برای حضور در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها، تصریح کرد: در دیدار با مقامات برخی کشورها که در حاشیه این اجلاس انجام شد، درخواست آنها برای استفاده و بهره مندی از توانمندی‌ها و دستاوردهای بهداشتی و درمانی کشورمان باعث شد احساس غرور و سربلندی کنم.
معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: پزشکان و متخصصان متدین و دلسوز کشورمان که تقویت شده انقلاب و نظام اسلامی هستند در زمان همه‌گیری کرونا هم به‌عنوان لشکر مخلص الهی وارد صحنه شدند و با ایثار و فداکاری آنها روند مرگ و میر در کشور کاهش پیدا کرد و امروز هم جزو کشورهایی هستیم که در زمینه مقابله با کرونا وضعیت مناسب‌تری داریم و این مدال افتخاری بر سینه تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که توسط متخصصین، پزشکان و کادر درمانی دلسوز حاصل شده است.
مخبر با تاکید بر اینکه در علم و تکنولوژی نقطه ایستایی و توقف وجود ندارد خاطر نشان کرد: نباید به دستاوردها و نتایج حاصل شده بسنده کنیم چرا که علم و تکنولوژی موضوعی پویا و مستمر است و باید با اتکا به تحقیقات و پژوهش مستمر بتوانیم همواره به روز باشیم و متناسب با مسائل روز عمل کنیم.
وی با اشاره به عضویت کشورمان در مجامع بین‌المللی و سازمان‌هایی چون سازمان همکاری شانگهای، بریکس و همکاری با اتحادیه اوراسیا گفت: باید این ظرفیت و امکان در اختیار پژوهشگران و محققین حوزه بهداشت و درمان قرار گیرد تا بتوانیم توانمندی و خدمات درمانی کشور را علاوه‌بر داخل کشور به بیرون از مرزها نیز صادر کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: امروز دیگر آحاد جامعه برای معالجه و درمان نیازی به سفر به کشورهای دیگر ندارند و خدمات درمانی مطلوب در کشور ارائه می‌شود.
مخبر همچنین با اشاره به اینکه بیش از ۹۶ تا ۹۷ درصد از نیاز دارویی کشور در داخل تامین می‌شود، گفت: وزارت بهداشت ضمن تلاش برای تولید درصد مابقی داروی مورد نیاز کشور، باید مواد اولیه تولید داروها را با اتکا به ظرفیت نخبگانی کشور در داخل تامین کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز اشاره و تصریح کرد: طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع باید توسعه یافته و تکمیل شود تا بیماری‌های مردم بموقع تشخیص داده شود و روند درمان در زمان لازم آغاز گردد.
معاون اول رئیس‌جمهور موضوع سلامت را از دغدغه‌های اصلی مردم بشمرد و بر لزوم ساماندهی پرونده‌های الکترونیکی سلامت متناسب با پیشرفت و تکنولوژی تاکید کرد و افزود: باید در حوزه‌های مختلف چون حوزه هوش مصنوعی فعالیت خود را سرعت بخشیم چرا که هوش مصنوعی به زودی تمامی ابعاد و حوزه‌ها را در بر خواهد گرفت و برای اینکه از پیشرفت‌های این حوزه عقب نمانیم باید از هم اکنون به فکر باشیم و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.
مخبر میانگین سنی جوان دریافت کنندگان جایزه رازی را نشان‌دهنده امید به آینده کشور دانست و افزود: این جشنواره از نام زکریای رازی دانشمندان بزرگ ایرانی گرفته شده و این یک افتخار برای ماست اما نباید به این موضوع بسنده کنیم بلکه باید به این سمت حرکت کنیم که هر روز شاهد ظهور دانشمندان و بزرگانی همچون رازی در کشور باشیم.
وی همچنین در ابتدای سخنان خود به مسائل غزه اشاره و تصریح کرد: نمی‌توان به سادگی از فجایع غزه عبور کرد. اتفاقاتی که در غزه رخ می‌دهد کم‌سابقه است و متاسفانه تمامی مجامع بین‌المللی کارایی خود را از دست داده‌اند.
معاون اول رئیس‌جمهور در پایان با اشاره به دیدار اخیر خود با دبیرکل سازمان ملل افزود: در این دیدار به گوترش گفتم که اگر قانون بد و ظالمانه حق وتو وجود نداشت حداقل از یک ماه پیش تاکنون کشتار مردم در غزه متوقف شده بود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: