kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۸۶۲
تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۴
پکن: 
وزارت امور خارجه چین با بیان اینکه ایران و پاکستان «دوستان» چین محسوب می‌شوند، بر تمایل پکن نسبت به ایفای نقشی سازنده در بهبود روابط تهران - اسلام‌آباد تاکید کرد.
 
 
وزارت امور خارجه چین در ۲۲ ژانویه اعلام کرد که تماس‌های نزدیکی با پاکستان و ایران برای «برطرف کردن اختلافات‌شان» دارد.
روزنامه هندو در این باره گزارش داد که این بیانیه وزارت امور خارجه چین در خلال سفر «سان ویدونگ» معاون وزیر امور خارجه این کشور به اسلام‌آباد و دیدار با وزیر امور خارجه این کشور منتشر شد.
چین پنج‌شنبه گذشته پیشنهاد کرده بود که پس از حملات پاکستان علیه نقاطی مرزی در ایران که گفته بود مقرهای «تروریستی» هستند، «نقشی سازنده» برای کاهش تنش‌ها میان اسلام‌آباد و تهران ایفا کند. حمله پاکستان در پاسخ به حملات موشکی ایران به نقاطی مرزی در پاکستان انجام شده بود که مقر گروه‌ تروریستی
«جیش‌العدل» بود.
«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در پاسخ به سؤالی درباره تماس‌های تلفنی اخیر معاونان وزرای امور خارجه چین و ایران و سفر معاون وزیر امور خارجه چین به پاکستان گفت که چین روابط نزدیکی با تهران و اسلام‌آباد دارد.
وانگ گفت که ایران و پاکستان همسایه‌های دوست هستند و هر دو نیز از دوستان خوب چین محسوب می‌شوند.
او افزود: چین نسبت به حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی متعهد بوده و از ایران و پاکستان در برطرف کردن اختلافات از طریق گفت و گو و رایزنی حمایت می‌کند.
به گزارش ایسنا، این دیپلمات چینی همچنین بیان کرد که چین مایل است نقش مؤثر و سازنده‌ای در بهبود روابط میان ایران و پاکستان مبتنی بر نیازهای دو کشور داشته باشد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: