kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۷۹۴
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۳
پسماندسوزی نقش مهمی در آلودگی هوا دارد

 


معاون محیط زیست انسانی اداره‌کل محیط زیست استان تهران از پلمب ۸۴ واحد آلاینده هوای تهران طی پاییز خبر داد.
زهره عبادتی به خبرگزاری تسنیم گفت: از ابتدای فصل پاییز که افزایش پدیده وارونگی هوا و غلظت آلاینده‌ها را در استان تهران داشته‌ایم، 8 جلسه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا تشکیل داده‌ایم که یکی از مصوبات این گروه شناسایی و رصد واحدهای آلاینده توسط محیط زیست بوده است.
عبادتی افزود: از ابتدای پاییز ما بیش از دو هزار و 200 واحدی را که مستعد آلودگی هوا در استان تهران بودند، رصد و پایش کرده‌ایم و 194 اخطاریه به واحدهای آلاینده ابلاغ شده است، همچنین 84 واحد به این دلیل که رفع آلایندگی نکرده‌اند توسط همکاران ما در سطح استان پلمب شدند.
افزایش نظارت بر مراکز معاینه فنی
وی از افزایش نظارت بر مراکز معاینه فنی خبر داد و گفت: به‌دلیل نقشی که خودروهای فرسوده و آلاینده در افزایش آلودگی هوای تهران دارند، این مورد انجام شد و از ابتدای پاییز تا الآن 107 بار مراکز معاینه فنی مورد پایش قرار گرفته‌اند. در این بازدیدها یکی از مراکز معاینه فنی غرب تهران که تخلف داشت، نیز پلمب شده است.
انتقاد از روند پسماندسوزی
در برخی نقاط تهران
معاون محیط زیست انسانی اداره‌کل محیط زیست استان تهران با اشاره به پسماندسوزی بیان داشت: یکی از مشکلات جدی که ما مدت‌هاست در استان تهران با آن مواجه هستیم و در کارگروه‌های کاهش آلودگی هوای استان نیز مطرح می‌شود، موضوع پسماندسوزی است که در این خصوص مصوباتی نیز تهیه و به فرمانداری‌ها ابلاغ شده است تا از آن جلوگیری شود. متأسفانه این مورد در مناطق جنوب و جنوب‌شرقی استان تهران رواج بیشتری دارد و یک سری افراد سودجو پسماندی را که دیگر برای آنها قابل استفاده نیست، تخلیه و اقدام به آتش زدن آن می‌کنند.
عبادتی تأکید کرد: پسماندسوزی نقش مهمی در آلودگی هوای تهران دارد و متأسفانه در نظر گرفتن آن در سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران بسیار دشوار است چرا که این‌ها منابع و کانون‌های متغیری هستند که ممکن است در ایامی از سال وجود داشته باشند و در برخی از ایام سال نیز کمتر بشوند، اما به هر حال تأثیر زیادی بر آلودگی هوای تهران و افزایش شاخص کیفیت هوا دارند به‌طوری که در رصدهای ما ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مناطق جنوبی و جنوب شرقی استان و شهرستان‌هایی که در معرض پسماندسوزی هستند، شاخص کیفیت هوای بالاتری را نشان می‌دهد.
وی افزود: قانونگذار در ماده 7 قانون مدیریت پسماند تکلیف نظارت بر پسماندسوزی را روشن کرده است که در محدوده شهر، شهرداری‌ها باید بر این موضوع نظارت کنند، در روستاها این وظیفه به‌عهده دهیاری‌ها و در سایر مناطق نیز بخشداری‌ها باید نظارت را انجام دهند. اقداماتی در شهر تهران از طریق بخشداری‌ها و شهرداری‌ها و هماهنگی با اداره‌کل محیط زیست انجام شده است اما به‌نظر بنده کافی نیست و باید همت و عزم جدی‌تری برای مقابله با این پدیده داشته باشیم و با همه متخلفان برخورد کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: