kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۷۳۸
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
خبرگزاری رویترز مدعی حضور مشترک فرماندهان سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در یمن و کمک به عملیات انصارالله یمن علیه کشتی‌های اسرائیل و آمریکا در دریای سرخ خبر دادند.
 
 
رویترز ادعا کرد: ایران که حوثی‌ها را مسلح کرده، به آنها آموزش مالی داده و از آنها حمایت مالی می‌کند در پی آغاز جنگ غزه، کمک‌های نظامی خود به شبه‌نظامیان حوثی را افزایش داده است. ایران، پهپادهای پیشرفته، موشک‌های کروز ضدکشتی، موشک‌های بالستیک دقیق و موشک‌های میان‌برد در اختیار حوثی‌ها قرار داده که در همبستگی با فلسطینی‌ها در غزه شروع به هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری کرد‌ه‌اند.
یک منبع آگاه که به هویت او اشاره‌ نشده(!) به رویترز گفت: «سپاه پاسداران به حوثی‌ها در آموزش نظامی در مورد سلاح‌های پیشرفته کمک می‌کند. گروهی از شبه‌نظامیان حوثی ماه گذشته در ایران بودند و در پایگاه‌های سپاه آموزش دیدند تا با فناوری جدید و استفاده از موشک‌ها آشنا شوند. فرماندهان ایرانی نیز به یمن سفر کرده‌اند و یک مرکز فرماندهی در صنعا برای حملات دریای سرخ ایجاد کرده‌اند. نیروهای سپاه همچنین در حال ارائه اطلاعات و پشتیبانی اطلاعاتی به حوثی‌ها درباره ده‌ها کشتی هستند که روزانه در دریای سرخ تردد می‌کنند و مقصد برخی از آنها اسرائیل است.
واشنگتن ماه گذشته اعلام کرد که ایران به طور جدی در برنامه‌ریزی عملیات علیه کشتیرانی در دریای سرخ مشارکت دارد و اطلاعات ارائه‌شده توسط این کشور برای قادر ساختن حوثی‌ها در هدف قرار دادن کشتی‌ها حیاتی است.
رویترز با اشاره به تکذیب ایران می‌افزاید: محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها نیز هرگونه دخالت ایران یا حزب‌الله در کمک به هدایت حملات دریای سرخ را رد کرده و سخنگوی حزب‌الله هم به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده است. حوثی‌ها که در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک گروه مسلح در مخالفت با نفوذ مذهبی سنی عربستان سعودی در یمن ظهور کردند، می‌گویند با حمله به کشتی‌های تجاری که به گفته آنها یا با اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر اسرائیل می‌روند، از حماس حمایت می‌کنند.
حملات آنها بر کشتیرانی بین آسیا و اروپا از طریق تنگه باب‌المندب در نزدیکی یمن تأثیر گذاشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: