kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۷۰۹
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۹
با حضور شهردار و رئیس شورای شهر انجام شد
اولین پل سواره‌رو مجهز به سیستم مکانیزه برف‌زدائی در اتوبان ارتش تهران با حضور شهردار پایتخت به بهره‌برداری رسید.


به گزارش پایگاه خبری شهر، شهردار تهران در آیین افتتاحیه پل مکانیزه B9 که همزمان با پویش امید و افتخار روز گذشته برگزار شد، گفت: پل هوشمندی که امروز در اتوبان ارتش افتتاح شد با کاهش دما و بارندگی به صورت خودکار محلول‌های ضدیخ روی سطح پل پمپاژ شده و از لغزندگی جلوگیری می‌شود. محل احداث این پل منطقه برف‌گیر تهران است. پل بعدی تهران با قابلیت گرمایش از کف افتتاح می‌شود تا از شن و نمک به دلیل آسیب به آسفالت استفاده نشود.
علیرضا زاکانی با اشاره به مقدمه‌سازی برای پروژه تونل شهید متوسلیان، افزود: امسال بودجه ما در بخش فنی و عمرانی سه‌هزار و ۳۰۰میلیارد تومان بود و در متمم بودجه که در حال بررسی در شوراست، این بودجه هشت‌هزار و ۵۰۰میلیارد تومان است.
زاکانی با اشاره به آمار آسفالت سالیانه ادامه داد: دو ماه دیگر تا پایان سال فرصت داریم و هدف‌گذاری ما یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تن است. برای این پیش‌بینی از یک‌سال‌ونیم قبل ساخت دو کارخانه آسفالت بدون آلایندگی را پیش‌بینی کردیم که آلایندگی یکی از این کارخانه‌ها معادل آلودگی یک اتوبوس است و ۹۲۰ بک‌فیلتر دارد که حتی با استانداردهای کنونی نیز فاصله معناداری دارد.
وی با بیان اینکه هیچ طرحی در شهر نداریم که به نام شهیدی مزین نشده باشد و یا نشود، گفت: ما در این زمینه دغدغه‌ داریم؛ چراکه معتقدیم هرچه داریم از شهداست. درخصوص مناسب‌سازی گلزار شهدا، سال‌های قبل طرحی پیش‌بینی شده بود که مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار نگرفت. در ۵ تا ۶ ماه در این دوره، گزارش تحقیقی برای این طرح آماده و تصویب شد. بر این اساس مقرر شد از نقطه‌ای کوچک هدف‌گذاری کنیم و رهبر معظم انقلاب نیز در بازدید خود از گلزار شهدا تایید کردند که این طرح اتفاق خوبی است. قرار شد کل گلزار شهدا طی دو سال و بر اساس طرح جامعی مناسب‌سازی
شود.
شهردار تهران افزود: گلزار شهدا با ۳۴هزار شهید به یک قطب و امکان گسترده تبدیل خواهد شد که در کشور بی‌نظیر خواهد بود، علاوه‌بر این طرح دیگری برای ۵۸۰ هکتار موجود در بهشت‌زهرا(س) پیش‌بینی شده است.
صدور پروانه با تراکم‌فروشی فرق دارد
زاکانی همچنین در حاشیه این مراسم، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر دلیل افزایش صدور پروانه در تهران با وجود کاهش این آمار در دیگر شهرها با بیان اینکه در تهران طرح جامع و تفصیلی وجود دارد، افزود: ۹۳۰هزار قطعه بر اساس طرح جامع موجود است و اگر سالیانه ۲۰هزار پروانه صادر شود هر ۴۶ سال یک‌بار تهران ساخته خواهد شد. عمر ساختمان‌های تهران ۴۵ سال است و ما دنبال صنعتی‌سازی و افزایش عمر ساختمان‌ها به صد سال هستیم. در صدور پروانه به ۱۲هزار فقره نزدیک شده و امیدواریم به ۲۰هزار فقره برسیم. این صدور پروانه با تراکم‌فروشی متفاوت است. اگر این کار را نکنیم خانه‌های فرسوده بر سر مردم آوار می‌شود و یعنی مردم را با دست خود به قتلگاه فرستاده‌ایم. اگر صدور پروانه افزایش یافته این افتخار ماست.
مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش دست‌اندرکاران این پروژه، گفت: بهتر بود نام این طرح از B9 به نامی فارسی تغییر کند اما به هر شکل این پروژه از طرح‌های مورد نیاز منطقه بود و اجرای آن از تصادفات خواهد کاست. بنده در شورای چهارم این پیشنهاد و طرح را مطرح کردم که ساکنان این منطقه برای تردد به سمت تجریش باید از مترو استفاده کنند و متروی اقدسیه تا پل ادامه پیدا کند. امیدواریم این طرح دنبال شود و به نتیجه برسد.
گفتنی است، در این پروژه سیستم لوله‌کشی‌ قرار دارد که همزمان با برودت هوا و بارش برف، سنسورهای آن، دما و رطوبت را به طور خودکار سنجش کرده و با پاشیدن مایع «استات کلسیم منیزیم» که ذوب‌کننده برف و یخ است، مانع از یخ‌زدگی مسیر خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: