kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۶۴۵
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۷
پیش‌بینی کارشناسان
کارشناسان اقتصادی با اشاره به موقتی بودت هیجانات ناشی از تحولات سیاسی بر بازارها، پیش‌بینی می‌کنند با فروکش کردن این التهابات در کنار اقدامات بازارساز، قیمت‌ها از نقطه اوج فاصله خواهد گرفت.


آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تحولات ارزی توضیح داد: در تحولات ارزی در هر مرحله‌ای جهش‌هایی داشتیم که دلایل متفاوتی داشته است. از جمله دلایل سیاسی که در کشورهای دیگر رخ می‌دهد و نگرانی‌ها بیشتر می‌شود و عده‌ای هیجانی وارد می‌شوند که تامین ارز کنند. اگر نه این پنج درصد بازار ارز کل کشور هم نیست و نمی‌توان گفت که باید بر کالاهای دیگر اثر بگذارد، زیرا ۹۵ درصد بازار،‌ ارز مورد نیاز خود را از مرکز مبادله تامین می‌کنند.
وی ادامه داد: با وجود این به دلیل نظارت ضعیف بر قیمت‌ها،‌ این حوادث بهانه می‌شود و سودجویان فرصت را برای افزایش قیمت غنیمت می‌شمرند. این افزایش قیمت‌های ناشی از دلایل سیاسی موقتی است و نرخ‌ها بازمی‌گردد، البته با سرعت کمتری. اطمینان از اینکه دنیای سیاست آرام شده تا به بازار ثابت شود، کمی طول می‌کشد و به همین دلیل کاهش قیمت ارز آهسته‌تر رخ می‌دهد.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر در این روزها شاهد افزایش قیمت طلا بودیم که باعث شد قیمت ارز هم بالاتر رود. به دلیل اینکه عامل اصلی افزایش قیمت طلا بود،‌ شاهد بودیم که اگرچه طلا ۱۰ درصد در کشور افزایش پیدا کرد اما دلار ۱۰ درصد افزایش نداشت و تنها حدود چهار درصد رشد داشت.
بغزیان درباره پیش‌بینی خود از قیمت ارز در روزهای آینده بیان کرد: معمولا در ایام عید، بانک مرکزی و سایر سازمان‌ها تعطیل می‌شوند و تا بخواهند به خود بنجنبند، برخی با دلایلی مثل سفرهای خارجی و تحولات سیاسی بازار را متشنج می‌کنند. البته در این مدت بانک مرکزی رفتار خوبی نشان داده است، زیرا نرخ مبادله یا سهمیه‌بندی‌ها را تغییر نداد و محدودیت‌ها را بیشتر نکرد و به نرخ بازار آزاد بی‌تفاوت بود.
وی ادامه داد: برخی هم این موضوع را مطرح می‌کنند که بانک‌ها از این فرصت استفاده کرده و ذخایر دلاری و ارزی دارند و به ریال تبدیل می‌کنند که کسری و ناترازی‌هایشان را تامین کنند. اما در حالت کلی، مواردی مثل مباحث سیاسی، قیمت طلای جهانی و سوءاستفاده دلالان داخلی از شرایط موجود، در قیمت دلار مؤثر است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر بازار ارز از بانک مرکزی تبعیت می‌کند و نه برعکس، گفت: قبلا این‌طور بود که با افزایش قیمت ارز در بازار، بانک مرکزی هم قیمت ارز را افزایش می‌داد و به نظر می‌رسید که بازار آزاد محرک بانک مرکزی است. حالا برعکس است و اگر بانک مرکزی عکس‌العمل نشان ندهد، بازار آزاد هم به نوبه خود تغییری نمی‌کند مگر تحولاتی که ناگهانی است، مواردی مثل حملاتی که اتفاق می‌افتد یا قیمت طلای جهانی که نرخ ارز را تغییر
می‌دهد.
بغزیان درباره عملکرد بانک مرکزی درباره نحوه کنترل بازار ارز توضیح داد: کشوری مثل امارات نسبت قیمتی را ثابت نگه داشته اما ما در ایران حالت دستوری و کنترل نداریم. باید اسم آن را مدیریت بگذاریم، به این نحو که در حال حاضر بانک مرکزی مدیریت می‌کند و نمی‌گذارد قیمت ارز از محدوده مطلوب خارج شود.
کاهش حباب سکه، در هفته جاری ادامه دارد
محمد کشتی‌آرای، کارشناس بازار طلا هم درباره تحولات بازار طلا اظهار داشت: هفته گذشته قیمت جهانی طلا سیر نزولی داشت و از ابتدای هفته شروع به ریزش کرد.
وی افزود: بهای انس جهانی طلا در ابتدای هفته ۲ هزار و ۴۸ دلار بود و در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) با ۳۷ دلار کاهش به ۲ هزار و ۱۱ دلار رسید.
کشتی‌آرای با اشاره به تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت طلا گفت: قیمت طلا در بازار داخل روز شنبه به بالاترین سطح خود رسید. اما با اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر واگذاری سکه‌های بدون تاریخ به‌ منظور کاهش حباب سکه و کنترل بازار، شاهد سیر نزولی قیمت‌ها بودیم.
وی ادامه ‌داد: البته در روزهای پایانی هفته قبل دوباره نرخ ارز افزایش یافت، اما در مجموع باید گفت قیمت‌ طلا و سکه در هفته پایانی دی‌ماه کاهش یافت.
این فعال بازار طلا بیان‌داشت: در طول هفته گذشته، قیمت سکه طرح قدیم به طور میانگین ۷۰۰ هزار تومان، سکه طرح جدید یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۹۵۰ هزار تومان و سکه‌ یک گرمی ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافت.
وی خاطرنشان‌کرد: قیمت طلا در هفته گذشته با توجه به اینکه نرخ ارز نوسانی نداشت، تغییر قابل توجهی نکرد و بیشتر شاهد کاهش حباب قیمت انواع سکه به دلیل اطلاعیه بانک مرکزی بودیم. حباب سکه با یک میلیون و ۶۵۰‌هزار تومان کاهش، از هفت میلیون تومان به پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.
وی افزود: در هفته پایانی دی‌ماه هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۶ هزار تومان کاهش به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.
کشتی آرای گفت: با حراج شمش طلا در چهارشنبه گذشته، شاهد کاهش هیجانات در بازار بودیم و این اقدام نشان داد که بانک مرکزی مصمم به عرضه طلا و سکه در بازار است تا قیمت‌ها را کنترل کند.
وی ادامه ‌داد: از دیگر نکات مثبت عرضه سکه و شمش طلا توسط بانک مرکزی، کنترل نرخ ارز است و در نتیجه آن قیمت طلا و سکه نیز کنترل می‌شود و با ادامه این روند حباب سکه باز هم کاهش
می‌یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر: