kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۶۴۲
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۷
سازمان مالیاتی:

هر واریزی به حساب تجاری به عنوان فروش تلقی می‌شود

 
سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه کلیه واریزیها به حساب‌های تجاری به عنوان فروش تلقی می‌شود تاکید کرد: حساب‌های غیرتجاری نیز به صورت مستمر پایش می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است: با توجه به قوانین و مقررات موجود، کلیه وجوه واریزی به حساب‌های بانکی تجاری از کلیه طرق از جمله درگاه‌های الکترونیکی پرداخت، دستگاه‌های کارتخوان، کارت به کارت، ساتنا، پایا و... به عنوان فروش تلقی شده و مبنای محاسبات مالیات قرار می‌گیرد.
این سازمان افزوده است: مؤدیان مالیاتی توجه داشته باشند به گونه‌ای اقدام نمایند که صرفا مبالغ ناشی از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری به حساب‌های مذکور واریز شود. بدیهی است حساب‌های بانکی غیرتجاری نیز به صورت مستمر پایش شده و چنانچه مبالغی بابت فعالیت‌های تجاری به آن واریز شود و در اظهارنامه‌های مالیاتی ابراز نشود درآمد کتمان شده تلقی و مشمول مالیات و جرائم متعلقه خواهد شد.
صدور ۲۰ هزار میلیارد تومان برگ تشخیص مالیاتی
همچنین ‌هادی  سبحانیان؛ رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه، امروز بسیاری از گلایه‌های مردم از میزان پرداخت مالیات نیست بلکه ناشی از تبعیضی است که بعضا وجود دارد؛ تاکید کرد: مردم می‌گویند پرداخت مالیاتشان عادلانه باشد یعنی بین همه فعالان اقتصادی به‌صورت عادلانه توزیع و دریافت شود.
او افزود: برای رسیدن به این هدف، باید عاملان و بانیان این تبعیض را شناسایی کنیم. یکی از ریشه‌ها و مجاری این بی‌عدالتی‌ها، بسترها و ابزارهای فسادزا است که جهت شناسایی و ریشه‌کنی آن از دو مسیر ورود کردیم؛ یکی برخوردهای موردی و موضعی است. مسیر دوم در امر مبارزه با مفاسد، سیستمی است. سامانه‌ای کردن نظام مالیاتی ما را از برخوردها و تشخیص‌های سلیقه‌ای دور می‌کند؛ چرا که رسالت خودمان را بر کم کردن مداخلات افراد و بسترسازی برمبنای سیستمی قرار دادیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: ظرفیت خوب قانونی در مبارزه با فساد از جمله سامانه سوت زنی وجود دارد که یک درصد از مالیاتی که وصول می‌شود به گزارش دهنده آن فرار مالیاتی پاداش داده می‌شود. در همین زمینه برای اولین بار به یک گزارش دهنده فرار مالیاتی از محل سوت زنی بیش از 500 میلیون تومان پاداش علی الحساب داده شد که امکان افزایش این مبلغ هم وجود دارد.
سبحانیان با بیان اینکه تاکنون بیش از 30 هزار گزارش از طریق سامانه سوت زنی دریافت کرده‌ایم و این عزم جدی را نظام مالیاتی از این منظر دنبال می‌کند، افزود: به 120 نفر از گزارش دهندگان سامانه سوت زنی پاداش با رقم‌های مختلف متناسب با میزان فرار گزارش پرداخت شده است.
او با بیان اینکه پارادایم نظام مالیاتی باید بر مبنای اصالت ادعای مؤدی باشد که این امر به کمک نظام مالیاتی هوشنند مبتنی بر حاکمیت داده قابل تحقق است، ادامه داد: قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، محمل اصالت بخشیدن به اظهارات مؤدیان است. از ابتدای این دولت بیش از 1100 بازرسی مالیاتی انجام دادیم که منجر به صدور برگ تشخیص حدود 200 هزار میلیارد ریالی شده و حدود 65 هزار میلیارد ریال آن قطعی شده است.