kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۶۱۴
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷
دبیر طرح نهضت ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی جزئیات آغاز این طرح با محوریت آموزش اصول سبک زندگی سالم و ایرانی به معلمان، دانش‌آموزان و والدین را تشریح کرد. 
 
 
به گزارش کیهان، محمدامین محمدی گفت: طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی یک طرح تخصصی آموزش سلامت و سبک زندگی سالم است که در یک تعامل چهارجانبه با تمرکز بر روی سه قشر از مخاطبان در مدارس کشور آغاز خواهد شد؛ مخاطبان این طرح شامل معلمان و مربیان پرورشی و سلامت مدارس، دانش‌آموزان و والدین است.
محمدی افزود: این طرح با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا و رویداد ملی خانواده وابسته به معاونت بانوان ریاست‌جمهوری اجرا می‌شود.
وی با بیان این‌که هدف از اجرای این طرح، آموزش سبک زندگی سالم با محوریت پیشگیری و اصول اصلی سلامت فردی و اجتماعی است، ادامه داد: در طی طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی، دفتر طب ایرانی، پزشکان متخصص طب ایرانی را به عنوان مدرسین معلمان در هر استان معرفی می‌کند و محتوای آموزشی طرح، زیر نظر دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده طب سنتی شهید بهشتی در قالب درس‌نامه‌های تخصصی سلامت به معلمان طراحی و آموزش داده می‌شود.
دبیر طرح نهضت ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی بیان داشت: مقرر شده که وزارت آموزش‌وپرورش نیز معلم‌هایی که تمایل دارند این طرح در مدرسه‌ آنها برگزار شود را معرفی ‌کرده و حمایت‌های لازم از معلمان و مدارس برعهده وزارت آموزش‌وپرورش و اداره آموزش‌وپرورش استان‌هاست.
محمدی با بیان اینکه بنیاد خاتم‌الاوصیا با کمک انجمن ملی سلامت و تغذیه سالم، مدیریت اجرای طرح و شناسایی فعالان مردمی علاقه‌مند برای همیاری و همکاری در طرح و اجرای طرح در استان‌ها را برعهد ‌دارد، گفت: معاونت بانوان ریاست‌جمهوری نیز با همراه‌سازی نهادها و سازمان‌ها و ادارات موانع اجرای طرح در استان‌ها را تسهیل می‌کند.
وی توضیح داد: خروجی این طرح 300هزار نفر دانش‌آموز در قالب 10هزار گروه فعال دانش‌آموزی مسئله‌محور و 30هزار نفر از والدین در موضوع سلامت و سبک زندگی خواهد بود.
 طرح نهضت سواد سلامت‌آموزی
 در کدام استان‌های کشور اجرا می‌شود؟
دبیر طرح نهضت ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی درباره مخاطبان این طرح ملی یادآور شد: در مرحله اول طرح بیش از هزار مدرسه در 10 استان تهران، قم، البرز،‌ قزوین، اصفهان، کرمان، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل و مازندران در این خصوص فعال می‌شوند و 300هزار نفر از دانش‌آموزان قرار است آموزش‌های کلی سبک زندگی و سلامت و تغذیه سالم را فرا بگیرند؛ این آموزش‌ها توسط معلمان و همیاران آموزش که در طول دوره آموزش می‌بینند به دانش‌آموزان منتقل می‌شود؛ مدل آموزش در این فرآیند، خودآموز است. معلم نقش همراه آموزشی دارد و دانش‌آموزان با فعالیت‌ها و تمارین مباحث آموزشی را فرامی‌گیرند.
 زمان آغاز مرحله اول طرح در 10 استان کشور
 22 بهمن 1402 است
محمدی با بیان این‌که مراحل اجرای طرح به ترتیب شامل آموزش به مربیان، والدین و دانش‌آموزان است، افزود: زمان آغاز طرح برای آموزش معلمان و مربیان 22 بهمن‌ماه در 10 استان هدف است و زمان آموزش والدین دانش‌آموزان در مدارس در تابستان 1403 و زمان آموزش دانش‌آموزان به‌صورت مستقیم توسط مربیان، مهرماه 1403 خواهد بود.
 سبک زندگی سالم به کدام مقاطع تحصیلی
 آموزش داده می‌شود؟
وی با اشاره به اجرای طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی با تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه ادامه داد: خروجی این طرح در سطح دانش‌آموزی ساماندهی 10هزار گروه فعال دانش‌آموزی سلامت‌محور بوده و رده سنی طرح در مقطع ابتدائی دوم، متوسطه اول و متوسطه دوم است.
 محورهای آموزشی
 طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی
دبیر طرح نهضت ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی درباره محورهای آموزشی این طرح گفت: سرفصل‌های آموزشی شامل موضوع اصول تغذیه سالم، تدابیر خواب و بیداری، تدابیر هوای پاک و تنفس سالم، تحرک و فعالیت بدنی دانش‌آموزان، اصول رفتاری و شخصیتی دانش‌آموزان و اصول کلی سبک زندگی سالم است؛ این آموزش‌ها به‌صورت بازی‌محور و با فعالیت‌های کنشگرانه به دانش‌آموزان تدریس خواهد شد.
 دانش‌آموزان نشان همیار و راهبر سلامت
 دریافت می‌کنند
محمدی با اشاره به اینکه گروه‌های دانش‌آموزی هویت همیار سلامت و راهبر سلامت را به دست می‌آورند و این آموزش‌ها را به خانواده‌ها و دوستان و نهادهای اجتماعی منتقل می‌کنند، اعلام کرد: دانش‌آموزان مقطع ابتدائی نشان «همیار سلامت» و دانش‌آموزان مقطع دبیرستان نشان «راهبر سلامت» را دریافت می‌کنند.
به گفته وی، در صورتی که اجرای آزمایشی طرح در 10 استان مذکور موفقیت‌آمیز باشد در زمستان سال 1403، اجرای آن به استان‌های دیگر نیز تسری خواهد یافت. در عین حال همه مردم از طریق مراجعه به سایت جامع نهضت سواد سلامت‌آموزی می‌توانند تمام دوره‌های آموزشی را مشاهده و آموزش‌های لازم را دریافت کنند. دبیر اجرای طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی با بیان اینکه موضوع سلامت با نگاه پیشگیری و مراقبت انسان از بیماری‌های جسمی و روحی یکی از مسائل بسیار جدی و از مسئولیت‌های مهم وزارت بهداشت است، اظهار داشت: دفتر طب ایرانی این نقش را به خوبی ایفا می‌کند و برای ارتقای سواد سلامت جامعه و اصلاح سبک زندگی و فرهنگ‌سازی رعایت اصول سلامت در زندگی، بهترین قشر مخاطب که قشر دانش‌آموزان هستند را برای آموزش انتخاب کرده است؛ معاونت بانوان ریاست‌جمهوری نیز در قالب رویداد ملی خانواده برای تشویق و ترغیب و ارتقای سلامت خانواده با محوریت نقش فرزندان و مادران در این طرح حمایت‌های خود را انجام می‌دهد.
محمدی خاطرنشان کرد: بنیاد خاتم‌الاوصیا با مدیریت انجمن ملی سلامت و تغذیه سالم با تمرکز بر شبکه‌سازی و فعال‌سازی گروه‌های دانش‌آموزی در مقاطع سنی مختلف، گروه‌های دانش‌آموزی را سازماندهی کرده و شبکه‌های دغدغه‌مند و خلاق و نوآورانه را در این زمینه فعال و حمایت می‌کند.
وی یادآور شد: اگر دانش‌آموزان بتواند اصول کلی سلامت را به خوبی فراگرفته و در زندگی به‌کار بگیرند، می‌توانند سلامت زندگی خود و هم خانواده خود را ارتقا داده و هم می‌توانند مبلغان خوبی برای سبک زندگی سالم باشند؛ توجه به تدابیر سبک زندگی سالم و مصرف غذای سالم می‌تواند به سلامت جسمی و روحی و روانی دانش‌آموزان کمک کند و با رعایت این اصول، بهره‌وری آموزشی و تحصیلی دانش‌آموزان قطعا ارتقا می‌یابد.
دبیر اجرای طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی یادآور شد: پس از پایان این طرح می‌توانیم میزان اثرگذاری آن را در ارتقای کیفیت تحصیل دانش‌آموزان به طور تخصصی مطالعه و نتایج را به صورت مقالات علمی ارائه کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: