kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۵۵۴
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
عضو هیئت‌مدیره جامعه جراحان ایران هشدار داد
 
عضو هیئت‌مدیره جامعه جراحان ایران گفت: در حال حاضر تمایل به عمل جراحی زیبایی در بین نوجوانان سنین ۱۴ تا ۱۸ سال که والدین خود را وادار به پذیرش این کار می‌کنند، در حال افزایش است.
غلامرضا زمانی در گفت‌و‌گو با ایسنا درخصوص افزایش تمایل مردم به عمل‌های جراحی زیبایی اظهار داشت: میل به عمل جراحی زیبایی در ایران افزایش قابل‌توجهی داشته و جراحی‌های زیبایی در همه زمینه‌ها افزایش پیدا کرده است. این افزایش مخصوص ایران نیست، بلکه در آمریکا نیز این‌گونه بوده و در دو دهه گذشته عمل‌های جراحی زیبایی در این کشور افرایش پیدا کرده است.
زمانی افزود: در بین جراحی‌های بزرگ، عمل بینی در رأس قرار داشته و بعد از آن عمل سینه و شکم است. عمل‌های کوچک مانند تزریق بوتاکس و ژل نیز به وفور انجام می‌شود و کسی نمی‌تواند آماری از آن تهیه کند؛ زیرا به صورت سرپایی در مطب‌ها اتفاق می‌افتد.
 افزایش تمایل به جراحی‌های زیبایی در مردان
وی بیان داشت: تمایل به عمل‌های جراحی زیبایی در مردان افزایش پیدا کرده که عمدتاً جراحی بینی و شکم بوده و تزریق ژل و بوتاکس نیز در آنها دیده می‌شود. البته درصد عمل‌های جراحی زیبایی در مردان پایین‌تر از زنان است اما جراحی بینی به تدریج در بین مردان نیز در حال افرایش بوده و پابه‌پای خانم‌ها حرکت می‌کنند.
عضو هیئت‌مدیره جامعه جراحان ایران ادامه داد: بیشتر مراجعه‌کنندگان برای عمل جراحی زیبایی بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی هستند. در حال حاضر تمایل به عمل جراحی زیبایی در بین نوجوانان سنین ۱۴ تا ۱۸ سال که والدین خود را وادار به پذیرش این کار می‌کنند، در حال افزایش است.
زمانی با بیان اینکه این غیرممکن است اعمال جراحی بزرگ خارج از مراکز بیمارستانی و در مراکز مداخله‌گر انجام شود، عنوان کرد: مداخله‌گری در عمل‌های جراحی زیبایی کوچک فراوان است. این عمل‌ها در مراکز پوستی که خود پزشک حضور نداشته باشد یا در آرایشگاه‌ها و همچنین مراکزی که مجوز ندارند، انجام می‌شود و عوارض آنها نیز قابل مشاهده است. قطعاً هر عملی توسط فرد دارای صلاحیت انجام شود کمترین عوارض را دارد، در غیر این صورت عوارض بسیار بالاست.
 افزایش بی‌رویه جراحی زیبایی موضوعی فرهنگی است
وی با اشاره به اینکه افزایش بی‌رویه عمل‌های جراحی زیبایی، افراط است و افراط در هیچ کاری خوب نیست، گفت: باید برای این موضوع فکری شود. این مسئله عمدتاً فرهنگی است که راه‌حل آن نیز باید از طریق فرهنگ در نظر گرفته شود. این یک موضوع جهانی است و این تمایل در همه دنیا ایجاد شده، در کشور ما نیز این قضیه وجود دارد.
دبیر جامعه جراحان خراسان افزود: افرادی که توانایی مالی بالایی دارند به کارهایی که در کشورهای خارجی انجام می‌شود تمایل دارند، این موضوع موجب چشم و هم‌چشمی شده و مانند یک بیماری سرایت می‌کند. این موضوع باید به صورت پایه‌ای و فرهنگی حل شود، باید به مردم آموزش دهند تا نیازهای واقعی آنها برآورده شده و انجام این کارها در آنها کمتر شود. این موضوع برعهده حاکمیت است و یک گروه نمی‌تواند این مسئله را حل کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: