kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۴۵۹
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
سخنگوی قوه قضائیه:
سخنگوی قوه‌ قضائیه گفت: تیم‌های پشتیبان و انتقال‌دهنده متهمان حادثه تروریستی کرمان که از خارج از کشور آمدند در ۶ استان شناسایی، دستگیر، تفهیم اتهام و قرار تأمین قانونی در مورد آنها صادر شده است.
 
 
به گزارش خبرگزاری میزان، مسعود ستایشی در نشست خبری با حضور خبرنگاران، درباره آخرین جزئیات پرونده حادثه تروریستی کرمان گفت: تاریخ وقوع فاجعه انفجار توسط تروریست‌ها در مسیر زائران گلزار شهدای کرمان و شهید حاج قاسم سلیمانی فراموش‌شدنی نیست. در این تاریخ شاهد شهادت ۹۴ نفر از هموطنان‌مان بودیم. ۱۴ نفر از کسانی که به درجه رفیع شهادت نائل شدند تبعه افغانستان
 بودند.
ستایشی افزود: این موضوع با قید فوریت در دستورکار دادسرای عمومی و انقلاب کرمان قرار گرفت و رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز بر تحقق این مهم و اجرای دقیق دستورات و مقررات نظارت کرد. در این زمینه ضابطان عام و خاص نسبت به شناسایی عوامل و مرتبطین مربوطه اقدام کردند.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون ۳۵ نفر دستگیر شدند و از محل مهیاشده برای اقدامات بعدی مرتکبین و برنامه‌ها و پیش‌بینی‌هایی که داشتند اقلام و وسایل مربوط به ساخت جلیقه‌های انفجاری از جمله تعداد زیادی ساچمه‌های بسته‌بندی شده و جلیقه‌های دوخته‌شده و وسایل الکترونیکی مانند باتری و لپ‌تاپ و همچنین پودر‌های ساخت بمب نیز کشف شده است.
سخنگوی دستگاه قضا بیان داشت: تیم‌های پشتیبان و انتقال‌دهنده متهمانی که از خارج از کشور آمدند در ۶ استان شناسایی، دستگیر، تفهیم اتهام و قرار تأمین قانونی در مورد آنها صادر و ابلاغ شده است.
ستایشی افزود: اقداماتی در مورد شناسایی و دستگیری سایر مرتبطین و متهمان متواری در دستورکار قرار گرفته است و اطلاع‌رسانی نسبت به این مهم بر اساس مقررات به محض تکمیل تحقیقات، فرآیند‌های قضائی و امنیتی از طریق مبادی ذی‌ربط به قوه قضائیه صورت خواهد پذیرفت.
وی اظهار داشت: از سربازان گمنام امام زمان(عج) که با همکاری سایر ضابطان اهتمام ویژه‌ای در شناسایی ابعاد و زوایای این موضوع داشتند و در اطلاعیه اول و دوم مراتب را به سمع و نظر مردم می‌رسانند تقدیر و تشکر می‌کنم. همکاران دستگاه قضائی نیز از ابتدا بسیار تلاشگر ظاهر شدند.
 آخرین وضعیت پرونده سیف و عراقچی
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به اینکه وضعیت پرونده مدیران ارشد بانک مرکزی شامل آقایان سیف و عراقچی در چه مرحله‌ای قرار دارد و آیا این پرونده هنوز مفتوح است و آیا متهمان این پرونده هنوز در زندان هستند؟، گفت: این پرونده با پذیرش تقاضای اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۴ نسبت به این افراد پرونده از سوی دیوان عالی اتخاذ تصمیم شده و پرونده‌های مطروحه برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم قانونی به دادگستری کل استان تهران ارسال شده و در شعبه هم‌عرض مجتمع قضائی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
ستایشی افزود: نسبت به این افراد که در این فرآیندها هستند براساس تأمین لازم نسبت به آنها اتخاد تصمیم می‌شود.
 آخرین وضعیت پرونده متهمان   
شهادت آرمان علی‌وردی
وی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت پرونده شهید آرمان علی‌وردی بیان داشت: جلسات دادرسی مربوط به اتهامات این پرونده به پایان رسیده است و قضات در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران در حال انشای رای و اتخاذ تصمیم نهائی هستند و مراتب مطابق مقررات اطلاع‌رسانی خواهد شد و اتهاماتی که برای متهمان این پرونده در نظر گرفته شده است، محاربه، مشارکت در قتل و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور است. سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون گفت: این فرد در حال تحمل کیفر حبس است و پرونده مفتوح کیفری دیگری ندارد.
 آخرین وضعیت پرونده مدیران سابق بورس
ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده مدیران سابق بورس گفت: پرونده‌ای در مورد ۶ نفر از مدیران وقت در بورس در شعبه ۶ بازپرسی مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تشکیل شده و اتهامات‌شان تفهیم شده است و در مورد این افراد قرار قانونی صادر و پرونده متضمن کیفرخواست به دادگاه کیفری۲ مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شده است. وی ادامه داد: سه جلسه دادرسی در رابطه با پرونده تشکیل شده و جلسه بعدی ۲۴بهمن سال جاری برگزار می‌شود. این پرونده یک قسمت دیگر دارد که مفتوح و مربوط به کارگزاران بورس است و در شعبه بازپرسی مطرح است و با سرعت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد تا سریعاً به سمع و نظر مردم برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: