kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۳۳۶
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
برگزیدگان مسابقات معارف قرآن کریم معرفی شدند.
 
 
آیین اختتامیه مرحله پایانی بخش معارفی چهل‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در قم برگزار شد.
در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مرعشی رئیس کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، حجت‌الاسلام عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم، ابوالقاسم مقیمی معاون استاندار قم، متسابقان، قاریان و حافظان قرآن کریم در این مراسم حضور داشتند.
حجت‌الاسلام خاموشی: سبک زندگی قرآنی
هدف غایی مسابقات قرآن است
حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی در این مراسم خاطرنشان کرد: تربیت و سبک زندگی قرآنی هدف غایی ما از برپایی محافل و مسابقات قرآن است که باید به آن برسیم.
حجت‌الاسلام نقیب نیز با بیان اینکه برگزاری محافل و مسابقات قرآن از وظایف ما برای گسترش آموزش قرآن است، گفت: قرآن ظرفیت عظیمی برای فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی دارد که باید به آن نگاه ویژه داشته باشیم.
هانری کُربن معتقد است اگر اندیشه محمد(ص) خرافی بود
هیچ‌ وقت جرأت سخن گفتن از علم
و دعوت بشر به سمت علم نداشت
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به سخنانی از ‌هانری کُربن، شیعه‌شناس فرانسوی مبنی بر اینکه اگر اندیشه محمد(ص) خرافی بود، هیچ‌ وقت جرأت سخن گفتن از علم و دعوت بشر به سمت علم نداشت، اظهار داشت: برخی از بزرگان اروپا مانند ناپلئون بناپارت آرزوی تشکیل حکومتی براساس قرآن را داشتند.
به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: بیش از ۷۵۰ مجله در مجموعه مجلات علمی کشورمان، مجله‌های علوم انسانی هستند که درصدی از آنان مجلات قرآنی هستند، اما سهم کشورمان در مجلات بین‌المللی اندک است.
حجت‌الاسلام نقیب گفت: کشورهای غربی رسانه بین‌المللی در اختیار دارند و از این طریق نظریات و اندیشه‌های خود را به گوش جهانیان می‌رسانند، اما به‌دلیل فقدان این نوع رسانه در کشور دسترسی به مجلات بین‌المللی ما بسیار ضعیف است.
اسامی برگزیدگان
 بخش معارفی چهل‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن
در پایان این آیین، ۳۶ نفر از برگزیدگان در بخش‌های معارف قرآن کریم، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه تجلیل شدند که در هر بخش از معارف قرآن کریم، پنج نفر در بخش بانوان و پنج نفر در بخش آقایان، در بخش نهج‌البلاغه نیز پنج نفر در بخش بانوان و پنج نفر در بخش آقایان و در صحیفه سجادیه نیز پنج نفر در بخش بانوان و پنج نفر در بخش آقایان تجلیل شدند. در بخش معارف قرآن کریم ویژه اهل تسنن نیز سه نفر آقا و سه نفر خانم تجلیل شدند.
اسامی برگزیدگان به این شرح است:
در رشته معارف قرآن کریم بخش بانوان، فاطمه آزموده از خراسان‌شمالی، زینب جعفری از فارس، شهرزاد نصر از فارس، اکرم حسینی از قم و سمیرا مال‌وردی از اصفهان به ترتیب اول تا پنجم شدند.
همچنین در بخش بانوان اهل سنت این رشته کویستان صیدی از کردستان، مهین تیموری از خراسان‌جنوبی و شادی رحمانی از کردستان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند.
در رشته معارف قرآن کریم بخش آقایان، محمد قیطاسیان از قم، علی‌محمد صالحی از اصفهان، سیدعلی صالح‌زاده از مازندران، مرتضی آرش‌مهر از آذربایجان‌غربی و جعفر عابدی از خراسان‌رضوی حائز رتبه‌های اول تا پنجم شدند.
همچنین در بخش آقایان اهل سنت این رشته مجید فلکی روح از کردستان، ادریس میره‌کی از کردستان و ادریس واحدی از خراسان‌رضوی به ترتیب اول تا سوم شدند.
در رشته معارف نهج‌البلاغه بخش بانوان، تقوا داودی از تهران، سیده‌ربابه حاتمی از خراسان‌شمالی، زینب آذرخشی ریحانی از خراسان‌رضوی، راضیه لشکری از فارس و بی‌بی‌انسیه گوهری موسی‌آباد از تهران رتبه‌های اول تا پنجم را کسب کردند.
در رشته معارف نهج‌البلاغه بخش آقایان نیز غلامحسین فاتحی از چهارمحال‌وبختیاری، سیدرضا کاظمی از مازندران، حسین کریم‌زاده‌ مقدم از لرستان، رحیم عنایت‌زاده از اصفهان و ‌هادی اسماعیل‌زاده از خراسان‌شمالی به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را به‌دست آورند.
در رشته معارف صحیفه سجادیه بخش بانوان، مریم رفیعی از اصفهان، رؤیا سلطان‌پور واحد از زنجان، معصومه اسماعیلی‌نژاد از قم، الهام احمدشاهی از فارس و ‌هانیه فیروزآبادی از کرمانشاه به ترتیب اول تا پنجم شدند.
در رشته معارف صحیفه سجادیه بخش آقایان نیز علیرضا جاوید از آذربایجان‌شرقی، علی سوخکی از فارس، امیرسجاد زیتونی از خراسان‌جنوبی، سجاد حبیبی از قم و غلامرضا شانقی از قم به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را به‌دست آوردند.
یادآور می‌شود، مرحله نهائی چهل‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در بخش معارف قرآن کریم، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه از ۱۹ تا ۲۳ دی‌ماه به میزبانی استان قم برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: