kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۲۷۲
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۹

درخواست انگلیس از ایران برای میانجی‌گری در موضوع یمن

در شرایطی که انصارالله یمن بارها اعلام کرده که به طور مستقل تصمیم‌گیری می‌کند، وزیر دفاع انگلیس از جمهوری اسلامی خواسته تا به ‌عنوان واسطه عمل کند.
 
 
انصارالله یمن بارها تأکید کرده که جمهوری اسلامی ایران هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های این جنبش ندارد، ولی وزیر دفاع بریتانیا گرانت شاپس، ایران را وارد بازی‌ سیاسی غرب علیه یمن کرد.
شاپس در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» با لحنی تهدید‌آمیز از تهران خواست تا به گروه‌های مقاومت در منطقه بگوید «متوقف شوند و کنار بکشند» زیرا «صبر جهان رو به اتمام است».
وزیر دفاع انگلیس با اشاره به این‌که انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان از متحدان کلیدی جمهوری اسلامی و حامیان حماس محسوب می‌شوند، تأکید کرد که ایران نقش حیاتی درتنش‌زدایی در منطقه غرب آسیا دارد.
نیروهای آمریکا و انگلیس به بهانه مقابله با انصارالله مواضعی در داخل یمن را هدف قرار دادند و مدعی شدند که با هدف پاسخ به حملات یمن به کشتی‌های تجاری این اقدام صورت گرفته است. انصارالله بارها گفته که تنها کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی را در حمایت از غزه هدف می‌گیرد.
شاپس در پیامی به جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آن‌که انصارالله را نائبان ایران در منطقه توصیف کرد گفت: «ما آن‌چه شما انجام می‌دهید و نحوه انجام آن را به خصوص از طریق حوثی‌ها (انصارالله) مشاهده می‌کنیم».
به گزارش فارس، وزیر دفاع انگلیس در واکنش به موجی از انتقادات به حملات دو روز اخیر به یمن استدلال کرده که این اقدامی در دفاع از خودشان بوده است تا از کشتی‌های خود محافظت 
کنند.