kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۲۵۰
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸
دادگاه تجدیدنظر دانمارک حکم حبس برای سه نفر از اعضای گروهک تروریستی تجزیه‌طلب «الاحوازیه» را تأیید کرد.
 
 
به گزارش ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه تجدیدنظر دانمارک روز جمعه حکم حبس سه نفر از اعضای گروه تجزیه‌طلب که به ترویج تروریسم در ایران و جمع‌آوری اطلاعات برای یک سرویس اطلاعاتی عربستان متهم شده بودند را تأیید کرد.
این سه نفر در سال ۲۰۲۲ توسط یک دادگاه رده پایین‌تر به ترتیب به تحمل ۶، هفت و هشت سال حبس محکوم شده بودند.
دادگاه عالی شرقی در کپنهاگ حکم داد که این نفرات از دانمارک اخراج خواهند شد. دادگاه تجدیدنظر اسامی متهمان را اعلام نکرده است.
آسوشیتدپرس گزارش داده است که متهمان محکومیت خود را در زندان‌های دانمارک سپری خواهند کرد اما هنوز مشخص نیست آنها چه زمانی اخراج خواهند شد.
رای دادگاه بدوی در زمینه ترویج تروریسم سه نفر از اعضای گروهک تروریستی تجزیه‌طلب «الاحوازیه» و جاسوسی آنها برای عربستان روز سه‌شنبه در دادگاه استیناف دانمارک نیز تأیید شد.
محکومان عضو گروهک الاحوازیه که نام آنها ذکر نشده است، در فوریه ۲۰۲۰ در شهر ریگستِد واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی کپنهاگ بازداشت شدند. اتهام این افراد در زمینه ترویج تروریسم در پی حمله تروریستی شهریور ۱۳۹۷ به رژه نظامی اهواز اثبات شده بود.
دادگاه شرقی کپنهاگ روز سه‌شنبه اعلام کرد که این محکومان مشغول جمع‌آوری اطلاعات در مورد افراد و سازمان‌هایی در دانمارک و خارج از آن و از جمله امور نظامی مربوط به ایران و انتقال آن به تشکیلات اطلاعاتی عربستان بودند.
به نوشته آسوشیتدپرس، بر اساس قوانین دانمارک مجازات این افراد حداکثر ۱۲ سال زندان است.
از سوی دیگر دادگاه استیناف حکم محکومیت فوریه ۲۰۲۲ این محکومان در زمینه تامین مالی تروریسم از طریق دریافت ۱۵ میلیون کرونر (معادل ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار) و تلاش برای دریافت ۱۵ میلیون کرونر دیگر از عربستان سعودی برای این گروه تجزیه‌طلب را تأیید کرد.
آسوشیتدپرس به نقل از بیانیه دادگاه نوشت که «به علت ملاحظات ناشی از روابط دولت دانمارک با قدرت‌های خارجی و همچنین ملاحظات امنیتی» بیشتر جلسات این پرونده به صورت محرمانه برگزار شد.
گروهک الاحوازیه در روز ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ طی یک اقدام تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز حمله کرد و دست‌کم ۲۵ نفر را به شهادت رساند و حدود ۷۰ نفر را زخمی کرد.
حکم اعدام حبیب فرج‌اله چعب، ملقب به حبیب اسیود سرکرده گروهک تروریستی فوق‌الذکر و طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ۱۶ اردیبهشت امسال به اجرا درآمد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: