kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۱۱۵۳
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷

 

نشست هم‌اندیشی نویسندگان و ناشران جبهه فرهنگی انقلاب همزمان با سالروز قیام ۱۹ دی‌ماه مردم قم، با موضوع «مقابله با تحریف تاریخ معاصر و مبارزه ادبی با تطهیر چهره پهلوی‌ها» به همت دبیرخانه جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو در موزه عبرت ایران برگزار شد.
در این نشست، گزارشی از برخی فعالیت‌های دبیرخانه جایزه شهید اندرزگو ارائه شد و نویسندگان و ناشران، آراء و نظرات خود را درباره چگونگی افزایش تولیدات باکیفیت در حوزه تاریخ انقلاب و مقابله با تطهیرسازی پهلوی‌ها در حوزه نشر را ارائه دادند.
در ابتدای این نشست میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی سخنرانی کرد و در بخشی از این صحبت‌ها گفت: در سال ۱۳۹۵ با برخی از نویسندگان و ناشران هم‌عهد شدیم تا جریانی را به نام شهید مظلوم، شهید سیدعلی اندرزگو رقم بزنیم که بحمدالله این حرکت امروزه موجب جریان‌سازی نسبتاً خوبی در تولید آثار مکتوب در کشور شده است. اقدام مشترک جبهه فرهنگی انقلاب از ادبیات و نشر و مجموعه دست‌اندرکاران مؤسسات تاریخی و سندی، موجب ایجاد حرکت جدیدی در سه ضلع و پایۀ نشر، ادبیات و روایت، راویان و نویسندگان و ضلع مراکز سندی و تاریخی و تاریخ‌پژوهی شد. امروزه که در این نشست گرد هم آمده‌ایم، اگر بخواهیم برآوردی راهبردی از کمیت آثار ارائه کنیم، باید بگویم دچار افت تولید نشده‌ایم. در این راستا پیشنهاد این بود که یک کار استمراری رخ بدهد تا در حوزه کیفی‌سازی آثار نیز شاهد ارتقای آثار باشیم.
در ادامه بهزاد دانشگر، مدیر دفتر ادبیات داستانی حوزه هنری انقلاب اسلامی، در راستای اهمیت پرداختن به موضوع روایت تاریخ گفت: آنچه بیشترین تاثیر را بر روی فضای عمقی و فهمی و معرفتی عموم مردم دارد، درام است. امروزه داستان مهم‌ترین چیزی است که ایدئولوژی‌های مردم ما را می‌سازد؛ بنابراین وظیفۀ ما در جایگاه داستان‌نویسی را سنگین‌تر می‌کند. ما به عنوان داستان‌نویس، باید جهان روزگار پهلوی را به مخاطب امروزی نشان دهیم؛ چرا که اکثر ما، تصویر جدی از دوران پهلوی نداریم چه برسد به نوجوان امروزی. یکی از مشکلات نویسندگان جوان ما این است که نمی‌دانند باید چه بنویسند. ‌ما باید بانک سوژه‌ شامل شخصیت‌ها، ‌موقعیت‌ها و حوادثی را که قابلیت کار درام دارند، فراهم کنیم.
محمود عظیمی‌پور، مدیر سامانه کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی هم به اهمیت برپایی دبیرخانه دائمی جایزه ادبی شهید اندرزگو پرداخت.
میرشمس‌الدین فلاح‌هاشمی، مدیر نشر صاد نیز اظهار داشت: نویسندگان خوب و سوژه‌های ضدپهلوی بسیاری داریم که باید مراکزی تاسیس شود تا آن‌ها را سامان دهد.
مهدی کرد فیروزجایی، نویسنده و داور جایزه ادبی شهید اندرزگو نیز تأکید کرد: ما باید یک بسیج همه‌جانبه برای تربیت نیرو و به ثمر نشاندن زحمات این نیروها داشته باشیم. کار ریشه‌ای مبنایی برای تربیت نیرو باید جدی و عمیق صورت بگیرد و این موضوع ساده گرفته نشود.
محمدعلی گودینی(نویسنده)، سمیه عالمی(نویسنده)، معصومه امیرزاده(نویسنده)، مریم مقانی(نویسنده)، حامد اشتری(نویسنده)، مینا ذاکر(نماینده کانون پرورش فکری کودک)، سید‌احمد حسینی (مدیر انتشارات مهرستان)، جعفری بیگلو، (نویسنده)، سعید فخرزاده(پژوهشگر و داور جایزه شهید اندرزگو)، مهدی سلیمانی (قائم‌مقام مجمع ناشران انقلاب اسلامی) نظرات خود را مطرح کردند.
در پایان این نشست نویسندگان و ناشران حاضر از بخش‌های مختلف موزه عبرت ایران بازدید کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: