kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۹۴۶
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
کنعانی در نشست خبری: 
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تاخیر در پروازهای حج عمره گفت: مقامات ذی‌ربط کشورمان، هم مسئولان وزارت راه و هم مسئولان سازمان حج و زیارت اطلاع‌رسانی مبسوط را انجام دادند. صرفا موضوع فنی است و هیچ دلیل سیاسی ندارد.
 
 
 
 
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه صبح روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با یادآوری اینکه توافق ایران و عربستان بر اساس سفر عمره شکل گرفته است، افزود: عربستان خودش را در این خصوص کاملا متعهد می‌داند و دستگاه‌های مرتبط کشورمان هم برای رفع این موضوع تلاش‌های خود را انجام می‌دهند و امیدواریم این مانع تکنیکی هم برطرف شود.
تروریسم خطری فراگیر 
برای همه ملت‌ها و دولت‌هاست
وی در خصوص اقدام تروریستی کرمان اظهار داشت: متاسفانه شاهد جنایتی هولناک و اقدام بزدلانه تروریستی در کرمان که زادگاه شهید سلیمانی است، بودیم. ده‌ها تن از شهروندان عزیز ما و تعدادی هم از شهروندان افغانستانی در این جنایت به شهادت رسیدند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه یک‌بار دیگر این اقدام تروریستی را با قوی‌ترین عبارات محکوم و به روح شهدای این اقدام تروریستی درود می‌فرستم، یادآور شد: همچنین به خانواده‌های شهدای این حادثه نیز تسلیت عرض می‌کنم.
کنعانی با بیان اینکه این اقدام تروریستی موج گسترده‌ای از محکومیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را در سطوح مختلف دولتی و غیردولتی به دنبال داشته و محکوم‌کنندگان با ملت ایران ابراز همدردی کردند، افزود: لازم می‌دانم از همه کسانی که با ملت ایران همدردی کرده و این حادثه شوم را محکوم کردند، قدردانی کنم.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: تروریسم خطری فراگیر برای همه ملت‌ها و دولت‌ها است و آنهائی که تروریسم را برای اهداف شوم خود مورد استفاده قرار می‌دهند باید بدانند که مسئولیت اقدامات تروریستی این گروه‌ها متوجه آنها هم هست و باید پاسخگو باشند.
کنعانی بیان کرد: ما به عنوان دولت ایران و دستگاه دیپلماسی همواره در خصوص مبارزه ریشه‌ای با تروریسم از گفت‌وگوهای دو و چندجانبه دیپلماتیک و سازوکارهای بین‌المللی استفاده کردیم و خطر تروریسم را مورد تأکید قرار دادیم.
وی با تاکید بر اینکه معتقدیم در این زمینه همه باید تلاش کنند، خاطرنشان کرد: به کشورهای غربی هم این موضوع را که تروریسم خوب و بد نداریم، گوشزد کردیم.
فرانسه رسما اقدام تروریستی کرمان را محکوم کرد
کنعانی افزود: در گفت‌وگویی که میان وزیران خارجه ایران و فرانسه صورت گرفت، دولت فرانسه رسما این اقدام تروریستی را محکوم کرد. در این گفت‌وگو از شرایط فعلی بحرانی غزه نیز صحبت و مواضع دو طرف مطرح شد که  ضرورت خاتمه دادن به تجاوزات رژیم صهیونیستی نیز مورد تاکید وزیر امور خارجه ما قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در خصوص فلسطین موضع ما روشن است، اضافه کرد: اما در ورای شعارهای برخی کشورهای غربی عمل متناقض دیده می‌شود و آنها باید از کمک تسلیحاتی و حمایت از این رژیم دست بردارند و امیدواریم که شورای امنیت سازمان ملل متحد هم بتواند به وظایف خود عمل کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه اتفاقی که در کرمان رخ داد اقدامی تروریستی بود‌، گفت: طبیعتا دستگاه‌های اطلاعاتی ما اقدامات لازم را انجام داده و همچنان اقدامات تکمیلی را انجام می‌دهند و پس از تکمیل اطلاعات آن میزان که قابل انتشار است را مطرح خواهند کرد.
وی با تاکید بر اینکه داعش هم متاسفانه به عنوان پدیده شوم ساخته شده سرویس‌های امنیتی که خودش هم نقش خود را در انجام اقدامات تروریستی عنوان کرده‌ است، در سال‌های اخیر اقدامات شومی را در کشورهای منطقه‌ انجام داده است، گفت: پس از اضمحلال خلافت خودخوانده داعش در منطقه که شهید سلیمانی نقشی بی‌بدیل داشت، باقیمانده ساختار داعش در منطقه پراکنده هستند و هرازگاهی شاهد اقداماتی شوم علیه مردم منطقه هستیم و این بار هم شاهد اقدامی تروریستی در گلزار شهدای کرمان بودیم.
کنعانی ادامه داد: ما به عنوان دستگاه دیپلماسی اقدامات لازم را تا به امروز انجام دادیم و باقی ابعاد امنیتی و اطلاعاتی آن نیز از سوی دستگاه‌های مرتبط در حال انجام است و آنها همکاری‌های خوبی را با کشورهای منطقه دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه ایران متأسفانه قربانی تروریسم بوده و هست، گفت: مقابله با این پدیده شوم نیازمند استفاده از ظرفیت‌های هم‌افزا میان دستگاه‌های مختلف و البته کشورهای مختلف منطقه است.
توقف جنگ غزه 
خواست همه کشورهای جهان است
وی در خصوص توقف جنگ‌ غزه گفت: ایران سنگین‌ترین تلاش دیپلماتیک را از ابتدای بحران سه ماه اخیر انجام داده و از تمام توان و ظرفیتی که در سطوح مختلف دارد استفاده کرده و از مذاکرات دو و چند جانبه و دیگر سازوکارهای بین‌المللی برای تحقق این مهم نیز استفاده می‌کنیم.
کنعانی افزود: توقف جنگ غزه خواست همه کشورهای جهان است و این را می‌توان از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و اعتراضات گسترده خیابانی مردم سراسر جهان متوجه شد، اما متاسفانه آمریکا با اعمال نفوذ و استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت اجازه نمی‌دهد که این شورا به وظایف خود عمل کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: وقتی برخی بازیگران یکطرفه خواستند راه‌حلی غیرعادلانه به نفع رژیم اشغالگر ایران طرحی ابتکاری مبتنی بر مردم‌سالاری و دموکراسی تدوین و در سازمان ملل متحد ارائه و رسما به ثبت رساندیم و معتقدیم این ابتکار می‌تواند راه‌حلی برای پایان دادن بر این بحران چند ده ساله در سرزمین‌های اشغالی است.
وی بیان کرد: اشغالگری ریشه اساسی فلسطین است و باید این معضل برطرف شود. این مهم بر اساس طرح‌های یکطرفه به نفع رژیم صهیونیستی محقق نمی‌شود و هرگونه گفت وگویی در این خصوص باید در چارچوب‌ گفت وگوهای فلسطینی- فلسطینی برگزار شود.
کنعانی گفت: مسائل منطقه‌ای متعلق به دولت‌ها و ملت‌های منطقه است و بخش عمده‌ای از مشکلات منطقه مرتبط با سیاست‌های آمریکاست و اگر می‌خواهد نقشی سازنده داشته باشد، باید از سیاست‌های مداخله‌جویانه خود در کشورهای منطقه دست بردارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگر آمریکا، کشورهای غربی و متحدان رژیم صهیونیستی به دنبال حل مسئله و توقف جنایات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از گسترده شدن جنگ هستند باید این خواست خود را به صورت عملی هم نشان دهند ولی تا به حال متاسفانه چنین چیزی را از سوی کشورهای غربی شاهد نیستیم و به صورت آشکار تناقضات زیادی میان گفتار و عمل آنها دیده می‌شود.
وی گفت: اگر به دنبال ثبات هستید، موضوع روشن است ریشه بحران اشغالگری است و ریشه بحران سه ماهه اخیر نیز همین است و باید به دنبال رفع آن باشند.
ریشه ناامنی‌های در منطقه 
حضور غیرقانونی نیروهای آمریکاست
کنعانی در خصوص عراق نیز گفت: ریشه بسیاری از ناامنی‌ها در منطقه حضور غیرقانونی نیروهای آمریکا و دخالت‌های آنها در کشورهای منطقه و البته حمایت‌های آنها از رژیم صهیونیستی است. طبیعی است که ما نگاه خاص خود را در قبال منطقه داریم.
بقیه از صفحه ۲
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: در خصوص برخی اقداماتی که علیه نیروهای آمریکا در عراق شکل می‌گیرد باید توجه داشت که خروج نیروهای آمریکایی مصوبه مجلس عراق است و نیروهای عراقی نیز به وظایف خود در این خصوص عمل خواهند کرد. ما به طرف عراقی نیز گفتیم که حضور نیروهای آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی یا هر اسم دیگری کمکی به ثبات و امنیت عراق و منطقه ندارد و بلکه باعث بی‌ثباتی است.
وی با بیان اینکه آمریکا از حضورش در کشورهای منطقه علیه همان کشورها استفاده می‌کند، گفت: اطمینان داریم که نیروهای نظامی و امنیتی عراقی از توانایی و قدرت لازم برای تامین امنیت و ثبات کشور خود بدون نیاز به نیروهای فرامنطقه‌ای برخوردار هستند.
کنعانی در خصوص برگزاری نشست مجالس کشورهای اسلامی در‌باره موضوع فلسطین بیان داشت: طبیعتا هر ظرفیتی از جمله ظرفیت مجالس و پارلمان‌ها برای حمایت از فلسطین و پایان بخشیدن جنایات رژیم صهیونیستی می‌تواند مؤثر باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: یک‌بار دیگر با خانواده‌های قربانیان حادثه دلخراش سقوط هواپیما اوکراینی همدردی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم بتوانیم همچنان بخشی از آلام خانواده‌های آنها را تسکین دهیم و از تمام ظرفیت خود استفاده می‌کنیم ولی در عین حال استفاده ابزاری برخی کشورها را برای اعمال فشار سیاسی بر ایران نمی‌پذیریم.
رژیم صهیونیستی به هیچ یک از اصول و قوانین اخلاقی‌، انسانی و بین‌المللی پایبند نیست
کنعانی در خصوص تداوم جنگ غزه و عدم کارآمدی و ناتوانی ارتش رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی به رغم سه ماه تداوم جنایات علیه غزه به هیچ کدام از اهداف اعلامی خود نرسیده است و شکست‌های راهبردی و غیرقابل ترمیمی را پذیرفته است و توانایی مقابله با یک گروه از گروه‌های مقاومت منطقه را هم ندارد و جنگ غزه هیمنه پوشالی نظامی و امنیتی آن رژیم را بیش از پیش هویدا کرد. جنایات سه ماه اخیر نشان داد که این رژیم پایبند به هیچ یک از اصول و قوانین اخلاقی، انسانی و بین‌المللی نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: رژیم صهیونیستی یک افتضاح بین‌المللی را برای خود رقم زد و هیچ بهانه‌ای برای حامیان حقوق بشر باقی نگذاشته است. ملت فلسطین نشان داد که پس از ۷۵ سال اشغالگر را به رسمیت نشناخته و بدون حمایت خارجی در مقابله با این رژیم تا دندان مسلح ایستادگی می‌کند.
اوضاع در منطقه و دریای سرخ
معلول وضعیت بحرانی در فلسطین است
وی در خصوص مسئله دریای سرخ گفت: مسئله دریای سرخ معلول است و علت در اشغالگری است، علت در حمایت آمریکا و برخی دیگر از رژیم صهیونیستی در سه ماه اخیر است. این جنگ ظالمانه پیامدهایی داشته و اگر تداوم داشته باشد، پیامدهای آن نیز تداوم خواهد داشت. اوضاع در منطقه و در دریای سرخ معلول وضعیت بحرانی در فلسطین است و اگر می‌خواهند منطقه آرامش داشته باشد باید جلوی جنایات رژیم صهیونیستی را بگیرند.
موافقتنامه‌های ایران و روسیه
علیه کشوری نیست
به گزارش ایرنا، کنعانی در خصوص توافقنامه میان ایران و روسیه هم اظهار داشت: موافقتنامه ایران و روسیه در خصوص توسعه تعاملات و همکاری‌های میان دو طرف است و در قالب اسناد همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف جهت تامین منافع ایران و روسیه است و علیه کشوری نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: