kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۹۳۲
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۳
 
 
 
معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان گفت: عامل انتحاری هر چه سعی کرده بود از گیت‌های بازرسی عبور کند عاجز مانده بود و در نهایت خود را قبل از رینگ امنیتی گلزار شهدا منفجر کرده است.
رحمان جلالی، معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان در جمع خبرنگاران با تسلیت جان باختن تعداد زیادی از زائران در انفجار تروریستی 13 دی‌ماه در گلزار شهدای کرمان اظهار داشت: در حوزه تدابیر و برآورد اطلاعاتی از سال گذشته که مراسم سالگرد حاج قاسم تمام شده است نخستین جلسه شورای تامین استان در ارتباط با آسیب‌شناسی برنامه‌های سالگرد سوم برگزار و موارد امنیتی و ایمنی بررسی شد.
وی با بیان اینکه ستاد برگزاری مراسم سالگرد شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی 16 کمیته دارد که دو کمیته در حوزه ایمنی و امنیتی به صورت جداگانه است، گفت: کمیته ایمنی را از امنیتی جدا کردیم؛ پیگیر ایمنی حضور مردم بودیم و این دو موضوع را تفکیک شده پیگیری کردیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به اینکه ستاد ایمنی حتی در حوزه بهداشت مواکب پیگیر بوده که حدود 260 موکب در محدوده گلزار شهدا فعالیت می‌کردند، افزود: پارکینگ خودروها 3 برابر شد و ون‌هایی در اختیار مردم برای جابه‌جایی قرار گرفت و همه این موارد در حوزه ایمنی و آسایش مردم بوده است.
وی گفت: روز سیزدهم دی‌ماه اجازه ندادیم که در مسیر طریق الشهدا توزیع غذا انجام شود تا عبور مردم با وجود ازدحام جمعیت تسهیل شود.
جلالی با اشاره به اینکه شهید شدن دو نفر از نیروهای هلال‌احمر در انفجار تروریستی بیانگر آن است که نیروهای امدادی در کل مراسم آماده بودند، اظهار داشت: خودروهای آمبولانس بلافاصله به نقاط انفجار رسیدند و طی کمتر از یک ساعت گلزار به حالت عادی برگشت؛ این مهم یعنی در حوزه ایمنی تدابیر لازم اندیشیده شده بود.
وی با بیان اینکه در حوزه امنیت، اتاق وضعیت پایش تصویری دیده شده بود و هیچ نقطه کوری نداشتیم که مجهز به دوربین نباشد، افزود: در محدوده رینگ امنیتی ما گلزار شهدا و نقاط مشرف به گلزار دیده شده بود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به اینکه انفجار تروریستی کرمان، عملیات کوری بود و عامل انتحاری هر چه سعی کرده بود از رینگ امنیتی عبور کند نتوانسته بود و در نهایت خود را قبل از گیت‌ها منفجر می‌کند، تاکید کرد: هیچ بسته‌ای در گلزار شهدا تعبیه نشده بود.
وی با بیان اینکه پژو پارک شده در عکس‌ها از موکب‌داران بود و عامل انفجار نبوده ‌و وجود این پژو جلوی برخورد خیلی از ترکش‌ها به مردم را گرفته بود، ادامه داد: امسال سگ مواد منفجره‌یاب هم برای نخستین بار به کرمان آورده بودیم و منطقه گلزار شهدا رصد می‌شد.
جلالی با اشاره به اینکه حریم گلزار شهدا فنس‌کشی شده بود و اگر عامل انتحاری می‌توانست حتما از این فنس‌ها از داخل جنگل عبور می‌کرد و خود را به گلزار شهدا می‌رساند اما نتوانسته بود، گفت: در محل انفجار دوم دو مامور نیروی انتظامی به شهادت رسیدند و عامل انتحاری قبل از این گیت وقتی خود را عاجز از عبور می‌بیند، منفجر می‌کند.
وی با بیان اینکه تدابیر لازم امنیتی دیده شده بود و دو بار توسط بالگرد تمام کوه‌های مشرف به گلزار شهدا رصد شده بود، افزود: دو نهاد نظارتی و امنیتی موارد لازم را بررسی کردند و‌ هیچ نکته و قصوری متوجه تدابیر امنیتی نبود.
به هر خانه‌ای از خانواده شهدا رفتیم
گفتند ما پای انقلاب ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به اینکه پای خانواده‌های شهدا را می‌بوسم، ما به هر خانه‌ای از خانواده شهدا رفتیم گفتند ما پای انقلاب ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد، بیان کرد: شهید سلیمانی شهید عزیزی است و هر ساله تعداد زائران این شهید بیشتر خواهد شد.
به گزارش تسنیم، وی بیان کرد: دادستان کل کشور دستور دادند و پلیس فتا هم صفحات مجازی را که تشویش اذهان عمومی را داشته و یا شهدای انفجار را به تمسخر گرفته‌اند، شناسایی کرده و با آنها برخورد خواهد شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: