kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۸۲۲
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
قالیباف در صحن مجلس:

ملت ایران بازوهای عملیات روانی ترور را ناکام گذاشتند

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی گفت: ملت ایران یکپارچه با اعلام همدردی خود با خانواده‌های شهدا و اعلام انزجار از عاملان و آمران تروریسم، بازوهای عملیات روانی ترور را ناکام گذاشتند.

محمدباقر قالیباف، رئیس ‌مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس با اشاره به وقوع حادثه تروریستی در کرمان، اظهار کرد: وقوع حادثه تروریستی انفجار در مسیر گلزار شهدای کرمان، ملت رشید ایران را داغدار و عمیقاً متأثر کرد.
وی بیان کرد: این فاجعه، برآمده از قساوت قلب و بی‌رحمی دشمنان این کشور است و ثابت کرد که این جنایتکاران، برای راضی نگاه داشتن کارفرمایان خود، از به خاک و خون کشیدن زنان و کودکان و غیرنظامیان هیچ پرهیزی ندارند.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشتار بی‌گناهان و افراد عادی، امضای مشترکی است که پای عملیات‌های گروه‌های تکفیری در منطقه، رژیم صهیونیستی در غزه و ایالات متحده آمریکا در عراق و افغانستان و سایر کشورهای جهان است و نشان از آن دارد که این جنایت‌ها هر چند که روکش‌های متفاوتی داشته باشند، اما از یک فکر پلید و غیرانسانی نشأت می‌گیرند.
قالیباف تصریح کرد: این نکته نیز درس‌آموز است که در فضای مجازی نیز همان افرادی که جنایت‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا را سفیدشویی می‌کنند، پس از وقوع عملیات ترور در کرمان نیز دست به کار شدند و تلاش کردند تا اتحاد ملی علیه تروریسم کور را تضعیف کنند که البته ملت ایران یکپارچه با اعلام همدردی خود با خانواده‌های شهدا و اعلام انزجار از عاملان و آمران تروریسم، بازوهای عملیات روانی ترور را ناکام گذاشتند.
وی افزود: لازم است دستگاه‌های مسئول در پیاده‌سازی فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر سرکوب و مجازات عادلانه عاملان و آمران این فاجعه اقدام کنند. همچنین کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز با بررسی زوایای این فاجعه، گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
قالیباف گفت: ضمن عرض تسلیت به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری، مردم ولایت‌مدار ایران و خانواده‌های شهدای این حادثه، برای ارواح طیبه شهیدان والامقام علو درجات و رحمت واسعه و برای مجروحان شفای عاجل و کامل را از درگاه خداوند متعال مسألت می‌نمایم.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی متذکر شد: همچنین هفدهم دی‌ماه، سالروز اجرای طرح ننگین کشف حجاب به دست رضاخان یادآور شکست طرح‌های استعماری برای تضعیف خانواده‌های ایرانی و از بین بردن فرصت رشد زنان و دختران با گسترش فساد در جامعه است. خانواده ایرانی، بستر و منشأ رشد استعدادهای اعضای خانواده است و حیا، ستون نگهدارنده خانواده ایرانی در گذر قرن‌ها است.
وی گفت: مجلس شورای اسلامی جهت قانونمند کردن فعالیت تمامی دستگاه‌ها در جهت تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب، تصویب لایحه حجاب و عفاف را در دستور کار قرار داد. این لایحه در مراحل پایانی اصلاحات در کمیسیون مربوطه قرار دارد و به‌زودی پس از تأیید نهائی شورای نگهبان به دولت ابلاغ خواهد شد.
جلسه نظارتی مجلس
برای بررسی روند اجرای قانون هوای پاک برگزار می‌شود
قالیباف اظهار کرد: باید به نکته مهمی اشاره کنم و طبق صحبتی که شب گذشته داشته‌ام، گزارش‌های در دیوان محاسبات تهیه شده است و ان‌شاء‌الله به‌زودی به دست کمیسیون می‌رسانند که جهت بررسی در کمیسیون و صحن مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: در رابطه با بحث محیط زیست باید توجه کنیم که مسئله محیط زیست بسیار حیاتی است و در ابعاد مختلف همچون آلودگی هوا، آب، خاک و آلودگی صوتی باید مدنظر قرار گیرد البته ما در این زمینه قانون جامع و مادر داریم اما قبل از هر صحبتی باید یک نقد به مجلس در این رابطه داشته باشم و بعد به نقد دستگاه‌ها برسیم، چرا که در زمان تدوین و تصویب قانون خودرو، گفتیم؛ اگر خودرو یا موتور خارج از رده وجود داشت، اگر نبود بابت آن پولی بگیریم و اجازه دهیم تولید ادامه پیدا کند اما سؤال این است آیا ما اکنون وسیله نقلیه اسقاطی و از رده خارج نداریم؟ قطعاً میلیون‌ها وسیله نقلیه اسقاطی داریم، ما نباید این را در مجلس تصویب می‌کردیم، این اشکال بر ما وارد است و من با بررسی دقیق و کاملاً مطلع می‌گویم در شهرها و کلانشهرها، به غیر از بحث نیروگاه‌ها، در طول سال 81 درصد مشکل اصلی آلودگی هوا ناشی از خودروها و موتورسیکلت‌ها و همچنین موضوع عدم استاندارد سوخت است.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درواقع ما قانون را می‌نویسیم اما از قانونگذار و مجری قانون در حاشیه قانون رد می‌شویم، این مشکل بزرگی است چرا که مسئله حفظ جان مردم است لذا معتقدم مجلس خودش و  مجموعه دولت باید به این موضوع توجه کنند و ان‌شاءالله یک جلسه نظارتی با استناد به ماده 107 آیین‌نامه داخلی مجلس برای بحث آلودگی‌ها و روند اجرای قانون هوای پاک برگزار خواهیم کرد و این موضوع پیگیری می‌شود.
کلیات طرح تأسیس
سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضائیه تصویب شد
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و مواردی چون رسیدگی به طرح تاسیس سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و لایحه الحاق یک بند به تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور در دستورکار نمایندگان قرار داشت.
نمایندگان مجلس روز یکشنبه طرح تاسیس سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضائیه که توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه شده بود را مورد بررسی قرار داده و با آن موافقت کردند.
طبق طرح مذکور، مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه به سازمان تبدیل شده و وظایفی چون ایجاد سامانه‌های اطلاعاتی هوشمند برای شناسایی و مقابله با انواع فساد احتمالی در قوّه قضائیه، شناسایی، کشف و مقابله با هرگونه فشار، تهدید، تطمیع و فریب علیه مقامات و کارکنان قوه قضائیه، حفاظت و مراقبت فیزیکی‌، هوشمند و سامانه‌ای از اماکن‌، تأسیسات، اسناد و پرونده‌های قوّه قضائیه و نظارت بر سلامت و امنیت فرآیندهای دادرسی را برعهده خواهد داشت.
وکلای ملت همچنین در جلسه علنی دیروز در جریان بررسی لایحه الحاق یک بند به تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه سال 1402، وزارت امور اقتصادی و دارائی را مکلف کردند با تضمین سازمان برنامه و بودجه کشور برای تامین مالی جهت تسویه بخشی از بدهی خود به شرکت توانیر بابت مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده با قیمت تکلیفی فروش برق، مبلغ سیصد هزار میلیارد ریال انواع اوراق مالی اسلامی از جمله اسناد خزانه اسلامی در سررسید پایان سال1404 منتشر نماید.