kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۷۸۸
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳


باراک اوباما ضمن ابراز نگرانی درباره پیشتازی دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ها، از جو بایدن خواسته که تغییراتی جدی در ستاد انتخاباتی خود ایجاد کند در غیر این صورت احتمال پیروزی رئیس‌جمهور سابق بالا می‌رود.
نگرانی‌ها از احتمال شکست بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا به اوباما نیز سرایت کرده است. بر اساس گزارش‌ها در فاصله حدود ۱۰ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سه منبع مطلع به واشنگتن پست خبر داده‌اند که اوباما در دیدار خصوصی با بایدن درباره رقابت آسان ترامپ برای حذف نامزدهای جمهوری‌خواه و بازگشت دوباره او به کاخ سفید هشدار داده است. طبق این گزارش، اوباما پیشنهاد کرد که باید افراد تصمیم‌گیر رده بالاتری به ستاد مرکزی انتخاباتی بایدن در ایالت «دِلاوِر» فرستاده شوند یا به اعضای کنونی ستاد اجازه داده شود بدون تایید کاخ سفید درباره فعالیت‌های انتخاباتی تصمیم بگیرند. بر اساس گزارش «واشنگتن پست» رئیس‌جمهور اسبق دموکرات، نام شخص خاصی را عنوان نکرده ‌اما گفته که بایدن به افرادی از قبیل «دیوید پلوف» به عنوان استراتژیست‌ نیاز دارد؛ پلوف مدیر ستاد اوباما در انتخابات ۲۰۰۸ بود. او به انتخابات سال ۲۰۱۲ خودش اشاره کرد که در آن او برخی از مشاوران ارشدش از کاخ سفید رفتند و به ستاد انتخاباتی ملحق شدند.
به روایت واشنگتن پست، پیشنهاد اوباما به بایدن بازتاب نگرانی‌های حزب دموکرات است مبنی بر این که ستاد انتخاباتی او شاید «قادر به پاسخگویی مناسب به تغییرات سریع در رقابت نباشد». بیست روز قبل بود که در بحبوحه افت محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها و جنجال‌ها درباره سن بالا و گاف‌های مکررش، وال استریت ژورنال از نگرانی اوباما درباره پیروزی ترامپ خبر داد. یک منبع نزدیک به اوباما به این روزنامه گفته بود که او «می‌داند رقابت بین بایدن و ترامپ بسیار نزدیک خواهد بود و حس می‌کند دموکرات‌ها ممکن است به راحتی ببازند».
درخواست برای استعفای وزیر دفاع
خبر دیگر از آمریکا این که همزمان با رسوایی ناشی از مخفی‌کاری پنتاگون در ارائه اطلاعات بموقع درباره بستری ‌شدن «لوید آستین» وزیر دفاع این کشور در بیمارستان، برخی از جمهوریخواهان آن را عامل سلب اعتماد عمومی به دولت بایدن دانستند و حتی خواستار برکناری این وزیر شدند. به گزارش ایرنا روزنامه گاردین نوشت: لوید آستین به‌دنبال پنهان‌کاری وزارتخانه‌اش درباره بستری ‌شدن یک هفته‌ای وی در بیمارستان گفت «مسئولیت کامل» این مخفی‌کاری را به‌عهده می‌گیرد. بر اساس این گزارش در حالی که هنوز مشکل پزشکی وزیر دفاع آمریکا برای بستری‌ شدن در بیمارستان نامشخص است آستین از این پنهان‌کاری پنتاگون عذرخواهی کرده ‌اما هنوز سؤالاتی درباره روند درمان و چرایی مخفی‌ نگه ‌داشتن آن وجود دارد. بیانیه آستین در عذرخواهی از مردم زمانی منتشر شد که خبرگزاری آسوشیتد پرس به‌نقل از دو مقام دولت بایدن گزارش داد که مقامات ارشد پنتاگون و اعضای کنگره درباره بستری ‌شدن آستین تا روزها بی‌اطلاع بودند. بر اساس این گزارش موضوع پنهان‌کاری پنتاگون درباره بستری ‌شدن آستین خشم جمهوریخواهان را برانگیخته است. تارنمای آکسیوس در این زمینه نوشت: برخی از قانونگذاران حزب جمهوریخواه اکنون خواستار شهادت ‌دادن آستین یا حتی برکناری او درباره چیزی هستند که به‌زعم آنها «شکست جدی» در ارتباطات توصیف می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: