kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۷۸۷
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
جنگ غزه ۹۳ روزه شد
92 روز پس از آغاز جنگ غزه، مردم کشورهای مختلف در اروپا، آسیا و آمریکا همچنان به حمایت از ملت مظلوم فلسطین و علیه جنایات هولناک صهیونیست‌ها، به خیابان‌ها می‌آیند تا نشان دهند، طولانی شدن این جنگ، جنایات اسرائیل را برایشان «عادی» نکرده است.
سرویس خارجی-
 
دیروز جنگ غزه وارد نود و دومین روز خود شد و در این مدت جنایات عجیب و غریب صهیونیست‌ها در این مدت، ذره‌ای کم نشده است. این که چرا صهیونیست‌ها مثل آب خوردن، زن و کودک می‌کشند و اتفاقی نیز علیه این رژیم جعلی رخ نمی‌دهد و سازمان‌های عریض و طویل حقوق بشری و ملل، جز صدور بیانیه هیچ «غلطی» نمی‌کنند را می‌گذاریم برای بعد. اما الحق و الانصاف، ملت‌ها 
کم‌‌کاری نکرده‌اند و با برپایی راهپیمایی‌های بزرگ و کوچک، صهیونیست‌ها را «رسوا» کرده‌اند. 
خبر می‌رسد طی یکی دو روز گذشته شهرهای مختلف آمریکا، فرانسه، انگلیس، سوئد، آلمان و... شاهد راهپیمایی‌های اعتراضی علیه جنایات اسرائیل در غزه بود. روز شنبه حتی «تل‌آویو»، پایتخت صهیونیست‌ها نیز شاهد یک تجمع بزرگ ضد نتانیاهو بود و صهیونیست‌هایی که نگران تلف شدن اُسرای خود و نابودی «اسرائیل» هستند، به خیابان‌ها آمده بودند. در تل‌آویو، تجمع به زد و خورد بین معترضان و پلیس ضد شورش کشیده شد. طبق تحقیقاتی که «نیویورک تایمز» اخیرا انجام داده است، 16 درصد تلفات نظامی صهیونیست‌ها در غزه، به دست خود صهیونیست‌ها صورت گرفته است و تعداد زیادی از اُسرای صهیونیست نیز در حملات هوائی همین صهیونیست‌ها، به هلاکت رسیده‌اند. این مسئله خشم شهرک‌نشینان را برانگیخته است. آنها خواستار «برگزاری فوری انتخابات» برای برکناری نتانیاهو هستند و به شدت محاکمه شدن او را انتظار می‌کشند. یکی از دستنوشته‌های صهیونیست‌ها در تظاهرات تل‌آویو که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت این بود: «شما برای ما مرگ ‌را به ‌ارمغان آوردید و گفتید این زندگی است.»
اهتزاز پرچم ایران در پاریس
پاریسی‌ها نیز با حمل گسترده پرچم‌های فلسطین و سر کردن چفیه فلسطینی علیه جنایات صهیونیست‌ها در غزه شعار دادند. از جمله اتفاقات جالب در تجمع پاریس، حمل پرچم‌های کشورمان از سوی شهروندان فرانسوی بود. آنها ایران را تنها حامی وفادار و واقعی ملت مظلوم فلسطین می‌دانند که هرگز فلسطین را تحت هیچ شرایطی رها نکرد. تظاهراتی که در نیویورک برگزار شد نیز «بزرگ» و «گسترده» عنوان شده و براساس تصاویری که منتشر شده است، مردم در کنار خیابان‌ها و در حالی که دست نوشته‌هایی با مضمون «به جای جنگ افروزی، مالیات ما را خرج بهبود شرایط درمانی کنید» و «حمایت‌های آمریکا به اسرائیل را متوقف کنید» حمل می‌کردند، خواستار توقف تجاوزات این رژیم جعلی به غزه شدند. انگلیسی‌ها -به ویژه در شهر منچستر - نیز در تجمعات خود ضمن سر دادن شعار «آزاد آزاد فلسطین»، از آغاز «هفته‌های ضد اسرائیلی» خبر دادند. «نسل‌کشی را متوقف کنید» و «غزه در خون» و... از دیگر شعارهایی بود که روی دست نوشته‌های مردم انگلیس دیده می‌شد. لس‌آنجلس و سیاتل آمریکا نیز همزمان شاهد برپایی راهپیمایی گسترده علیه جنایات صهیونیست‌ها در غزه بود. در «لس‌آنجلس» معترضان با حمل نمادین اجساد خونین کودکان فلسطینی و در «سیاتل»، با بستن جاده‌ها و بزرگراه‌ها، اعتراض خود را به حمایت کشورشان از جنایات رژیم صهیونیستی اعلام داشتند. «اشغالگران باید بروند» یکی از شعارهای پرتکرار در تظاهرات سیاتل بود.
راهپیمایی مشابهی نیز در «مانهایم» آلمان برگزار شد و آلمانی‌ها با حمل پرچم فلسطین، و ضمن سر دادن شعارهای ضد صهیونیستی، در کنار خیابان‌ها راهپیمایی کردند.‌ هامبورگ، یکی دیگر از شهرهای آلمان بود که مردمانش، فلسطینی‌ها را فراموش نکرده‌اند. مردم این شهر نیز با پرچم‌های فلسطین به خیابان‌ها آمده بودند. همین‌طور شهر «یوتبری» سوئد و چند شهر یمن. یمنی‌ها طی روزهای گذشته بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی جهان را برگزار کرده‌اند.
ما شکست خوردیم!
همان‌طور که بارها اعلام شده است، صهیونیست‌ها در میادین جنگ حریف فلسطینی‌ها نمی‌شوند و تاکنون نیز جز ترور یا بمباران بیمارستان‌ها، کلیساها، مدارس، مساجد و کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان، دستاورد در خوری دیگری نداشته‌اند. این ادعای ما نیست، ادعای خود صهیونیست‌هاست. مثلا دیروز به نقل از سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی خبر آمد که «متاسفانه بهای بسیار سنگینی پرداخت می‌کنیم و شمار زیادی از نظامیان ما کشته شده‌اند.» یا گزارش «عیدو دیسنچک»، سردبیر سابق «معاریو» درباره 90 روز جنگ غزه که در آن آمده: «من تحقیقات نیویورک تایمز درباره وقایع و شکست ۷ اکتبر را خواندم. تحقیقات آن درباره اقدام نظامی ارتش اسرائیل در نوار غزه را از ۸ اکتبر هم مطالعه کردم. گزارش تحقیقی نیویورک تایمز پُر از حقایق و ارقامی است که ما آن‌ها را جمع‌آوری نکردیم و نخواهیم کرد. اگر هم انجام شود، قطعاً منتشر نخواهد شد. اگر هم می‌دانستند، تلاش کرده‌اند تا حد ممکن بر آن سرپوش بگذارند. ارتش اسرائیل در این هفته اعلام کرد که یک ششم (۱۶ درصد) از کسانی که از ۸ اکتبر در نبرد علیه غزه کشته شده‌اند بر اثر شلیک نیروهای ما یا در حوادث تصادفی کشته شده‌اند. این تعدادی بسیار بالا و دردناک، و یک مشکل جدی است... اعداد منتشر شده توسط ارتش اسرائیل به طور متوسط حداقل دو کشته در هر روز از جنگ را نشان می‌دهد. این بیشتر از فرسایشی است که در جنگ‌های خونین قبلی ‌ما رخ داده بود. در این جنگ، شرایط به گونه‌ای است که تلفاتی را که اکنون روزانه متحمل می‌شویم، قبلا به طور میانگین در طول سه سال متحمل می‌شدیم... در تحقیقات، دفاعیات سربازانی آمده که به سمت اسرا تیراندازی کرده‌اند و فرماندهان میدانی که نشانه‌های گویا در صحنه را مشاهده نکرده‌اند، نشنیده‌اند و نفهمیده‌اند. از تحقیقات مشخص می‌شود که تیراندازی به سمت اسرا، یک تیراندازی غیرضروری بوده است. کسانی که تیراندازی کردند، صدها متر دورتر و تحت هیچ تهدیدی نبودند و همچنین از سوی اسرای نیمه برهنه با دستان بالا و پرچم سفید، هیچ تهدیدی برای کسی وجود نداشت... این استدلال که حماس فریب‌های خطرناکی انجام می‌دهد و اعضای آن خود را به عنوان اسرائیلی‌های ربوده شده در می‌آورد تا به سربازان آسیب برسانند، قانع‌کننده و درست است. اما این درست نیست که به طور خودکار فکر کنیم هر موقعیتی این‌گونه است، حتی زمانی که با چشم غیرمسلح می‌بینیم که هیچ تهدیدی فوری از سوی آن سه اسیر بدبخت وجود نداشت. این درست مانند عدم هوشیاری در سحرگاه ۷ اکتبر بوده، و خود یک مشکل واقعی دیگر است.»
در ادامه این گزارش خواندنی آمده: «رفتار اسرائیل از ۷ اکتبر نشان‌دهنده یک روند آهسته برای رسیدن به یک نتیجه بسیار دردناک است. نه از هم پاشیدگی حماس رخ خواهد داد، نه پیروزی. ما قطعاً با همراهی یکدیگر پیروز نخواهیم شد، چرا که در اسرائیل اصلا وحدتی وجود ندارد. نتیجه می‌تواند بدتر باشد: شکست دیگری به شکست ۷ اکتبر در پایان نبرد اضافه می‌شود، زیرا اهداف تعیین شده از سوی نخست‌وزیر دست نیافتنی است. اهداف تعیین شده توسط نخست‌وزیر، دستورالعمل‌های شکست هستند... دلیل اصلی عدم پیروزی، عدم توانایی ارتش در تحقق اهداف است. ما ۹۰ روز است که در غزه می‌جنگیم و هنوز فتح و پاکسازی نیمه شمالی غزه را تمام نکرده‌ایم. آیا کسی فکر می‌کرد این قدر طول بکشد؟ آیا کسی هست که از فقر اطلاعاتی اسرائیل در مورد آنچه در غزه می‌گذرد، شگفت زده نشود؟ اکنون نیز مشخص است که نمی‌توان در جنوب نوار غزه کاری مشابه آنچه در قسمت شمالی کردیم، انجام داد. افراد زیادی آنجا هستند و جایی برای فرستادن آنها نیست. خان یونس اشغال نخواهد شد، رفح قطعا اشغال نخواهد شد و ارتش اسرائیل نیز به محور فیلادلفیا نخواهد رسید. توان نظامی حماس فراتر از هر چیزی است که ما تصور می‌کنیم... اجرای عملیات در ۷ اکتبر توسط حماس بیش از حد چشمگیر بود و نبردهای سرسختانه گروه‌های فلسطینی در داخل نوار غزه، پیشرفت ارتش را کُند می‌کند. تنها دستاورد مهم ارتش در مقابل فلسطینیان، ایجاد ویرانی و کشتار فلسطینی‌ها است.»
گزارش «دیسنچک» سر انجام با این پاراگراف تمام می‌شود: «من موافق حییم نحمان بیالیک، شاعر عبری زبان هستم که می‌گوید «حس و کینه انتقامِ خون پسر کوچک به قدری زیاد است که حتی شیطان همچنین کینه و حسی را خلق نکرده است». فکر می‌کنم ما در غزه چنین کینه‌ای را خلق کردیم، از این رو باید این کشتار را تمام کنیم.» 
سایر رویدادها
* ایرنا: جمهوری دموکراتیک کنگو نیز بعد از چاد و رواندا، هرگونه مذاکره با رژیم صهیونیستی درباره کوچ اجباری مردم غزه به این کشور آفریقایی را تکذیب کرد.
* الجزیره به نقل از سرلشکر «فایز الدویری»: ویدیوهایی که گردان‌های قسام از نبردهای شمال نوار غزه منتشر کرده است حکایت از آن دارد که نبردها در این بخش از نوار غزه رو به پایان است، وی تأکید کرد که نبردهای جنوب نوار غزه نیز اگر مقاومت عملکرد شمال غزه را در این بخش ادامه دهد، تا دو هفته دیگر به پایان می‌رسد.
* فارس دیروز به نقل از وزارت بهداشت غزه: شمار کل شهدای فلسطینی به 22هزارو 835 نفر و شمار مجروحین نیز به 58 هزار و 416 نفر افزایش یافته است... رژیم صهیونیستی طی ۲۴ ساعت گذشته نیز دست به ۱۲ جنایت زده که منجر به شهادت ۱۱۳ نفر و زخمی شدن ۲۵۰ نفر شده است.
* مرکز مطالعات فلسطین به نقل از سرایا القدس: مجاهدین ما با کمین آتشین توانستند خودروهای اشغالگر در حال نفوذ به داخل اردوگاه جنین را به دام بیندازند، چندین بمب متوالی منفجر شد و به دنبال آن هدفگیری مستقیم و شدید با بمب‌های آتشین انجام شد که منجر به کشته و زخمی شدن سربازان اشغالگر شد.
* وب سایت والا: 3 وزیر از حزب کمپ به رهبری گانتس به دلیل حمله لفظی به رئیس ستاد در جلسه دولت شرکت نخواهند کرد.
* شهدای دیروز در خان یونس به ۵۰ نفر رسید.
* علی ابو عجوه نوه‌ شهید شیخ احمد یاسین، بنیانگذار جنبش حماس در حملات اشغالگران صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسید.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: