kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۷۸۵
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
 
سخنگوی حکومت طالبان بار دیگر مدعی شد که داعش در این کشور سرکوب شده است و توانایی آسیب رساندن به کشورهای دیگر را نیز از خاک افغانستان ندارد. 
طی 2 سال گذشته بارها گروه طالبان مدعی شده است که داعش را در افغانستان مهار کرده و دیگر این گروه تروریستی تهدیدی بر همسایگان محسوب نمی‌شود. با این وجود علی‌رغم ادعاها بارها و بارها مزدوران داعش مستقر در افغانستان در کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان عملیات تروریستی انجام داده‌اند. در ادامه ادعاها درباره سرکوب داعش در افغانستان ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان مدعی شد که داعش در افغانستان توانایی آسیب رساندن به کشورهای دیگر را از خاک افغانستان ندارند. وی با بیان اینکه آمریکا در تلاش برای ایجاد بدگمانی میان افغانستان و کشورهای منطقه است، تصریح کرد: «آمریکایی‌ها یا وابستگان آمریکایی که این صحبت‌ها را می‌کنند به خاطر این است که خدای نکرده بین کشورهای منطقه سوءتفاهم ایجاد کنند و بدگمانی‌ها به وجود آورند.»
پیش از این، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داده بود که عاملان حمله‌های تروریستی در کرمان، داعش مستقر در افغانستان بوده‌اند.این خبرگزاری به نقل از یکی از این دو منبع گفته است که این اطلاعات بسیار روشن و غیرقابل انکار است.
در بخشی از گزارش رویترز آمده است: «دو منبع آگاه روز جمعه به رویترز گفته‌اند که رهگیری‌های ارتباطات جمع‌آوری‌شده توسط ایالات متحده این موضوع را تایید می‌کند که شاخه مستقر داعش در افغانستان، دو بمب‌گذاری در ایران انجام داده است که در نتیجه آن نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شدند» طلوع نیوز گزارش داد، این در حالی‌ است که خبرگزاری رویترز در گزارش جداگانه‌ای با عنوان «تلاش داعش برای بازگشت» نوشت همه جنگجویان کلیدی داعش از عراق به کشورهایی چون افغانستان، سوریه و پاکستان فرار کرده و بیشتر آنان به شاخه داعش خراسان که در امتداد مرزهای ایران با افغانستان و پاکستان فعال است، پیوسته‌اند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: