kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۴۴۰
تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
 ریاست صدا و سیما به همراه قائم‌مقام فرهنگی و معاون سیمای این سازمان از پشت صحنه فیلمبرداریِ تست تکنولوژی جدید سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)» بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت پیش‌تولید آن که با تیمی ۳۰۰ نفره و در سکوت خبری در جریان است، قرار گرفت.
 
 
 
تکنولوژی تولید مجازی (در زبان انگلیسی: Virtual Production) تکنیک جدیدی است که در چندسال اخیر توسط استودیوهای بزرگ فیلمسازی بین‌المللی استفاده می‌شود و قرار است برای اولین‌بار در سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)» بومی‌سازی و اجرا شود. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار بود دکورها و فضاهای میدانی عظیمی برای فصل اول و دوم مجموعه «موسی کلیم‌الله‌(ع)» ساخته شود که علاوه‌بر ساخت، نگهداری و تعمیرات آن در آینده نیز هزینه بسیار زیادی را به پروژه تحمیل می‌کرد. در عین حال پس از تست‌های متعدد تکنولوژی تولید مجازی، برنامه‌‌ریزی‌های جدید نشان می‌دهد که فقط در دو فصل نخست سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)»، هزینه و زمان ساخت 110 هکتار (معادل یک میلیون و 100 هزار متر مربع) دکور و فضاهای عمومی صرفه‌جویی می‌شود. همچنین هزینه‌های پس از تولید؛ یعنی نگهداری و تعمیر دکور در سال‌های بعد نیز از پروژه حذف می‌شود.
رئیس صدا و سیما از پشت ‌صحنه تستِ فیلمبرداری تکنولوژی جدید تولید مجازی برای پروژه سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)» بازدید کرد. این تست توسط ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان سریال و با استفاده از جمعی از نیروی‌های متخصص جوان داخلی انجام شده است. پیمان جبلی پس از تست موفقیت‌آمیز این تکنولوژی در بخش‌هایی از سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)»، ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت این پروژه بزرگ تلویزیون ایران، اعلام کرد که «تولید سریال موسی کلیم‌الله‌(ع) از اولویت‌های مهم سازمان صدا و سیما بوده و سازمان با تمام توان خود برای به سرانجام رسیدن این تکنولوژی در کنار نیروهای جوان و متخصص و تیم تولید سریال ایستاده است».
جبلی همچنین تاکید کرد که «از نتایج مهم بومی‌سازی این تکنولوژی و به نتیجه رسیدن آن در سریال موسی کلیم‌الله‌(ع)، تغییر خط تولید سنتی به تکنولوژی مدرن و صنعتی با استفاده از تکنولوژی روز در صنعت سریال‌سازی و سینمای ایران خواهد بود. این کار حاصل تلاش این تیم در 9 ماه گذشته است و صدا و سیما ضمن استقبال از این تغییر، از آن پشتیبانی می‌کند».
 پیش‌تولید سریال «موسی کلیم‌الله‌(ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا از چندسال قبل با تلاش سیداحمد میرعلائی آغاز شد و کار تولید متریال‌های مورد نیاز سریال در چند بخش پیش رفت. در حال حاضر پیش‌تولید «موسی کلیم‌الله‌(ع)» ادامه دارد و تیم‌های تولید که مجموعاً بیش از 300 نفر هستند، مقدمات آغاز فیلمبرداری این مجموعه را آماده می‌کنند که امید است به یکی از پروژه‌های موفق دارای بازار جهانی به ویژه در جهان اسلام تبدیل شود.
 
 

 

نام:
ایمیل:
* نظر: